Penetrace zdiva zvyšuje přilnavost omítek

soutez

Penetrační nátěr na zdivo zvyšuje přilnavost ošetřeného povrchu. Díky tomu je neocenitelným pomocníkem při malování, omítání, nebo při opravách děr ve zdi. Jak a čím se provádí penetrace zdiva se dočtete v článku.

Podle čeho vybírat penetrační nátěr na zdivo?

Penetrace je většinou jednosložková nízkoviskózní kapalina na bázi vody. Jejím smyslem je usnadnit spojení povrchů dvou, často různorodých, materiálů. V praxi toho dosáhne vytvořením tenkého polymerního filmu, který sníží nasákavost povrchu a tím navýší jeho přilnavost.

Podle velikosti obsažených polymerů rozdělujeme penetrace na dva druhy:

  • Povrchová/univerzální penetrace disponuje velkými molekulami, které se drží na povrchu a vytváří takzvaný adhezní můstek. Hodí se především pro nové omítky a běžné povrchy.
  • Hloubková penetrace je naopak nízkomolekulární, díky čemuž pronikne hluboko do ošetřeného povrchu. Skvěle se proto hodí na staré poškozené zdivo (staré cihelné stěny, plynosilikáty apod).

Podle situace se pak penetrace dále rozdělují podle toho, zda se více hodí na nenasákavé materiály (např. beton), nebo spíše pro silně savé povrchy (cihly, pískovec atp.).

Pozor – dobrá penetrace musí mít vždy vysoké procento sušiny. V opačném případě se jedná o nekvalitní výrobek, který poskytuje pouze mizivé, hydrofobní vlastnosti. Velmi praktické jsou i druhy s barevnými odstíny. Snadno díky nim rozeznáte, kde už nátěr je a kam má teprve přijít.


Nahození omítky - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Penetrace omítky
Oprava omítky – nejprve je nutné starou omítku oškrabat a teprve poté nanést penetraci.

Na co se penetrace používá

S penetračním nátěrem se nejčastěji setkáte při malování nebo nahazování omítky. Její použití je ale mnohem širší. Účinná je jak v interiéru, tak i v exteriéru, hodí se při pokládání dlažby, lití asfaltu nebo při obkládání stěn. Výborně také poslouží také při opravě staré omítky.

Zvláštním typem penetrace je tzv. cementový špric neboli cementový podhoz. Ten se používá zejména při omítání cihelného zdiva. Jedná se o řídkou směs cementu a písku, která po nahození na stěnu vytvoří hrubý povrch, na který se následně aplikuje jádrová omítka.

Penetrace zdiva svépomocí

Před samotnou penetrací nejprve pečlivě očistěte ošetřovaný povrch. Uvolněné kusy omítky musí pryč, stejně tak prach, nečistoty a mastnota. Dále se ujistěte, že jste si pro zvolený materiál vybrali ten správný druh penetrace – nátěr jinak nebude správně fungovat. S tím vám poradí buď výrobce či prodejce penetrace, informaci však naleznete i na obalu výrobku a v technickém listu výrobku.

Kalkulace ceny omítek

Pro nanášení penetrace zdiva používejte váleček, nebo ještě lépe štětku. Sílu, počet vrstev a dobu schnutí určuje výrobce. Návod nikdy neberte na lehkou váhu, nesprávný postup značně snižuje účinek.

Ideální teplota pro aplikaci penetračního nátěru je v rozmezí 5–25 ⁰C.

Závěrem

Kdykoliv je třeba zajistit pevný spoj dvou různorodých materiálů, použijte penetraci. Zárukou úspěchu je pak kvalitní produkt, správně zvolený druh, pečlivě očištěný povrch a pečlivá aplikace.

Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

dodavatel

Nezávazná poptávka - nahození omítek


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů