Pergolu a terasu lze zastřešit několika způsoby, avšak nejpoužívanějším materiálem pro zastřešení pergoly a terasy je polykarbonát. Oblíbenost materiálu spočívá v jeho vlastnostech, kvalitě a poměrně nízké ceně. Cena není sice nejmenší ze všech dostupných materiálů, ale polykarbonát nabízí dobrý poměr kvalita/cena.Polykarbonát je vyráběn v několika variantách – komůrkový (dutinkový) polykarbonát, vlnité či trapézové polykarbonátové desky a plné ploché polykarbonátové desky. Nabízí se tedy otázka, který typ polykarbonátu je nejlepší pro zastřešení pergoly a terasy?
Typy polykarbonátu
Komůrkový polykarbonát (též dutinkový polykarbonát)
Jedná se o polykarbonátové desky, které jsou vyráběny v různých tloušťkách s různým počtem stěn (dutin). Tloušťka komůrkového polykarbonátu je 4 – 55 mm, počet stěn desky je 2 – 10 (2 stěny = 1 komůrka /dutinka/, 3 stěny = 2 komůrky /dutinky/ atd.). Čím větší tloušťka desky, tím lepší tepelně izolační vlastnosti. Dutinkový polykarbonát je velmi oblíbený jako střešní krytina pro zastřešení pergol a teras, jelikož je lehký, avšak houževnatý, má vysokou mechanickou odolnost, je odolný povětrnostním podmínkám, snadno se zpracovává, montuje a velmi dobře propouští světlo (světelná propustnost až 80 %, standardně však 30 – 60 % v závislosti na odstínu), což je u zastřešení teras a pergol žádoucí.
Komůrkový polykarbonát lze vybírat z několika barevných provedení. Standardní provedení je čiré, v nabídce jsou však i barvy opál, bronz a jiné.
Díky svým tepelně izolačním vlastnostem lze komůrkový polykarbonát použít nejen pro zastření pergoly, ale i třeba zimní zahrady, skleníku a bazénu. Komůrkový polykarbonát se mimo jiné také používá pro výrobu střešních světlíků, které jsou zpravidla montovány na výrobních halách, obchodních a administrativních domech.
Desky z dutinkového polykarbonátu se také vyrábí s různými povrchovými úpravami, které například redukují nárůst teploty pod deskou či omezují tvorbu kapek na spodní straně komůrkové desky.
Pergola - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
TIP: Vybíráte zastřešení pergoly a stále nevíte, jakou střešní krytinu zvolit? Polykarbonátové desky jsou sice vhodné pro zastřešení pergoly, nicméně textilní posuvné zastřešení pergoly má výhody, které polykarbonát postrádá.
Vlnité a trapézové polykarbonátové desky
Vlnité a trapézové polykarbonátové desky jsou vyráběny z desek o síle 0,8 mm, 1,0 mm a 1,3 mm. Vlnité desky z polykarbonátu jsou velmi lehké, UV odolné, houževnaté a odolné proti povětrnostním podmínkám. Díky UV filtru polykarbonátové desky vlivem slunečního záření časem nezežloutnou. Hladké desky mají vysokou světelnou propustnost (až 90 %) a jsou průhledné, což může být současně i nevýhodou, jelikož jde na deskách vidět každá nečistota. I vysoká světelná propustnost může být současně nevýhodou. Pokud na pergolu svítí přímé slunce, sluneční paprsky se přes krytinu lámou minimálně a lidé pod pergolou jsou tak oslněni. Řešením je pořízení vlnitých polykarbonátových desek s krupičkovou úpravou. Právě krupičková úprava ze spodní strany polykarbonátové desky zajistí, že se sluneční paprsky budou lámat, budou rovnoměrně rozptýleny a nebudou nikoho oslňovat.
Plné ploché polykarbonátové desky
Plné polykarbonátové desky mají stejné vlastnosti jako desky komůrkové i jako polykarbonátové vlnovky – jsou tedy odolné UV záření, velmi mechanicky odolné, odolají nárazům a těžko je lze poškrábat. Snadně se opracovávají i montují, některé typy desek lze do jisté míry dle potřeby ohýbat a tepelně tvářet. Standardně se vyrábí v tloušťkách od 0,75 mm do 12 mm. Polykarbonátové desky se dodávají jako čiré či zbarvené a mají vysokou světelnou propustnost, což může být opět nevýhodou, jelikož může docházet k oslnění osob pod pergolou. Navíc je materiál poměrně drahý, plná polykarbonátová deska o síle 5 mm stojí až 1500,-Kč/m2. Z toho důvodu se na zastřešení pergoly používají spíše komůrkové, nebo vlnité polykarbonátové desky.
TIP: Zahradní pergolu lze zastřešit více způsoby. Zde naleznete více článků na téma zastřešení pergoly.
Tip: Chystáte se na novou pergolu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Montáž polykarbonátových komůrkových desek
Jak již bylo zmíněno, polykarbonát se velmi snadno zpracovává a montuje. Polykarbonát se velmi snadno řeže, ale dokonce i ohýbá. Některé typy polykarbonátových komůrkových desek lze ohnout až do poloměru ohybu 700 mm, což ocení zejména ti, kteří mají zastřešení pergoly zakřivené.
Pokud se délka polykarbonátových desek upravuje řezáním, je třeba veškeré nečistoty z dutinek vyfoukat, jelikož by jednak snižovaly světelnou propustnost, ale zastřešení by také nevypadalo zrovna nejlépe. Aby si komůrkové polykarbonátové desky udržely co nejdéle svůj vzhled, je nutné při instalaci polykarbonátové desky v místě otevřených dutinek zalepit pomocí hliníkové pásky tak, aby se do dutinek nedostaly časem nečistoty či vlhkost, která by v dutinkách komůrkového polykarbonátu způsobila růst řas.
Polykarbonát se na konstrukci pergoly kotví pomocí hliníkových lišt s gumovým těsněním tak, aby vzniklo pružné uložení polykarbonátových desek.
TIP: Pokud stavíte pergolu a potřebujete návod, nebo radu, přečtěte si článek stavba pergoly svépomocí.
Komůrkový polykarbonát – cena
Cena komůrkového polykarbonátu se liší v závislosti na jeho tloušťce a obchodní značce. V tabulce níže jsou uvedeny ceny za m2 komůrkového polykarbonátu nejpoužívanějších tlouštěk.
Síla komůrkového polykarbonátu | Cena polykarbonátové desky (Kč/m2) |
Síla desky 4 (2 stěny) | 200 |
Síla desky 6 mm (2 stěny) | 300 – 340 |
Síla desky 8 mm (2 stěny) | 380 – 400 |
Síla desky 10 mm (4 stěny) | 410 – 430 |
Síla desky 16 mm (5 stěn) | 580 – 600 |
Síla desky 25 mm (7 stěn) | 800 – 850 |
Síla desky 32 mm (7 stěn) | 920 – 960 |
Montáž vlnitých a trapézových polykarbonátových desek
Při montáži vlnitých a trapézových desek je vždy třeba držet se pokynů pro montáž od výrobce. V pokynech je uvedeno, jak provést montáž vlnitých desek, jak postupovat, co k tomu bude potřeba a čemu se vyvarovat. Především je v pokynech zmíněn minimální sklon střechy, maximální vzdálenost a velikost latí (zpravidla se používají latě o průřezu 30 x 50 mm v osových vzdálenostech 400 – 700 mm), počet kotvících šroubů na čtvereční metr a způsob napojení vlnitých a trapézových desek.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Na příčné latě pergoly či přístřešku se nejprve nalepí samolepicí dilatační PE pěnová páska, která tvoří podkladní vrstvu pod vlnité a trapézové desky. Na konstrukci se dále položí naformátovaná deska, která se vyrovná tak, aby na bocích pergoly přesahovala maximálně o jednu vlnku a na spodní hraně konstrukce maximálně o 100 mm.
Polykarbonátové desky se ke konstrukci kotví pomocí šroubů a podložek s gumou. Do desky se nejprve vyvrtají pomocí kónického vrtáku otvory pro šrouby průměru o 3 – 4 mm větší než je průměr šroubu. Ve spodní a vrchní části konstrukce se desky kotví na vrcholu každé vlnky, v ploše se desky kotví na vrcholu každé druhé vlnky. Mezi vlnku a konstrukci pergoly se následně umístí plastový kotvící profil (ve tvaru vlnky či lichoběžníku), který se šroubem zafixuje do nosné konstrukce pergoly. Šrouby se dotahují s citem tak, aby se podložky a desky nedeformovaly.
Pokud je pergola napojená na obvodovou stěnu domu, použijte systémový prvek pro napojení polykarbonátové krytiny na fasádu objektu. Prvek se položí na střešní krytinu, přirazí k fasádě domu, provrtá se na vrcholu každé vlnky a zafixuje pomocí šroubů do konstrukce pergoly. Pomocí šroubů se prvek též zafixuje do fasády objektu a spoj se přetmelí k tomu určeným tmelem.
Trapézový a vlnitý polykarbonát – cena
Cena trapézových a vlnitých polykarbonátových desek se liší v závislosti na jeho tloušťce, provedení (hladký, krupičková povrchová úprava a šestihranná struktura) a obchodní značce. V tabulce níže jsou uvedeny ceny za m2 různých vlnitých a trapézových polykarbonátových desek.
Typ polykarbonátu | Cena polykarbonátové desky (Kč/m2) |
Trapézový polykarbonát síla 1,0 mm | 400 – 500 |
Trapézový polykarbonát sílá 0,8 mm | 340 – 380 |
Polykarbonát s jemnou krupičkou síla 0,8 mm | 340 – 380 |
Polykarbonát s hrubou krupičkou síla 1,3 mm | 300 – 580 |
Vlnitý polykarbonát s šestihrannou strukturou síla 2,6 mm | 750 – 800 |
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Dobrý den,
chci postavit dřevěnou pergolu o rozměrech cca 4x4m,sklon cca15-18%,krytina polykarbonárbonátové plné čiré desky o rozměru 2,1x4m .
Jakou tlouštku desky doporučujete,popř.v jaké vzdalenosti od sebe by jste doporučili krokve.
Děkuji za odpověď.
Josef Anděl