Kamenné, nebo betonové obrubníky zamezí posunu dlaždic a opticky oddělí pochozí plochu od okolního prostoru. K betonování je potřeba suchý beton. Příkop pro zapuštění musí být hluboký alespoň 20 cm. Více informací k osazení obrubníku se dozvíte níže.
S obrubníkem se setkáváme každý den na ulici. Jeho nejčastější funkcí je oddělení peších cest od okolní komunikace, ochrana trávníků a okrasných ploch. Při velkých deštích zabraňuje přelévání vody ze silnice na chodník.
Obrubník však naleznete téměř na každé zahradě, chodníku a příjezdové cestě k rodinnému domu. Zcela nezbytné jsou pak u zámkové dlažby. Správně položený obrubník zabrání horizontálnímu posuvu kostek, díky čemuž je plocha mnohem stabilnější a odolá větší tlakové zátěži.
Obrubníky se vyrábí buď z přírodního kamene (pokud záleží na estetice, zvolte žulu), nebo z klasického betonu (nejčastější materiál).
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Suchý beton pro osazení obrubníku
Pro betonové lože použijte třídu C 20/25 XF3 (pakliže se obrubníky budou vyskytovat v blízkosti veřejné komunikace). Použít lze i beton třídy C 12/15 s frakcí 4-8 mm (B 15), příp. beton C16/20 (B20). Pokud si nejste jistí výběrem, kupte si pytlovanou směs, určenou speciálně pro kotvení obrub.
Betonová směs musí být zavlhlá, tj. s menším množstvím vody než obvykle – jedná se o tzv. suchý beton. Příliš tekutý beton bude stékat a obruby nebudou stabilní.
Jak osadit obrubníky pro zámkovou dlažbu svépomocí
Osazení obrubníku je poměrně jednoduché. Úskalím bývá pouze velká váha jednotlivých bloků. Pokud převyšuje 40 kg, přizvěte si raději pomocníka.
Co budete pro osazení obrubníku do betonu potřebovat:
- Zahradní obrubníky (betonové)
- Štěrkodrť/kamenná drť (frakce 8–16, 11–22, 16–32)
- Kolečko, lopata, zednická lžíce
- Metr
- Vodováha
- Palice s gumovou násadou
- Beton vhodné třídy/pytlovaná směs na obrubníky

Pracovní postup:
- Osazování obrubníků je regulováno normou ČSN 73 6131. Pečlivě si ji nastudujte, naleznete v ní přesně definované míry a konstrukční detaily.
- Nejprve lopatou vykopejte příkop o rozměrech 20 x 20 cm až 20 x 30 cm (dle výšky obrubníku). Pokud plánujete položit i zámkovou dlažbu, připravte si dostatečně širokou pláň. Na každé straně chodníku kalkulujte s 20–30 cm volného prostoru pro osazení obrubníku. Následně vsypte podkladovou štěrkovou drť do výšky 5-10 cm. Dostatečně ji navlhčete, směs bude jinak odebírat vlhkost betonovému loži a způsobí popraskání. Před zhotovením betonového lože štěrkový podsyp řádně zhutněte.
- Zhotovte betonové lože ze suchého betonu (zavlhlé betonové směsi). Jeho výška musí být minimálně 10 cm (dané normou). Hned po uložení betonu můžete vkládat obruby. Práce jde lépe ve dvou, položený blok vždy zajistěte poklepem gumovou palicí.
- Mezi jednotlivými obrubami musí zůstat spára široká alespoň 5 mm. Ta slouží jako rezerva z důvodu tepelné roztažnosti, nikdy ji proto nebetonujte!
- Na položené obruby zednickou lžící nahoďte betonovou opěru a zkoste ji v úhlu 45 ⁰. Dosahovat by měla alespoň do poloviny kvádru. Betonovou směs nechte vytvrdnout.
- S takto připravenými obrubníky je možné pokračovat v pokládce zámkové dlažby.
Osazení obrubníku: Závěr
Obrubník zpevní zámkovou dlažbu a zamezí vnikání nečistot z okolních ploch. Při osazování obrubníků se řiďte zákonnou normou. Výška betonového lože musí být alespoň 10 cm. Také nezapomeňte ponechat potřebnou mezeru mezi obrubami.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.