Čím zastřešit pergolu? Který z materiálu je lepší, jaké má výhody a nevýhody? Je lepší zvolit polykarbonát, plexisklo, nebo tvrzené sklo?
Pokud máte postavenou pergolu v blízkosti domu, jistě budete potřebovat pokrýt její střechu krytinou, která propouští světlo, aby nedošlo k zastínění obytných prostor.
Takovému účelu plně vyhovuje několik střešních krytin vhodných na pergolu, kterými jsou:
- Polykarbonát (komůrkový, vlnovky)
- Plexisklo
- Tvrzené bezpečnostní sklo
- PVC
- Sklolaminát
Zastřešení pergoly – polykarbonát
Asi nejrozšířenější střešní krytinou pro zahradní pergoly je polykarbonát. Jeho velkou výhodou je především to, že je průsvitný a díky propustnosti světla tak není pod pergolou nedostatek světla i když je momentálně pod mrakem.
Polykarbonát je dostupný ve dvou variantách, a sice jako:
- Komůrkový polykarbonát.
- Polykarbonátové vlnovky a trapézový polykarbonátový plech.
Komůrkový polykarbonát (někdy také označovaný jako dutinkový polykarbonát) je vyráběn v deskách o různých tloušťkách. Jeho instalace na střechu pergoly je poměrně snadná, avšak vyžaduje jistu pečlivost, a to zejména při provádění spojů jednotlivých polykarbonátových desek. Při špatném provedení spoje totiž může zatékat. Pro spojování a ukončování polykarbonátových desek jsou od výrobce dodávány různé hliníkové a PVC profily. Polykarbonátové desky se kotví pomocí vrutů, nebo šroubů s gumovou podložkou do latí.
Polykarbonátové vlnovky jsou na rozdíl od komůrkového polykarbonátu více průhledné a průsvitné. Vlnovky se snadno montují a nehrozí u nich zatékání jako u komůrkového polykarbonátu. Spoje polykarbonátových vlnovek nemusí být složitě napojovány pomocí montážních profilů, stačí pouze vlnovky přeložit o jednu či 2 vlny přes spodní vlnovku a ukotvit ji šroubem, nebo vrutem do podkladu. Oproti komůrkovému polykarbonátu mají polykarbonátové vlnovky horší zvukově izolační vlastnost.
Některé polykarbonátové vlnovky jsou opařeny vnitřní povrchovou krupičkovou ochranou, která díky své struktuře rozptyluje sluneční paprsky a díky tomu tak pod pergolou není výheň a příliš slunečního oslňujícího přímého záření.
Polykarbonátová střešní krytina je dodávána v několika barevných provedeních. Polykarbonát je odolný UV záření a dobře odolává povětrnostním podmínkám. Materiál je houževnatý a má dobrou mechanickou odolnost, nicméně lze jej snadno poškrábat. Dobře však odolává silnému větru a krupobití.
Komůrkový polykarbonát tl. 4 mm je možné koupit od 130,-Kč/m2, polykarbonát tl. 8 mm stojí 300,-Kč/m2. Vlnitý polykarbonát lze koupit za 300 – 700,-Kč/m2, cena se odvíjí především od povrchové úpravy polykarbonátu, síly materiálu a výšky vlny krytiny. Více o této střešní krytině se můžete dočíst v článku Polykarbonátové desky na zastřešení pergoly.
Zastřešení pergoly – plexisklo
Plexisklo neboli akrylát je materiál, který na první pohled vypadá jako sklo, je však více odolný vůči nárazu. Plexisklo sice není odolné jako polykarbonát, nicméně je odolné povětrnostním vlivům a UV záření a je tedy vhodné na zastřešení zahradní pergoly. Odolnost plexiskla je nižší než u polykarbonátu, je křehčí a snadno rozbitelné, má ovšem vysokou povrchovou odolnost a je těžké ho poškrábat.
Plexisklem také prochází daleko více světla díky vyšší světelné propustnosti.
Asi největší nevýhodou plexiskla je jeho cena. Tabule plochého plexiskla o síle 4,0 mm stojí cca 850 Kč/m2 a tabule o síle 8,0 mm stojí cca 1600 – 1700,-Kč/m2. Trapézové desky z plexiskla vyjdou levněji, stojí cca 300 – 400 Kč/m2.
Může vás zajímat: Pergolu můžete zastřešit nejen zde uvedenými způsoby, ale můžete použít i tradiční střešní krytinu. Zde naleznete více článků na téma zastřešení pergoly včetně návodů na montáž střešní krytiny.
Zastřešení pergoly – bezpečnostní sklo
Zastřešení pergoly bezpečnostním sklem je další z možností, jak realizovat střešní plášť pergoly moderním způsobem. Výhodou bezpečnostního skla je jeho moderní vzhled, životnost a stálost. Sklo má 100% propustnost slunečního záření, při dešti je prakticky bezhlučné a má navíc samočisticí efekt. Bezpečnostní sklo je odolné, v zimním období unese i vyšší vrstvu sněhu. Výhodou bezpečnostního skla je, že i kdyby bylo sklo rozbito, rozpadne se na malé neostré kousky, o které se nelze poranit, jak je tomu u klasického skleněného střepu.
Nevýhodou bezpečnostního skla je jeho cena, která se za sklo tl. 6,0 mm pohybuje okolo 1200 – 1300,-Kč/m2, v případě tlustšího skla síly 12 mm je cena 1800 – 2000,-Kč/m2.
Zastřešení pergoly – sklolaminát a PVC
Další možností jak zastřešit pergolu, je použití sklolaminátových a PVC vlnovek. Sklolaminátové a PVC vlnovky jsou dodávány buď jako tabule, nebo v rolích. Předností těchto střešních krytiny je nízká cena, která se pohybuje od 250 do 350,-Kč/m2. Jedná se o krytiny, které se hodí pro zastřešení pergoly a jiných staveb, jsou odolná UV záření a montáž sklolaminátových a PVC vlnovek je velmi snadná a rychlá.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Stavíte pergolu vlastními silami a chcete o stavbě pergoly všechno od A do Z? Přečtěte si článek o stavbě pergoly svépomocí.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.