Plochá střecha – jak zateplit plochou střechu

Jako ploché se nazývají všechny střechy se spádem do 5⁰.  Krátkou chvílí slávy si prošly v 70. letech minulého století, než se ukázaly jako nespolehlivé a poruchové. To se ale díky moderním materiálům změnilo a dnes představují jeden z nejlepších druhů střešních krytin. Plochá střecha dnes není výsadou pouze panelových domů, ale i moderních rodinných domů.

Co je to plochá střecha

Za ploché se podle normy považují střechy jejichž spád nepřesahuje hodnotu 5⁰. V základu se rozlišují dva druhy:

 • Pochozí plochá střecha
 • Nepochozí plochá střecha

Pochozí plochá střecha je obvykle velice pevná a odolná, se sklonem okolo 1⁰. Díky tomu umožňuje pravidelný pohyb osob a tím pádem i zřízení zahrady, či terasy. U specializovaných projektů můžete pomocí pochozí ploché střechy realizovat i garáž, nebo heliport.

Nepochozí střecha pohyb osob sice neumožňuje, i tak ale musí být schopna odolat tlaku sněhu, či vody a splňovat další podmínky uvedené v normách.

Plochá střecha rodinného domu
Plochá střecha již dávno není výsadou pouze panelových domů.
Plochá střecha
Ploché střechy se objevují nejčastěji v moderních městských čtvrtích .

Výhody a nevýhody ploché střechy

Hlavní předností ploché střechy je fakt, že oproti šikmým (sedlovým) střechám nevytváří podkrovní prostor. Celkový objem obestavěného prostoru je díky tomu menší, což oceníte především při vytápění objektu.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Častou nevýhodou plochých střech pak bývá riziko špatného provedení, které může vyústit až v zatékání do obytných prostorů. Projekty svépomocí se proto většinou nedoporučují.

Kalkulace ceny střechy_02

Konstrukce ploché střechy

Plochá střecha bývá v naprosté většině případů jednoplášťová, či dvouplášťová:

 • Jednoplášťová je tvořena nosnou konstrukcí, parozábranou, tepelnou izolací a hydroizolací.
 • Dvouplášťová obsahuje navíc nosnou konstrukci hydroizolace a větranou vzduchovou dutinu.

Pro stavbu nosné konstrukce je možné využít:

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

 • Monolitické betonové stropy
 • Prefabrikované železobetonové panely
 • Trapézový plech
 • Dřevo
Plochá střecha moderního dvoupodlažního domu.
Plochá střecha moderního dvoupodlažního domu.

Jak na zateplení a hydroizolaci ploché střechy

Střechou unikne až čtvrtina tepla. Kvalitní zateplení střechy je proto nutností. Naštěstí máte na výběr z velkého množství materiálů:

 • Pěnový polystyren je levný a stavební firmy s ním mají velké zkušenosti. Nevýhodou je malá propustnost vodních par, čímž riskujete kondenzaci. Pěnový polystyren pro zateplení střechy nabízí dobrý poměr kvalita/cena, resp. izolační vlastnosti/cena.
 • Stříkaná PUR izolace – Hodí se pro zateplení nových i starých plochých střech. Zateplení nelze provést svépomocí, aplikace se provádí pomocí speciálního zařízení. Cena je o něco vyšší než v případě konvenčního polystyrenu či minerální vaty.
 • Foukaná izolace – hodí se pouze pro zateplení střech s uzavřenou dutinou. Dobře izoluje, její aplikace je rychlá a je poměrně levná.
 • Minerální vata je pružná a nehořlavá. Tepelně-izolační vlastnosti má téměř shodné s polystyrenem, oproti polystyrenu však lépe propouští vodní páry. Hodí se proto pro ploché střechy difúzně otevřené. Cena je ale až dvakrát vyšší než u polystyrenu a její instalace vyžaduje zkušenosti. Minerální vata pro zateplení ploché střechy se dodává ve spádových klínech v přesném rozměru pro konkrétní střechu.
 • PIR panely – mají velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti (podobné jako PUR izolace). Nevýhodou je vysoké cena izolace.

Účel hydroizolace pak není třeba vysvětlovat. Na výběr máte ze tří specializovaných alternativ:

 • Hydroizolační asfaltové pásy se vyrábí z modifikovaných, nebo oxidovaných asfaltů, které poskytují různou stálost v reakci na teplotu prostředí. Díky tomu se snadno přizpůsobí jakékoliv lokalitě.
 • Hydroizolační fólie obsahují PVC a jsou tak dobře tvarovatelné a odolné vůči nepříznivým vlivům počasí.
 • Stříkané, nebo lité PUR pěny jsou pak hydroizolací a zateplením v jednom, čímž si značně usnadníte práci.

Údržba ploché střechy

Údržbu ploché střechy je nutné provádět alespoň jedenkrát ročně. Sestávat bude z čištění zákoutí a žlabů od nánosů organické hmoty a plevele. Zanedbáváním pravidelné údržby riskujete narušení hydroizolačních vrstev a tím i poškození zateplení, či zatékání vody do obytných prostorů.

poptavka
poptavka

Plochá střecha: Závěr

Díky technologickému pokroku a specializovaným materiálům představují dnešní ploché střechy spolehlivý a ekonomicky výhodný typ zastřešení objektu. Zásadní bývá zvolení správných materiálů, hydroizolace a zateplení střechy (cena zateplení střechy). Zapomínat by se nemělo ani na každoroční údržbu.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů