Jak postavit dům: Vybíráme vhodná okna!

Výběr okna je velice zásadní rozhodnutí, které je nutno řádně promyslet a nebrat jej na lehkou váhu. U okna se nerozhodujete jen o použitém materiálu, počtu komor a barvě. Dobré je taktéž brát v úvahu způsob otevírání, velikost okna, typ zasklení, způsob stínění, osazení okna v otvoru a umístění vzhledem ke světovým stranám. Dobře vybrané okno vám ušetří náklady za energie a v mnoha případech spostu starostí.

Umístění okna a jeho velikost

Při navrhování okenních otvorů se musí přihlížet k orientaci objektu ke světovým stranám. Jak jistě víte, okna mají jednak oproti obvodové konstrukci velmi velké tepelné ztráty, ale v případě slunečného dne také nezanedbatelné tepelné zisky ze slunečního záření. Proto se většina oken situuje na jižní a západní stranu, méně pak na východní a nejméně na severní stranu, kde jsou tepelné ztráty velké a zisky malé.

Velikost okna ovlivňují tři faktory. Potřeba osvětlení interiéru, tepelné ztráty v zimním období a tepelné zisky v letním období. Velikost okna obytné místnosti by měla být mezi 1/8 – 1/12 podlahové plochy místnosti. U WC místností pak nastává problém s oknem o rozměrech např. 600 x 600 mm, které moc světla nepropustí z důvodu malého procenta plochy zasklení a velkého procenta plochy rámu. Dochází tak k žalostnému osvětelní prostoru na úkor spotřeby tepla. U obytných místoností se velikost okna nesmí naopak přehánět. V letním období může docházet k přehřívání interiéru vlivem vysokých solárních zisků, které musíme eliminovat klimatizací, což zvýší náklady na provoz. Jiným, levnějším a ekologičtějším řešením je navržení stínících prostředků jako žaluzií, rolet nebo slunolamů.

Konstrukce rámu a křídla okna

V případě, že volíte plastová okna, je dobré vědět, že v  těchto profilech musí být z důvodu vyztužení ocelový profil. Modernější způsob je rám z kompozitního materiálu na bázi polymeru, který tento profil, který zvyšuje součinitel U, nevyžaduje. Plastová okna se dodávají běžně 3 – 6 komorová. Podstatnější je ale právě zmiňovaný součinitel Uw (window). Důležité je vědět, že se tento součinitel mění s velikostí okna. Ten se vypočte na základě velikosti plochy prosklení a rámu a dílčích součinitelů Ug (glass) a Uf (frame). Obecně platí, že čím menší okno, tím horší součinitel Uw. To je také důvod, proč není vhodné navrhovat okna velikosti 600 x 600 mm.


Pasport budovy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna - IN
Materiál rámu okna:
ks

Detail poptávky

Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Podstatný je také způsob otevírání okna. Běžně jsou na trhu k dostání okna s čtyřpolohovým kováním, které umožňuje okno otevřít v svislém (ventilačka) a vodorovném směru (praktické zejména při údržbě) nebo využít pouze mikroventilace. V pasivních domech je také zcela běžné, že okna jsou fixní bez možnosti jakéhokoli otevření. To může na někoho působit dojmem uvěznění v domě a nemožnosti otevřít okno a nárazově vyvětrat či se z okna podívat ven. Výhodou těchto oken je snížení konstrukční výšky rámu a zvětšení prosklené plochy.

Další rozhodnutí padne na dělení okna. Rozhodně není dobré mít okno 1800 mm široké a otevíravé v horizontálním směru. Okno není lehké a při této velikosti vyvine vélké zatížení na panty okna. Okna tak můžete rozdělit příčníky a poutci na několik částí, z nichž jedna může být fixní, ostatní mohou být libovolně otevíravé.

Materiálové řešení oken

izolační trojsklo dřevěného okna
Dřevěné okno s izolačním trojsklem (zdroj: fotoarchiv stavimbydlim.cz)

Při výběru materiálového řešení máte na výběr ze tří možností – plast, dřevo, hliník. Nejpoužívanější materiál je v tomto případě v současnosti plast – PVC. Tento materiál má dobré vlastnosti, největší výhodou je recyklovatelnost materiálu, snadná údržba, odolnost proti chemikáliím a skvělý poměr cena kvalita. Materiál je možné udělat prakticky v kterékoli barvě či zvolit například vzor dřeva. Zde je u některých levnějších variant problém s krabatěním, praskáním a následným odlupováním fólie. Záruka se následně liší dle výrobce, nejčastěji okolo 10 let.

Dřevěná okna narozdíl od plastových nemají žádné komory, ale jsou celá z lepeného dřevěného profilu, který zajistí, že se profil nebude kroutit, jako se stávalo u dřívějších dřevěných oken. Nejpoužívanější dřeviny pro výrobu těchto oken jsou smrk, dub, meranti, borovice a modřín. Okna jsou z výroby lakovány transparentními lazurami, které je nutné jednou za přibližně 10 let obnovovat. Dřevěná okna nejsou natolik populární, ale využívají se hojně při stavbě srubů, roubenek, dřevostaveb a také při rekonstrukcích a obnově památek.

Hliníková okna jsou velice trvanlivá a odolná, ale především vypadají po designové stránce velmi moderně. Někteří výrobci uvádí paktickou nezničitelnost oken. Stejně jako plastová se nemusí nijak nákladně ošetřovat a udržovat.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Čtěte dále: Dřevěná, nebo plasotvá okna?

Osazení okna

Osazovat okna doporučujeme jen od odborníků. Předejdete tak nečekaným komplikacím. Realizační firma přijede na vaši stavbu, zaměří každý otvor a dle těchto rozměrů zhotoví okna přesně na míru. Ty následně osazuje několika způsoby. Klasický způsob využívaný u staveb bez zateplení je osazení okna do osy zdiva. Pokud však máte dům zateplený či dokonce pasivní, je rozhodně lepší okno osadit na úroveň izolace. U okna pak vychází přijatelnější hodnoty spárové průvzdušnosti. Takto osazovaná okna se osadí na předem připravené nosníky z L profilu z kompizitního materiálu nebo do konstrukce z OSB desek. Této konstrukce je nejčastěji využíváno u dřevostaveb. Okna se pak již přichycují po obvodu pomocí plechových příponek nebo turbošrouby. Po osazení je potřeba okno seřídit (návod na seřízení plastového okna).

Zasklení oken – vybrat dvojsklo nebo trojsklo?

Od doby, kdy se používalo pouze jednoduché zasklení, uběhlo pár let. Nejčastější je v dnešní době dvojité izolační zasklení (izolační dvojsklo), kde je mezera mezi skly vyplněna plynem – argonem, kryptonem. Vyjímkou není ani trojité zasklení (izolační trojsklo), které se používá především u nízkoenergetických a pasivních staveb. S rostoucím počtem skel roste také jejich hmotnost. Novinkou na trhu jsou také izolační dvojskla s technologií heat mirror. Jedná se o speciální fólii napnutou mezi dvěma skly, která má funkci odrážet teplo zpět ke zdroji. V létě tak brání přehřívání interiéru, v zimě vrací teplo zpět do místnosti.

 

Plastový okenní profil s izolačním zasklením (trojsklo) a s tepelně izolačními distančními rámečky
Plastový okenní profil s izolačním zasklením (trojsklo) a s tepelně izolačními distančními rámečky (zdroj: fotoarchiv stavimbydlim.cz)

Stínění oken – žaluzie a rolety

 

Okna je možno stínit několika způsoby. Nejrozšířenější jsou žaluzie, které mohou být vnitřní, meziskelní a exteriérové. Nejlepší volbou jsou žaluzie exteriérové, které mají největší účinnost z hlediska bránění prostupu tepla do interiéru a ze všech možností jsou architektonicky nejzdařilejší. Dají se ovládat buď ručně, nebo elektricky. Interiérové žaluzie sice stíní, ale teplo prostoupí až do interiéru, kde se hromadí mezi žaluziemi a oknem. Sáláním a prouděním se následně šíří dál do místnosti. Meziskelní žaluzie jsou zase nejhorší na údržbu, navíc vyskytují se pouze u oken zdvojených, která nejsou v současnosti zcela běžná.

Do módy postupně pronikají také rolety, keré fungují obdobně jako exteriérové žaluzie. Barvu a vzor materiálu si můžete vybrat ze široké škály. Jejich životnost je dlouhá, jejich nedostatkem je možné pokrčení a zmačkání rolety v případě, že se roleta špatně namotá a zůstane tak delší dobu.

Vzledově dobře působící jsou také slunolamy. Ty jsou nejčastěji zhotoveny ze dřeva nad exponovaným oknem. Stínit je také možné pergolou či obdobným přístřeškem. Jejich nevýhodou je nemožnost nastavení a údržba v podobě ošetření konstrukce jednou za 5 let. Obdobou může být markýza, kterou je možno v případě potřeby roztáhnout.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Vychytávky a příslušenství k oknům

V případě, že vlastníte chytrý telefon nebo tablet, můžete si dokoupit systém na ovládání rolet a žaluzií. Ten pracuje se sítí Wi-Fi a pomocí aplikace nainstalované do telefonu můžete ovládat každé okno v domě, nastavit si různé režimy pro různé dny a denní doby. Ovládat můžete míru zatažení a u žaluzíí také naklonění jednotlivých lamel. Přednastavit si můžete i režim, kdy se vám každé okno zatáhne jinak, dle vaší potřeby.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů