Plot ze ztraceného bednění – jak postupovat – návod

Ztracené bednění se používá nejen na stavbu základů a bazénů, ale také pro stavbu opěrných zídek a plotů. Betonový plot ze ztraceného bednění je pevný, odolný povětrnostním podmínkám a má dlouhou životnost. V článku naleznete, jaký beton pro stavbu plotu použít, kolik betonu bude potřeba a návod na stavbu plotu ze ztraceného bednění.

Ze ztraceného bednění lze postavit jak základy pro plot, tak rovnou celý plot (pokud se vám líbí přírodní šedý vzhled betonu). Plot ze ztraceného bednění lze následně omítnout libovolnou omítkou, příp. jej nechat zarůst popínavými rostlinami.

Jaký beton použít pro stavbu plotu ze ztraceného bednění?

Jelikož je plot konstrukce vystavená dešti a mrazu, pro stavbu plotu je doporučen beton pevnostní třídy C25/30 se stupněm vlivu prostředí XF1.

Spotřeba betonu na stavbu plotu ze ztraceného bednění

Pro orientační výpočet spotřeby betonu na vybetonování plotu můžete počítat s hodnotami uvedenými v tabulce. Konkrétní hodnoty jsou uvedeny v technickém listu výrobku.

Spotřeba betonu do ztraceného bednění na stavbu plotu


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Plot - IN
O jaký plot máte zájem?
m

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Rozměr ztraceného bednění Spotřeba betonu na m2 plochy zdiva (m3)
500/200/200 0,118 ± 10 %
500/300/200 0,209 ± 10 %
500/400/200 0,297 ± 10 %
500/150/250 0,076 ± 10 %
500/200/250 0,118 ± 10 %
500/250/250 0,162 ± 10 %
500/300/250 0,206 ± 10 %
500/400/250 0,276 ± 10 %
300/500/250 0,329 ± 10 %

Plot ze ztraceného bednění – postup výstavby

Stavba plotu – zemní práce

Nejprve je nutné určit, kudy plot povede. Stavbu základů pro betonový plot zahájíme výkopovými pracemi. Práci usnadní bagr, pokud je však nutné kopat kolem elektroměrové skříně, kde je rozvod elektřiny nebo i plynu, výkop uděláme ručně za pomocí krumpáče, lopaty, rýče a koleček na odvoz zeminy. Za pomocí nivelačního přístroje nebo hadicové vodováhy určíme výšku plotu a jeho směr vytyčíme kolíky a provázky. Vyměříme a vyznačíme si místo kudy výkopové práce povedeme.

Výkopové práce základů provádíme do nezámrzné hloubky cca 60 cm až 80 cm pod povrch. Šířku spáry na klasický plot ze ztraceného bednění kopeme 65 cm až 70 cm. Pro opěrnou zeď je nutná šířka spáry 85 cm až 90 cm. Samotný výkop srovnáme do roviny a zhutníme. Pro srovnání použijeme jemné kamenivo tzv. kačírek.

Stavba plotu ze ztraceného bednění.
Ztracenené bednění pro stavbu plotu.

Drenážní potrubí kolem plotu ve svahu

Pokud bude plot ve svahu, je vhodné do výkopu umístit také drenážní trubku k odvodnění, abychom chránili plot před vlhkostí. Drenážní trubku pokládáme na vrstvu kačírku a geotextílii, kterou vytáhneme přes svah. Drenážní trubku napojíme do kanalizace a zasypeme ji kačírkem. Dno vyložíme asi pěti centimetry podkladního betonu a pokládáme první šalovací – bednící tvárnici. Tvárnice ztraceného bednění do sebe zapadají zámky. Šalovací tvárnice srovnáme gumovým kladívkem za pomocí vodováhy. Po vyskládání první řady tvárnic necháme podkladní beton 24 hodin vytvrdnout před vyložením druhé řady šalovacích tvárnic.

Armování základové konstrukce plotu

Na každou řadu tvárnic podélně položíme betonářskou ocel o průměru 10 mm až 16 mm, tzv. armaturu.

Tip: Chystáte se na nový plot? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Vylití betonu do ztraceného bednění

Celou konstrukci vylijeme drenážním betonem. Drenážní beton propouští vodu a nedovolí, aby se voda v konstrukci hromadila, zamrzala a konstrukce praskala. Drenážní neboli mezerovitý beton obsahuje malý podíl jemnozrnných složek a velký podíl mezer, neuzavřených pórů. Tento propustný beton je směsí cementu, hrubého kameniva, vody, příměsí a přísad do betonu. Porézní struktura mezerovitého betonu umožňuje snadné protečení vody a průchod vzduchu vyrobenou konstrukcí. Poté kladivem vtlučeme svislou výztuž. Celou konstrukci zakryjeme fólií proti dešti a beton necháme vytvrdnout dalších 24 hodin.

Hydroizolace základu plotu

K dokončení základů je nutné udělat hydroizolaci, aby základy byly odděleny od samotného plotu. Jde o různé materiály s různou nasákavostí. Například tekutý asfalt, ten lze koupit již připravený. Nebo na základ pokládáme lepenku a nahřejeme ji let lampou, lepenka se přilepí k základu. Další variantou je hydroizolace z tekuté lepenky, je to prášková hmota, která se míchá s vodou podle návodu, vylévá se přímo na povrch základu a roztírá se stěrkou. U zdí, které jsou delší než 6 metrů je nutné udělat dilataci plotu i základu. Tzn., že po cca 6 metrech přerušíme klasickou pokládku na vazbu, kameny srovnáme do svislé spáry a vložíme např. polystyren o síle 1 cm a tím bude mít konstrukce prostor si sedat podle potřeby a nebude praskat.

Stavba plotu – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Plot
O jaký plot máte zájem?
m

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů