Kolik stojí zateplení fasády domu? - polystyren x vata | stavimbydlim.cz

Kolik stojí zateplení fasády domu – polystyren, minerální vata, práce

Fotovoltaika
Fotovoltaika

Zateplení fasády domu ušetří nemalé peníze za energie na vytápění. Navíc díky různým dotačním titulům lze v současné době provést zateplení fasády za zlomek ceny obvyklé. Jedná se o dva hlavní důvody, které vedou u stavebníků k učinění rozhodnutí, že si fasádu objektu zateplí. Pokud se i vy zajímáte o snížení energetické náročnosti domu, jistě vás bude zajímat cena za zateplení fasády.

Fasádou se ztrácí 30 – 35 % veškerého tepla a okny osazenými v obvodovém plášti 10 – 15 % tepla. Dohromady se tedy svislými obvodovými konstrukcemi ztrácí až 50 % veškerého tepla, které do budovy dodáte. V tomto článku se zaměříme na stanovení orientační ceny za zateplení fasády.

Jakou izolaci na zateplení fasády použít?

V současné době je nejrozšířenější pěnový polystyren EPS F (fasádní). Oblíbený je zejména díky své výhodné ceně a výborným tepelně-izolačním vlastnostem. Zvláštním typem polystyrenu je šedý polystyren. Jedná se o polystyren s příměsí grafitu, díky čemuž má izolant až o 20 % lepší tepelně izolační vlastnosti a lze jej použít v menší tloušťce pro dosažení obdobných tepelně-izolačních vlastností konstrukce.

Nevýhodou polystyrenu však může být vysoký faktor difúzního odporu, který znesnadňuje prostup vodní páry. Pokud se v takovém případě v  konstrukci vyskytují výrazné tepelné mosty a v objektu se pravidelně a dostatečně nevětrá (buď pomocí vzduchotechnického zařízení či přirozeně okny), můžou se na stěnách objevit vlhké mapy a případně i plísně. Vodní pára totiž neprostoupí skrze konstrukci a zkondenzuje ve zdivu v místě, kde se nachází tzv. rosný bod. Polystyren se jistě nehodí na zateplení dřevostaveb a konstrukcí, ve kterých jsou obsaženy dřevěné prvky. Na zateplení takových konstrukcí se používá minerální vata, která je druhou nejrozšířenější tepelnou izolací.

Související články:

Minerální vata má mírně horší tepelně-izolační vlastnosti než polystyren a její cena je naopak o něco vyšší. Srovnání cen za obyčejný polystyren, šedý polystyren a minerální vatu můžete vidět níže v tabulce.


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení domu - nezávazná poptávka

Zateplení - IP - IN
  • Krok 1
  • Krok 2
Co potřebujete zateplit?

TIP: Trámový strop či strop s dutinami (např. HURDIS strop) zateplíte efektivně a bez tepelných mostů pomocí foukané minerální izolace. Tento způsob zateplení nevyžaduje žádné větší zásahy do konstrukce (stačí pouze několik otvorů).

Jakou tepelnou izolaci preferujete pro zateplení stropu/střechy?
Jakou tepelnou izolaci preferujete pro zateplení fasády?

Tloušťka izolace (mm) Polystyren EPS 70 F (cena v Kč/m2) Šedý polystyren (cena v Kč/m2) Minerální vata (cena v Kč/m2)
80 60 – 140 80 – 160 110 – 300
100 75 – 150 100 – 180 130 – 360
120 150 – 200 140 – 200 160 – 450
140 170 – 210 180 – 230 190 – 550
160 190 – 230 210 – 260 220 – 600

Minerální vata má velmi nízký faktor difúzního odporu, čímž se hodí nejen na zateplení fasád domů, ale i na zateplení podkroví, dřevostaveb a konstrukcí s dřevem či materiálem náchylným na vlhkost.

Dalším materiálem na zateplení fasády je například dřevovláknitá izolace. Ta je však drahá a používá se tedy mnohdy pouze pro zateplení dřevostaveb. Nabízí se také různé konopné, lněné, PUR či PIR izolace, které se však pro zateplení rodinných domů standardně nevyužívají.

Pro zateplení fasády je potřeba také pronajmout lešení
Pro zateplení fasády je potřeba také pronajmout lešení

Kolik stojí materiál na zateplení stěn domu?

Pro zateplení fasády nebudete potřebovat pouze desky tepelné izolace. Je toho mnohem více. Pro zateplení nejrozšířenějším způsobem (tedy kontaktním – stěna + lepicí stěrka + izolace + omítka) budete potřebovat lepicí a stěrkovou hmotu, kterou polystyren či minerální vatu nalepíte na stěnu a posléze s ní natáhnete první vrstvu stěrky s armovací tkaninou (tzv. perlinka). Než však začnete nanášet lepicí hmotu na stěnu, je potřeba na stěnu nanést penetraci pro sjednocení savosti povrchu. Pro ukotvení polystyrenu do stěny se používají talířové plastové hmoždinky, které se zaklopí polystyrenovou zátkou (příp. zátkou z minerální vaty). Pro samotné založení kontaktního zateplovacího systému budete potřebovat také soklovou lištu a jiné systémové prvky. Na závěr se na zateplenou stěnu nanese omítka v tloušťce cca 1,5 – 2,5 mm.

Cena za materiál pro zateplení fasády

Materiál Cena za m2 (Kč)
Lepicí a stěrkovací hmota 50 Kč/m2
Penetrace 20 Kč/m2
Armovací tkanina (perlinka) 25 Kč/m2
Talířová hmoždinka 10 x 200 mm (6 ks na m2) 25 Kč/m2
Zátka (6 ks na m2) 15 Kč/m2
Soklová lišta pro kontaktní systémy + systémové prvky 65 Kč/m2
Omítka 80 Kč/m2
Polystyren EPS 70 F tl. 140 mm 170 Kč/m2
Minerální vata tl. 140 mm 190 Kč/m2
Celkem 450 – 470 Kč/m2

Pozn.: Cena je pouze orientační. Ceny za materiál se mohou lišit dle výrobce a zvoleného typu. Pro stanovení přesné ceny doporučujeme ceny porovnat.

Tip: Chystáte se na zateplení fasády? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Cena za zateplení jednoho m2 se pohybuje v rozmezí 600 – 800 Kč. Cenu ovlivňuje zejména členitost fasády a další faktory, které mají vliv na bezproblémové odvedení práce. Pokud zateplení fasády provedete svépomocí, ani tak vás zateplení fasády nevyjde o moc levněji. Zateplováním fasády ztratíte spoustu času a čas jsou peníze. I tak ale svépomocné práce mnohdy vychází pochopitelně levněji. Pokud si chcete fasádu zateplit svépomocí, doporučujeme vám přečíst si článek se 2 tipy na řezání minerální vaty. Pokud budete zateplovat fasádu polystyrenem, doporučujeme článek se 4 tipy, jak řezat polystyren nebo podrobný návod na zateplení fasády polystyrenem v 5 krocích.

V tabulce níže jsou uvedeny ceny za jednotlivé úkony, které vám řemeslníci naúčtují.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Činnost Cena za m2 (Kč)
Zateplení fasády včetně točené omítky (příprava podkladu, penetrace, montáž tepelné izolace, perlinka a točená omítka) 420 – 450 Kč/m2
Montáž okapniček, APU lišt a rohových lišt (odhad ceny) 50 Kč/m2
Lešení (pronájem, montáž, demontáž) 130 Kč/m2
Přípravné práce, úklid, odvoz suti 60 Kč/m2
Celkem 660 – 690 Kč/m2

Přibližná celková cena za zateplení fasády je cca 1 100 – 1 200 Kč/m2. Výslednou cenu zateplení výrazně ovlivní členitost fasády, množství oken (zateplování a omítání špalet), přístup k fasádě a v neposlední řadě výběr samotného stavebního materiálu na zateplení fasády. Jak lze vidět v tabulce výše, samotné izolační desky lze pořídit až 3x levněji. To stejné platí i u omítek. Pořídit můžete levné základní pastovité či minerální omítky či 2x – 4x tak dražší dekorativní omítky či obklady. V případě pořízení dražší izolace a omítky se s cenou za zateplení fasády dostanete i na více jak 2 000,-Kč/m2.

Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Nezávazná poptávka - zateplení domu


Zateplení - IP
Co potřebujete zateplit?

TIP: Trámový strop či strop s dutinami (např. HURDIS strop) zateplíte efektivně a bez tepelných mostů pomocí foukané minerální izolace. Tento způsob zateplení nevyžaduje žádné větší zásahy do konstrukce (stačí pouze několik otvorů).

Jakou tepelnou izolaci preferujete pro zateplení stropu/střechy?
Jakou tepelnou izolaci preferujete pro zateplení fasády?

Kdy a kde?

Kontaktní údaje

Po odeslání poptávky se Vám do 2 - 3 pracovních dní ozve technik ze společnosti IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o., který Vám navrhne konkrétní řešení zateplení.

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
banner_floating_bottom
blank
Exit Popup - zateplení fasády