Na obložení fasád se používají různé druhy materiálů, například dřevo, přírodní či umělý kámen nebo třeba plast. Právě o využití plastových obkladů si řekneme v našem článku. V současné době získávají plastové obklady fasády na oblibě. Nejspíše se tak stalo díky jejich snadné údržbě, poměrně jednoduché montáži a manipulaci. Oproti jiným typům obkladů si s plastovým obkladem fasády dokáže poradit i průměrně zručný kutil.
Plastové obklady můžeme pojmenovat různě. Používají se názvy jako palubky, desky, lamely a podobně. Všechny však mají stejné vlastnosti, jako je například nízká hmotnost, kterou určitě oceníte při jejich montáži nebo jejich cenová dostupnost oproti jiným typům fasádních obkladů. Vybírat můžete ze široké škály barevných provedení a imitací ostatních obkladových materiálů.
Údržba plastového obkladu fasády
Palubky se vyrábí z tvrdého plastu, který je vysoce odolný proti UV záření. Díky těmto základním vlastnostem, kterými obklad disponuje, je docíleno dlouhé životnosti. Oproti dřevěným palubkám, jsou plastové palubky naprosto bezúdržbové. Postačí, když je jednou za čas opláchnete vodou. Pokud máte v úmyslu si při čištění trošku pomoci, vyvarujte se zejména ředidlu. Běžné saponáty používané v domácnosti by neměly plastové palubky nijak poškodit. Když si nebudete jisti, jaký přípravek lze použít, raději se poraďte s výrobcem plastových obkladů fasády.
Musí se plastové obklady fasády ošetřovat?
Jistě všichni oceníte i další fakt, že vás nečeká žádná dodatečná povrchová úprava v průběhu dalších let, jako je tomu u klasických dřevěných obkladů. Plastové fasádní palubky jsou potažené odolnou folií, nebo je materiál kompletně probarvený po celé své šířce. Při zvolení probarveného plastového obkladu vás nečeká prosvítání jiného barevného odstínu, když dojde k mechanickému poškození na povrchu obkladu. U palubky potažené fólií by se vám tato nepříjemnost stát mohla.
Plastové fasádní obklady se dodávají včetně spojovacích, rohových a ukončovacích profilů. Nikdo nejsme neomylný a při montáži se nemusí vždy vše povést. Menší nerovnosti nebo nevzhledné zakončení řezů, které se může objevit po seříznutí palubek na daný rozměr, nám pomohou zakrýt zmíněné profily.
Plastové obklady a jejich výhody
Plastové obklady fasády jsou v porovnání s jinými materiály o poznání lehčí. Tuto vlastnost jistě oceníte při manipulaci s palubkami a jejich následné montáži. Nemusíte také řešit, zda má podklad dostatečnou nosnost. Proto je tento typ materiálu ideální i pro dodatečné obložení fasády. S jinými druhy obkladových materiálů je lepší počítat už při kreslení projektové dokumentace. Příkladem může být obklad z přírodního kamene, který patří mezi nejtěžší obkladové materiály vůbec.
Firmy zabývající se výrobou tohoto typu obkladového materiálu nabízí obrovský výběr barev a dekorů. Plastové palubky se nepoužívají pouze na obložení fasády, ale hojně se využívají například jako náhrada dřeva při podbití střechy.
Pokud máte ekologické smýšlení a obáváte se, že při případné budoucí rekonstrukci nebo odstraněním plastových obkladů zamoříte přírodu dalším odpadem, potěšíme vás. Plastové fasádní obklady, ať to zní jakkoliv neuvěřitelně, jsou plně recyklovatelné. Při jejich použití budete spokojeni jak vy, tak planeta, na které žijeme.
Plastové obklady lze využít pro stavbu provětrávané fasády, která odvádí tepelnou zátěž od slunečního záření. Více informací k tomuto tématu naleznete v článku Provětrávaná fasáda – skladba, výhody, nevýhody.
Nevýhody plastových obkladů
Každý stavební prvek má své výhody i nevýhody, ať chceme nebo ne. Nyní se společně podíváme, jaké nevýhody skýtá použití plastových fasádních obkladů. Zaměříme se pouze na ty zásadní.
- I když se u některých provedení jedná o věrnou imitaci, nikdy nedocílíte tak příjemného vzhledu jako u přírodního materiálu, kterým je dřevo. Ani na dotek nemohou plastové palubky konkurovat dřevěným fasádním obkladům.
- I když jsou velice odolné proti UV záření, postupem času mění nenávratně svůj odstín. Nelze jej obnovovat jako u klasických dřevěných palubek. Záleží však na výběru barvy, nebo dřevodekoru.
- Použitý plast je sice tvrdý, ale díky nižší hmotnosti není samonosný, jako jiné používané materiály na fasádní obklady.
- U některých propracovanějších typů může být pořizovací cena vyšší než u klasických dřevěných palubek. Tento bod bychom vzali spíše neutrálně, jelikož vyšší pořizovací cenu doženou klasické palubky během následujících několika let potřebnou péčí o jejich povrch, který by se měl natírat každé 2-3 roky.
Plastové obklady fasády – montáž
V téhle části článku vás potěšíme, milí stavebníci a kutilové.
Postup je obdobný jako při montáži dřevěných fasádních obkladů. Dovolíme si tvrdit, že je dokonce jednodušší.
- Na podklad připevněte pomocí spojovacího materiálu dvojitý dřevěný rošt. Před montáží roštu doporučujeme použité latě naimpregnovat, aby vydržely co možná nejdéle.
- Do první části roštu umístěte tepelnou izolaci. Nejčastěji se k tomuto účelu používá minerální vata, která je dostačujícím izolačním prvkem.
- Nyní začněte s kotvením pomocných profilů na druhou část roštu. Jako první přichyťte počáteční profil, dále pokračujte rohovými profily a profilem k délkovému napojení lamel. Spojovací materiál (vruty) volte nejlépe nerezové.
- K uchycení vám postačí šroubovák, ale pokud máte akuvrtačku, budete s prací hotovi podstatně dříve.
- Plastové palubky mají ve spodní části drážku a ve vrchní části takzvané pero. Začněte první palubkou, kterou přichytíte k dřevěnému roštu a vsunete ji do přichycených profilů. Palubky klaďte od shora dolů a průběžně je přichycujte vruty k roštu.
- Když dojedete palubkami až k zemi, nebo k soklu domu, máte hotovo.
Dále se vyrábí plastové obkladové desky bez drážky a pera. Ty se připevňují stejným způsobem, pouze začínáme naopak, tedy od spodu nahoru. Tyto desky se do sebe nezasunují, ale překrývají se.
Po instalaci plastového obkladu fasády doporučujeme opláchnout obložené stěny vlažnou vodou. Zbavíte je tak statického náboje, který přitahuje prachové částice.