Kolik stojí zateplení fasády domu? - polystyren x vata | stavimbydlim.cz
  1. Home
  2. Stavba
  3. domu
  4. Stavba
  5. svépomocí
  6. Kolik stojí zateplení fasády domu – polystyren, minerální vata, práce

Kolik stojí zateplení fasády domu – polystyren, minerální vata, práce

0

Zateplení fasády domu ušetří nemalé peníze za energie na vytápění. Navíc díky různým dotačním titulům lze v současné době provést zateplení fasády za zlomek ceny obvyklé. Jedná se o dva hlavní důvody, které vedou u stavebníků k učinění rozhodnutí, že si fasádu objektu zateplí. Pokud se i vy zajímáte o snížení energetické náročnosti domu, jistě vás bude zajímat cena za zateplení fasády.

zateplení-fasády-domu

Fasádou se ztrácí 30 – 35 % veškerého tepla a okny osazenými v obvodovém plášti 10 – 15 % tepla. Dohromady se tedy svislými obvodovými konstrukcemi ztrácí až 50 % veškerého tepla, které do budovy dodáte. V tomto článku se zaměříme na stanovení orientační ceny za zateplení fasády.

Jakou izolaci na zateplení fasády použít?

V současné době je nejrozšířenější pěnový polystyren EPS F (fasádní). Oblíbený je zejména díky své výhodné ceně a výborným tepelně-izolačním vlastnostem. Zvláštním typem polystyrenu je šedý polystyren. Jedná se o polystyren s příměsí grafitu, díky čemuž má izolant až o 20 % lepší tepelně izolační vlastnosti a lze jej použít v menší tloušťce pro dosažení obdobných tepelně-izolačních vlastností konstrukce.

Nevýhodou polystyrenu však může být vysoký faktor difúzního odporu, který znesnadňuje prostup vodní páry. Pokud se v takovém případě v  konstrukci vyskytují výrazné tepelné mosty a v objektu se pravidelně a dostatečně nevětrá (buď pomocí vzduchotechnického zařízení či přirozeně okny), můžou se na stěnách objevit vlhké mapy a případně i plísně. Vodní pára totiž neprostoupí skrze konstrukci a zkondenzuje ve zdivu v místě, kde se nachází tzv. rosný bod. Polystyren se jistě nehodí na zateplení dřevostaveb a konstrukcí, ve kterých jsou obsaženy dřevěné prvky. Na zateplení takových konstrukcí se používá minerální vata, která je druhou nejrozšířenější tepelnou izolací.

Související články:

Minerální vata má mírně horší tepelně-izolační vlastnosti než polystyren a její cena je naopak o něco vyšší. Srovnání cen za obyčejný polystyren, šedý polystyren a minerální vatu můžete vidět níže v tabulce.

cena zateplení fasády
Tloušťka izolace (mm)Polystyren EPS 70 F (cena v Kč/m2)Šedý polystyren (cena v Kč/m2)Minerální vata (cena v Kč/m2)
8060 – 14080 – 160110 – 300
10075 – 150100 – 180130 – 360
120150 – 200140 – 200160 – 450
140170 – 210180 – 230190 – 550
160190 – 230210 – 260220 – 600

Minerální vata má velmi nízký faktor difúzního odporu, čímž se hodí nejen na zateplení fasád domů, ale i na zateplení podkroví, dřevostaveb a konstrukcí s dřevem či materiálem náchylným na vlhkost.

Dalším materiálem na zateplení fasády je například dřevovláknitá izolace. Ta je však drahá a používá se tedy mnohdy pouze pro zateplení dřevostaveb. Nabízí se také různé konopné, lněné, PUR či PIR izolace, které se však pro zateplení rodinných domů standardně nevyužívají.

Pro zateplení fasády je potřeba také pronajmout lešení
Pro zateplení fasády je potřeba také pronajmout lešení

Kolik stojí materiál na zateplení stěn domu?

Pro zateplení fasády nebudete potřebovat pouze desky tepelné izolace. Je toho mnohem více. Pro zateplení nejrozšířenějším způsobem (tedy kontaktním – stěna + lepicí stěrka + izolace + omítka) budete potřebovat lepicí a stěrkovou hmotu, kterou polystyren či minerální vatu nalepíte na stěnu a posléze s ní natáhnete první vrstvu stěrky s armovací tkaninou (tzv. perlinka). Než však začnete nanášet lepicí hmotu na stěnu, je potřeba na stěnu nanést penetraci pro sjednocení savosti povrchu. Pro ukotvení polystyrenu do stěny se používají talířové plastové hmoždinky, které se zaklopí polystyrenovou zátkou (příp. zátkou z minerální vaty). Pro samotné založení kontaktního zateplovacího systému budete potřebovat také soklovou lištu a jiné systémové prvky. Na závěr se na zateplenou stěnu nanese omítka v tloušťce cca 1,5 – 2,5 mm.

Zateplení fasády - poptávkový formulář

Cena za materiál pro zateplení fasády

MateriálCena za m2 (Kč)
Lepicí a stěrkovací hmota50 Kč/m2
Penetrace20 Kč/m2
Armovací tkanina (perlinka)25 Kč/m2
Talířová hmoždinka 10 x 200 mm (6 ks na m2)25 Kč/m2
Zátka (6 ks na m2)15 Kč/m2
Soklová lišta pro kontaktní systémy + systémové prvky65 Kč/m2
Omítka80 Kč/m2
Polystyren EPS 70 F tl. 140 mm170 Kč/m2
Minerální vata tl. 140 mm190 Kč/m2
Celkem450 – 470 Kč/m2

Pozn.: Cena je pouze orientační. Ceny za materiál se mohou lišit dle výrobce a zvoleného typu. Pro stanovení přesné ceny doporučujeme ceny porovnat.

Cena za zateplení jednoho m2 se pohybuje v rozmezí 600 – 800 Kč. Cenu ovlivňuje zejména členitost fasády a další faktory, které mají vliv na bezproblémové odvedení práce. Pokud zateplení fasády provedete svépomocí, ani tak vás zateplení fasády nevyjde o moc levněji. Zateplováním fasády ztratíte spoustu času a čas jsou peníze. I tak ale svépomocné práce mnohdy vychází pochopitelně levněji. Pokud si chcete fasádu zateplit svépomocí, doporučujeme vám přečíst si článek se 2 tipy na řezání minerální vaty. Pokud budete zateplovat fasádu polystyrenem, doporučujeme článek se 4 tipy, jak řezat polystyren nebo podrobný návod na zateplení fasády polystyrenem v 5 krocích.

V tabulce níže jsou uvedeny ceny za jednotlivé úkony, které vám řemeslníci naúčtují.

zateplení-fasády-domu
ČinnostCena za m2 (Kč)
Zateplení fasády včetně točené omítky (příprava podkladu, penetrace, montáž tepelné izolace, perlinka a točená omítka)420 – 450 Kč/m2
Montáž okapniček, APU lišt a rohových lišt (odhad ceny)50 Kč/m2
Lešení (pronájem, montáž, demontáž)130 Kč/m2
Přípravné práce, úklid, odvoz suti60 Kč/m2
Celkem660 – 690 Kč/m2

Přibližná celková cena za zateplení fasády je cca 1 100 – 1 200 Kč/m2. Výslednou cenu zateplení výrazně ovlivní členitost fasády, množství oken (zateplování a omítání špalet), přístup k fasádě a v neposlední řadě výběr samotného stavebního materiálu na zateplení fasády. Jak lze vidět v tabulce výše, samotné izolační desky lze pořídit až 3x levněji. To stejné platí i u omítek. Pořídit můžete levné základní pastovité či minerální omítky či 2x – 4x tak dražší dekorativní omítky či obklady. V případě pořízení dražší izolace a omítky se s cenou za zateplení fasády dostanete i na více jak 2 000,-Kč/m2.

Nezávazná poptávka - zateplení fasády

Zadejte zdarma poptávku na zateplení fasády.

Nezávaznou poptávku rozešleme na ověřené firmy a řemeslníky.

Porovnáte nabídky od firem přímo ve vašem emailu a vyberete si tu nejvýhodnější.

Obchodní podmínky jsou k přečtení ZDE.