Objevují se vám v domě na zdech černé skvrny? Pak se váš dům potýká s plísní, která je nejen nevzhledná, ale také zdraví škodlivá. Plíseň na zdech se vyskytuje v místech se zvýšenou vlhkostí, tedy například v rozích, kde dochází ke kondenzaci vodní páry či v patě zdiva s porušenou hydroizolací. V tomto článku se vám pokusíme poradit, jak se plísní zbavit a čím jim předcházet.
Příčina plísně na zdech
Plísním se zkrátka nejvíce daří ve vlhkých a málo větraných prostorách. S tímto problémem se často potýkaly domácnosti, které vyměnily stará okna za nová plastová. Vlhké prostředí se pak tvořilo díky nevětrání. Vlhkost v bytě vzniká například při vaření, sušení prádla nebo žehlení. Velmi důležité je tedy větrání a odvádění vlhkosti při vaření za pomocí digestoře.
Vodní páry následně kondenzují na studených konstrukcích, tedy nejčastěji na oknech, v patě zdiva, okolo překladu oken či v rozích místností, které jsou nejvíce ochlazované.
Závažnější zdroj vlhkosti je již zmíněná porušená hydroizolace spodní stavby či porucha střechy. V takovém případě je nutné provést opravu poškozené konstrukce. V případě poškozené hydroizolace je nutné provést některé ze sanačních opatření, mezi které patří zejména podřezání zdiva domu a vložení nové hydroizolace, příp. aplikace injektážního krému, který vzlínání vody eliminuje.

Jak odstranit plíseň na zdi
Pokud jste si narůstající plísně všimli až po delší době a větrání nepomohlo, je nutné přistoupit k razantnějšímu řešení tohoto problému.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
V případě malého poškození na části zdi, je možné plíseň pouze mechanicky odstranit mokrým hadříkem a pečlivě vydezinfikovat dostupným prostředkem obsahujícím chlór.
Ve větších případech rozšíření nebo při opětovném vzniku je nutné dezinfekci opět nanést na napadené plochy a za mokra odstranit špachtlí nebo jiným nástrojem. Takto ošetřená stěna se postříká dezinfekcí ještě jednou. Případně se stěny mohou nechat natřít speciální malířskou barvou, která zabraňuje růstu plísní. K čištění zdi je také možné použít modrou skalici nebo vápno, které se dříve využívalo k bílení zdí.
Jak předcházet plísním na zdech
Nejdůležitější je časté větrání prostoru. V některých starých domech může být řešením vhodné zateplení dané budovy. Plíseň na zdech mnohdy poukazuje na větší problém, a to může být vzlínající vlhkost zdiva nebo špatně provedená hydroizolace. Záleží však na konkrétním případu. Pro úplné vyhnutí se plísním jsou velmi doporučované absorpční přístroje. Které přeměňují páru v tekutinu a tu shromažďují v zásobníku. Detailněji se tomuto problému věnujeme v článku zabývajícím se sanačními metodami, ve kterém naleznete návod na to, jak se zbavit vlhkosti.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.