Průhledná střešní krytina – PVC, PES a PC (polykarbonát)

Mezi trochu atypické střešní krytiny patří průhledná střešní krytina, která je vhodná především na zastřešení menších objektů, jako jsou kůlny, pergoly, garážová stání či průjezdy. Tato střešní krytina patří mezi cenově dostupné varianty zastřešení objektů, kde na ni nejsou kladeny vysoké nároky. Tato krytina je vhodná především tam, kde je potřeba prostor prosvětlit.

Průhledné střešní krytiny dle materiálu

Sklolaminátová deska nebo také střešní krytina z polyesteru je dostupná nejčastěji ve formě vlnitých desek, jejichž instalace je velmi jednoduchá a lze je použít na zastřešení od sklonu 5 °. Desky z tohoto materiálu jsou označeny zkratkou PES.

Bohatě zastoupeny jsou na současném trhu také průhledné střešní krytiny z polyvinylchloridu pod značkou PVC. Mnohé průhledné střešní krytiny z PVC jsou dokonce profilovány tak, aby je bylo možné nakombinovat s bitumenovou střešní krytinou.

Prosvětlovací střešní krytina je vyráběna také z polykarbonátu, který se značí PC. Tato průhledná střešní krytina se vyrábí ve formě trapéz, vlnité střešní krytiny polykarbonátových desek. Asi nejznámějším se komůrkový polykarbonát. V případě, že vybíráte průhlednou střešní krytinu z polykarbonátu, věnujte pozornost následujícím tipům ohledně jejího výběru.

Průhledná střešní krytina na pergolu
Průhledná střešní krytina se používá nejčastěji na zastřešení pergoly, kůlny či přístřešku pro auto. Na obrázku je zachycena sklolaminátová vlnitá střešní krytina.

Průhledná střešní krytina na pergolu

Při posezení na zahradě ve vaší pergole jistě oceníte ochranu před deštěm ve formě kvalitní střešní krytiny, na druhou stranu však často volíte variantu, která dodá prostoru dostatek přírodního světla, a právě zde přichází na řadu průhledná střešní krytina. Průhlednou střešní krytinu na pergolu samozřejmě pokládáte na latě, protože v případně bednění by ztratila svou základní prosvětlovací funkci. Laťování je samozřejmě rozličné dle požadavků výrobce pro daný model. Z výše uvedených materiálů průhledných střešních krytin jsou všechny vhodné pro zastřešení pergoly.


Pergola - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pergola - IN
Pergola bude:
Součástí poptávky je:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Komůrkový polykarbonát

Velmi oblíbený je v případě prosvětlovacích střešních krytin komůrkový polykarbonát, který se od běžného polykarbonátu liší svojí strukturou. Komůrkový nebo také dutinkový polykarbonát je vynikající volbou pro zastřešení díky svým termoizolačním vlastnostem, ale také pro svou houževnatost, která zaručuje vysokou bezpečnost.

Kromě toho je možné komůrkových polykarbonát za studena ohýbat, a to až do poměrně zajímavých průměrů, které jsou vždy stanoveny výrobcem polykarbonátové desky.

Průhledná střešní krytina - komůrkový polykarbonát
Pro zastřešení pergoly, skleníku, ale i bazénu se nejčastěji používá komůrkový polykarbonát.

Průhledné střešní krytiny v různých formátech

Každá z výše uvedených střešních krytin se vyrábí v rozličných formátech a mnohdy i probarveních, což výrazně ovlivňuje její průsvitnost, a přirozenost odstínu světla.

Sklolaminátová krytina

Sklolaminátové vlnité desky jsou často vyráběny ve formě rolí o různých šířkách a zpravidla se dají zakoupit na metry. Sklolaminátové vlnité desky jsou velmi oblíbené pro přirozenou barvu prosvítajícího světla i přes průsvitnou variantu. Toto světlo není příliš ostré, ale díky nažloutlému nádechu a nepozorovatelným skelným vláknům působí světlo velmi přirozeně. Více technicky a méně elegantně pak působí sklolaminátové trapézové desky, které si zachovávají vlastnosti vlnitých desek.

Tip: Chystáte se na novou pergolu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Polykarbonátové desky

Polykarbonátové desky se vyrábějí ve vlnitých profilech, ale i jako trapézy, a tak si jistě vyberete i v jejich sortimentu. Desky se také vyrábějí v různých barevných úpravách, velmi oblíbená je kouřová varianta. Co se týče průsvitnosti a přirozenosti barvy světla, mají polykarbonátové desky průsvitnost v čirém provedení asi 95 % a budí dojem světla procházející přes sklo.

Polykarbonátové komůrkové desky jsou o něco náročnější na montáž a jejich průsvitnost je závislá na počtu vrstev (komůrek) polykarbonátu. Nejtenčí bývají dvoustěnné, ale můžeme se setkat i s desetistěnnou variantou. Tyto desky jsou rovněž dostupné v různých barvách. Polykarbonátové více stěnné tepelně izolační profily se používají jako výplně do střešních světlíků, ale také pro stavbu skleníků, či jako okenní výplň v průmyslových a výrobních budovách.

Více informací o polykarbonátových deskách pro zastřešení pergoly.

Střešní krytina z PVC

Desky z polyvinylchloridu mají vysokou elasticitu i odolnost vůči extrémnímu počasí, navíc je jejich montáž velice snadná. Průhledné střešní desky z PVC jsou lehké a perfektně propouští světlo, které má přirozený odstín. Tyto desky se vyrábí ve vlnitém i trapézovém tvaru.

Výhody a nevýhody jednotlivých průhledných krytin

Druh krytinyVýhodyNevýhody
Sklolaminátové deskySnadná montáž Přirozený vzhled světla Dlouhá životnostPo páru letech zažloutne Časem se sníží průsvitnost
Desky z polyvinylchloriduSnadná montáž Odolné ElastickýNízká protipožární odolnost
Polykarbonátové komůrkové deskyMožnost ohybu za studena Odolnost Dobré tepelně izolační vlastnostiNáročnější montáž Tendence k poškrábání
Polykarbonátové deskyVysoká požární odolnost Dlouhá životnost Nárazu odolnéNáročnější montáž
Přehled průhledných střešních krytin a porovnání jejich výhod a nevýhod

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pergola
Pergola bude:
Součástí poptávky je:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů