Pasport neboli zjednodušená stavební dokumentace je dokument, který budete potřebovat například pro legalizaci chaty ve chvíli, kdy zjistíte, že chata není zanesena v katastru nemovitostí a na úřadě nemají dochovanou žádnou stavební dokumentaci. Pasport chaty může také sloužit jako podklad pro vypracování projektu rekonstrukce chaty.
Pasportizace chaty
Pasportizace chaty znamená vypracování zjednodušené stavení dokumentace. Pasport nahrazuje chybějící výkresovou dokumentaci. Chápat ji můžete jako rodný list domu, nebo jako „velký techničák“.
Nejvíce se hodí obcím a investorům, kteří díky pasportu rychle ohodnotí stav nemovitosti, její funkčnost a případné náklady na opravu.
Pasport chaty: Kdy je potřeba?
Pasport chaty potřebujete, pokud se nedochovala výkresová dokumentace, nebo už dávno není aktuální, a chystáte se na:
Pasport budovy - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
- rekonstrukci
- přístavby/nástavby
- ověřování energetické náročnosti budovy (PENb)
- prodej nemovitosti
- digitalizaci katastru nemovitostí
Co takový pasport obsahuje
Podle vyhlášky o dokumentaci staveb č. 499/2006 Sb. musí pasport chaty obsahovat následující data:
- Dokumentace skutečného provedení stavby
- Geometrický plán
- Průvodní a souhrnná technická zpráva
- Zjednodušená výkresová dokumentace (včetně půdorysů všech podlaží, řezů a pohledů)
Jak probíhá zhotovení pasportu chaty
Pasport stavby nemusí zpracovávat pouze stavební inženýr s autorizací. Může jej zpracovat kdokoli. Je však vhodné, aby jej zpracovával člověk, který následně bude zodpovědný za další projektovou činnost (například zhotovení projektu rekonstrukce chaty, projekt přístavby či nástavby apod.).
Projektant pomocí speciálních přístrojů stavbu pečlivě zaměří a celý nákres následně převede do digitální formy. Takto zpracovaný pasport poté můžete dále využít například pro legalizaci stavby.
Podrobnost pasportu je pak samozřejmě dána tím, k čemu bude následně sloužit.
Kolik stojí pasport chaty
Cena za pasportizaci chaty, se odvíjí od složitosti stavby. Počítána je na metr čtvereční. Hrubý odhad částky vám poskytne většina firem skrze nezávaznou poptávku.
Tip: Potřebujete pasport nebo projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Za obyčejnou chatu o jednom podlaží a ploše do 50 m2 v průměru zaplatíte okolo 2 500,-Kč. To je zhruba 50 Kč/m2. Pokud je ale stavba půdorysně členitá, má více podlaží, stropy s klenbou, nebo ozdobnou fasádu, tak se cena zvyšuje až na 110 Kč/m2.
Za zdobenou roubenku o dvou podlažích s rozsahem zastavěné plochy okolo 100 m2 proto zaplatíte až okolo jedenácti tisíc.
Závěr
Pasportizace stavby poměrně přímočará a rychlá. Všechny informace jsou zjednodušené a přizpůsobené plánovanému stavebnímu úkonu. S šikovných projektantem máte pasport chaty do týdne hotový.
Jedinou nevýhodou tak může být pouze poměrně vyšší cena. U jednodušších staveb by ale neměla přesáhnout mez deseti tisíc.
Pasport stavby - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.