Pokládka zámkové dlažby svépomocí se může protáhnout

Pokud to chcete mít kolem domu pěkné, určitě vás napadla možnost pořídit si zámkovou dlažbu. Ta se dá využít prakticky kdekoliv, můžeme ji mít na vjezdu do dvora, před garáží, nebo z ní mohou být také pěkné chodníčky okolo domu. Zámková se jí říká z důvodu charakteristických tzv. tvarových zámků, kterými do sebe zapadá. To usnadňuje samotnou pokládku dlažby a větší soudržnost jednotlivých dlažebních „kostek“. I z tohoto důvodu patří mezi nejrozšířenější venkovní dlažby. Jak pokládka zámkové dlažby probíhá?

Proč zámkovou dlažbu?

Mnoho lidí dnes volí zámkovou dlažbu, protože nechtějí pouze nášlapné kameny nebo štěrk či oblázky. Zámková dlažba je hned po nich z hlediska pokládky nejméně náročná, protože není potřeba ji zalévat do betonu a můžete ji tak v případě potřeby rozebrat a zase složit. To se hodí kdykoliv, když je třeba provést nějaké úpravy na pozemku.

Právě fakt, že se nebetonuje, je důležitý také z hlediska koloběhu vody na vaší zahradě. Dlažba totiž zčásti propouští vodu a nezpůsobuje problémy, kterými v tomto ohledu trpí vybetonované plochy, po kterých voda zkrátka steče a do podloží nepronikne nic (pokud však hledáte řešení, které umožňuje co nejvyšší průsak dešťové vody do podloží, ideálním řešením je zatravňovací dlažba, která má vysokou retenční schopnost).

Mezi základní výhody zámkové dlažby patří:

 • snadná údržba
 • vysoká zatížitelnost
 • možnost rozebrání
 • mnoho tvarů a barev

Vybíráme zámkovou dlažbu. Víte, kolik stojí?

Dlažba je k dostání v různých barvách, lze si proto zvolit podle vaší chuti, aby vám ladila k domu a exteriéru, kde ji plánujete využít. Zámky jsou také různého tvaru, můžete si proto zvolit, co bude nejvíce vyhovovat vašim představám. Ze základních provedení existuje tzv.:


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba - IN
Vyberte typ zámkové dlažby:

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

 • íčko
 • vlnka
 • terčík
Zámková dlažba na příjezdové cestě
Zámková dlažba je k nalezení prakticky před každou garáží

Kromě typu zámku je také důležité zvolit odpovídající tloušťku jednotlivých dílů. Tento faktor má totiž vliv na zatížitelnost povrchu. Setkat se v nabídkách firem můžete s tloušťkami 40, 60, 80 a 100 mm. Ceny se pohybují zhruba od 240 Kč za metr čtvereční u nejtenčí varianty 40 mm až po nějakých 400 Kč za metr čtvereční u 100 mm. Do výsledné částky dodávky kompletní dlažby také budou promlouvat ukončovací prvky, různé půlky nebo oblouky, které jsou obvykle naceněny samostatně a obvykle stojí také o něco více. Pokud vás zajímá kompletní cena za pokládku zámkové dlažby, naleznete ji v tomto článku.

Pokud potřebujete dlažbu pouze na chodníky, kde se nepředpokládá vysoká zátěž, postačí vám již základní tloušťka 40 mm. V místech, kde je plánovaná vyšší zátěž volte 60 mm. Pokud však potřebujete vydláždit třeba příjezdovou cestu pro těžší vozy, již volte 80 mm, případně i více. Na takových místech, která jsou vystavována pravidelné vysoké zátěži, by se totiž nižší profily mohly snadněji uvolnit.

Pokládka zámkové dlažby nejen ekonomicky, ale i profesionálně

Celkovou cenu, kterou zaplatíme, nám samozřejmě ovlivní také cena za práci, tedy pokládku zámkové dlažby. Na trhu existuje spousta specializovaných firem, které vám zajistí odbornou pokládku a vy se nebudete muset o nic starat. Zpravidla se používá buď ruční, nebo strojní pokládka zámkové dlažby.

Strojní pokládka zámkové dlažby

Strojní pokládka zámkové dlažby je vhodná zejména u velkých ploch, proto se tímto způsobem pokládá dlažba především na veřejných prostranstvích nebo u velkých firemních objektů. Pokud jste tedy firma nebo jiný subjekt, který hledá možnosti pokládky, zaměřte se na ty odborné firmy, které umějí strojní pokládku dlažby řešit. Na strojní pokládku zámkové dlažby se můžete podívat na videu ZDE.

Ruční pokládka zámkové dlažby

Pokud naopak chcete dlažbu k sobě na zahradu, asi se bude pokládat ručně. Zde vás jistě napadne, že si zámkovou dlažbu můžete položit svépomocí. Kutilství má ostatně u nás velkou tradici a vy už jste také něco sami kolem domu jistě zvládli udělat. Pokud však děláte něco poprvé, nemusí se to setkat s očekávaným výsledkem a mohli byste být z díla nakonec zklamáni. Předejít tomu můžete opět objednáním specializované firmy, která vám:

Tip: Chystáte se na novou zámkovou dlažbu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

 • šetří čas a peníze
 • zajistí rychlou a odbornou pokládku
 • nabídne záruku na dílo

Jedním z nejdůležitějších kroků je příprava podkladu. Pokud podklad pro pokládku zámkové dlažby nebude perfektně připraven, věřte tomu, že se vám dlažba může po jednom roce propadnout a zvlnit. Podkladní vrstvu štěrku je nutné pořádně zhutnit, a to vibrační deskou. Pokud vibrování vynecháte, podklad nebude stabilní, což se časem projeví nevzhledně propadenou zámkovou dlažbou. Proto je v některých případech lepší na pokládku zámkové dlažby objednat firmu, která práci provede. Práci budete mít také rychleji hotovou se zajištěním odborného postupu. Kvalitní firma navíc poskytne na své dílo záruku.

Pokládka zámkové dlažby na příjezdovou cestu
Pokládka zámkové dlažby na příjezdovou cestu

Pozor na výběr odborné firmy

Zde je však třeba se věnovat pečlivému výběru té správné firmy. Ne všechny firmy na trhu bohužel zaměstnávají odborníky. Proto se zaměřujte na ty odborné formy, které již s pokládkou zámkové dlažby mají prokazatelné zkušenosti a třeba mají na svém webu ukázky práce nebo podložené reference. Můžete dát samozřejmě také na zkušenosti známých nebo sousedů.

Svěřit práci odborníkům je vhodné také v případě, kdy chcete mít dlažbu opravdu originální. Dnes je možné pomocí zámkové dlažby vytvářet zajímavé kombinace a mozaiky. V neposlední řadě je třeba mít vypracovaný kvalitní plán, a to zejména při trojrozměrné pokládce.

Důvěřujte, ale prověřujte

Při pokládce zámkové dlažby je také vhodné kontrolovat postup vámi vybrané firmy. Předejdete tak nepříjemným překvapením při předání zakázky. Čas od času je určitě vhodné se na stavbu podívat, pokud zde nejste či nemůžete být denně. Kvalitní firma dodrží správný technologický postup pokládky, který rozhodně není ale pouze o tom, jaký vizuální dojem ve vás dílo zanechá. U zámkové dlažby jsou důležité jak její vlastnosti pro chůzi, tak pojízdné vlastnosti.

Pokládka zámkové dlažby – správný postup

Aby tyto vlastnosti odpovídaly kvalitně odvedené práci, je potřeba důsledně připravit podklad. Nejprve je třeba místo vybagrovat, poté vyplnit štěrkem a zhutnit – k tomu se používají dusací nástroje. Zámková dlažba je následně pokládána do vrstvy písku. Dejte si při realizaci pozor také na to, aby firma všechny povrchy odpovídajícím způsobem vyspádovala. Dlažba sice propouští vodu, ale rozhodně ne všechnu. Větší déšť by vás tak mohl při nesprávném spádování snadno vytopit.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba
Vyberte typ zámkové dlažby:

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů