Z důvodu stále vzrůstajících cen energií neustále roste i počet zateplených domů. Úměrně tomu stoupá i množství staveb, na jejichž fasádách se objevují nevzhledné zelené skvrny. Způsobují je řasy a plísně, které se v poslední době objevují čím dál častěji. Proč se řasy na fasádě objevují, co je jejich příčinou a jak je odstranit?
Důvodů, proč tomu tak je, najdeme hned několik. Ale nejprve je třeba říct, že za jejich výskytem rozhodně nestojí nekvalitní materiál, špatně navržená skladba nebo dokonce neodborné provedení. Řasy a plísně jsou mikroorganismy, které se vyskytují ve vlhkém a chladném prostředí, v suchém prostředí nepřežijí.
Kde se berou řasy na fasádě? Co je příčinou
Hlavním důvodem je tedy zvýšená vlhkost, která vzniká při tloušťce zateplení fasády nad 14 cm. Taková vrstva izolantu zajistí výrazně nižší teplotu vnějšího pláště v důsledku naprosto minimálních tepelných úniků, a právě na chladnějším povrchu se déle udrží vlhkost. Proto na něm také často vzniká kondenzát. Oproti stavbám nezatepleným není povrchová stavba v zimních měsících ani trochu zahřívána teplem unikajícím z budovy. Nedostatek slunečního osvětlení je další faktor, který přispívá k udržení vlhkosti a následně vzniku plísní a řas na zdivu. Pokud jsou budovy zastíněné vzrostlými stromy, orientované na sever nebo západ, na stěny nedopadá téměř žádné sluneční záření a nemohou se tak projevit jeho dezinfekční účinky. Rovněž blízkost vodní plochy, výšková poloha domua časté inverze jsou faktory, které růst mikroorganismů podporují. Daří se jim v teplotním rozmezí od -10 do +40ºC, daří se jim tedy od jara do podzimu a za mírných zim, které poslední dobou převažují.

Co mohou plísně a řasy způsobit
Pokud se na fasádě objeví řasy, je to ještě lepší varianta. Sice způsobí nevzhledné fleky, ale jedná se o mikroorganismy, které díky fotosyntéze produkují kyslík. Kdežto plísně jsou mikroskopické houby produkující spory, které patří mezi silné alergeny. Mohou způsobit alergickou rýmu, atopický ekzém, astma, záněty spojivek, bolesti hlavy, únavu a další různá onemocnění. Jejich růst na fasádách má však i jiné negativní účinky. Plísně i řasy na fasádě pomalu a nevratně narušují povrch pláště budovy organickými kyselinami, které produkují, a postupně tak dochází ke zhoršení kvality fasády.
Je možné se bránit vzniku plísní a řas?
V současné době přidávají výrobci do omítkových směsí různé biocidní přísady. Tyto látky však časem ztrácí účinnost. Dřívější chemické fungicidní příměsi sice fungovaly, ale v dnešní době je jejich používání zakázané. Určitou šanci dává používání vhodných omítkových směsí. Minerální omítky mají díky obsahu vápna vysoké PH, takže jejich náchylnost k napadení je podstatně nižší než u akrylátových omítek. Odolnost silikátových omítek je většinou pouze dočasná, v momentě, kdy klesne jejich PH, bývá jejich povrch výrazně poškozený růstem mikroorganismů.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Jak zlikvidovat plísně a řasy na fasádě
Teoreticky by bylo možné v určitých intervalech ošetřit fasádu biocidním přípravkem. Takových je na trhu celá řada. Je však důležité použít právě takový, který účinně zlikviduje mikroorganismy vyskytující se právě na vaší fasádě. Na omítce se mohou objevit i různé bakterie nebo kvasinky, proto je vhodné nejprve odebrat vzorky pro mykologický rozbor a teprve na jeho základě určit postup likvidace. Před samotným likvidačním nátěrem je potřeba očistit všechny zasažené plochy, například přístrojem WAP, nechat vyschnout a následně aplikovat vybraný nátěr. Nejlépe ve dvou vrstvách v časovém odstupu. Poté provést odběr omítek a zopakovat rozbor. V případě negativních výsledků je možné provést renovační nátěr fasády vhodným egalizačním přípravkem.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.