Bioklimatická pergola – chytrá pergola s nastavitelnými lamelami

nacenění

V dnešní době je moderní mít vše v bio kvalitě, ale nenechte se mýlit. Bioklimatická pergola není vyrobena ze slupek od brambor, banánů, recyklovaného plastu a podobně. Svůj název získala díky svým jedinečným vlastnostem, které nám pomohou užít si příjemnou teplotu i v horkých letních dnech a zároveň nás ochrání před nepřízní počasí. Bez nadsázky lze bioklimatickou pergolu nazvat chytrou pergolou. V našem článku se podíváme, na jakém principu bioklimatická pergola funguje, jaké materiály se využívají k její konstrukci a jaká je cena bioklimatické pergoly. Nezapomeneme ani na porovnání s klasickými pergolami.

Konstrukce bioklimatické pergoly

Bioklimatická pergola je konstruována tak, aby využívala přírodní energii, a tím dosáhla našeho maximálního komfortu. Je vyrobena z hliníkových profilů a spojovacích materiálů nepodléhajícím korozi. Povrchová úprava hliníku je zpravidla lakovaná, vzorníky odstínů RAL nabízejí nepřeberné množství barevného provedení, ze kterých si vybere opravdu každý. U výrobců naleznete matné i lesklé provedení. Kombinací kvalitních hliníkových profilů a lakovanou povrchovou úpravou získáme bezúdržbovou pergolu s velice dlouhou životností.

Bioklimatická pergola z hliníkových profilů pracuje s přírodní energií.
Bioklimatická pergola z hliníkových profilů pracuje s přírodní energií. Když svítí slunce, střešní lamely bioklimatické pergoly se sklopí do šikmé polohy a vytvoří stín. Při dešti se sklopí zcela do vodorovné polohy a zajistí odvod vody. Večer lze lamely nastavit do vertikální polohy a zajistit tak cirkulaci vzduchu.

Jak se bioklimatická pergola ovládá?

K chytrému ovládání bioklimatické pergoly slouží naklápěcí hliníkové lamely s elektrickým pohonem, které jsou umístěné v horní části konstrukce. Lamely kvalitně zastíní prostor pod pergolou a zároveň regulují teplotu uvnitř pergoly díky proudění vzduchu směrem nahoru. Co když se nebe nad námi zatáhne a začne pršet? Nic se neděje, lamely se natočí tak, aby vytvořily plnohodnotné zastřešení a my si mohli dále užívat radovánek se svou rodinou či přáteli. Díky integrovanému odtokového systému napršená voda vyteče z konstrukce a vsákne se do půdy pod pergolou. Bioklimatické pergoly fungují bezchybně za jakéhokoliv počasí a nepůsobí na ně okolní vlivy. Lze je kotvit k venkovní stěně domu, nebo mohou stát samostatně.

Příslušenství bioklimatické pergoly vás potěší prodloužením sezóny

Pergoly je možné spojovat, zastřeší kromě teras i zahrádky restaurací, atria a další plochy o větších rozměrech. Výrobci těchto inteligentních přístřešků se stále předhánějí, proto máme možnost rozšířit svou bioklimatickou pergolu o další doplňky. Zářným příkladem je zasklení stěn pergoly posuvnými tabulemi skla, které vytvoří dojem zimní zahrady, nebo je možné do bočních stěn umístit takzvané screenové rolety pro ještě lepší zastínění. Dále si můžeme prodloužit sezónu díky přídavným infrazářičům, které nás zahřejí i o chladných podzimních večerech, nebo si navodit příjemnou atmosféru pomocí integrovaného LED osvětlení.

Klasická pergola vs. bioklimatická pergola - v čem se liší?
Klasická pergola neumožňuje nastavení střešních lamel. Zamtímco bioklimatická pergola vás ochrání před sluncem a deštěm a navíc umožní cirkulaci vzduchu, klasická pergola toto neumožní.

Bioklimatická pergola a cena

Na kolik nás tato inteligentní zahradní stavba vyjde peněz? Cena bioklimatické pergoly je samozřejmě ovlivněna několika faktory, jako je rozměr samotné konstrukce, výběr ze široké nabídky doplňků a v neposlední řadě volba dodavatele bioklimatických pergol. Připravme se na investici zhruba od 125 000 korun, za kterou získáme inteligentní stavbu s dlouholetou životností a jedinečnými vlastnostmi. Nebude nás trápit ani svou údržbou. Bioklimatická pergola většího půdorysného rozměru vás může vyjít i na 250 000 Kč.


Pergola - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pergola - IN
Pergola bude:
Součástí poptávky je:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Orientační ceník bioklimatický pergol dle jejich rozměrů

Bioklimatická pergola – rozměr Cena bioklimatické pergoly (Kč)
3,5 x 2,6 m (plocha pergoly 9,1 m2) 125 000 – 145 000
3,0 x 4,0 m (plocha pergoly 12,0 m2) 120 000 – 155 000
3,0 x 5,0 m (plocha pergoly 15,0 m2) 160 000 – 180 000
4,0 x 6,0 m (plocha pergoly 24,0 m2) 220 000 – 250 000
3,5 x 4,0 m (plocha pergoly 14,0 m2) 120 000 – 160 000

Orientační ceny za jeden metr čtverečný zastavěné plochy pergoly

Bioklimatická pergola – rozměr v m2 Cena bioklimatické pergoly za m2 půdorysné plochy (Kč)
plocha pergoly 9,1 m2 13 700 – 15 900
plocha pergoly 12,0 m2 10 000 – 12 900
plocha pergoly 15,0 m2 10 600 – 12 000
plocha pergoly 24,0 m2 9 200 – 10 400
plocha pergoly 14,0 m2 8 600 – 11 400

Jak lze vidět v tabulce výše, vzhledem k měrným nákladům na zastavěnou plochu pergoly vychází nejdráž menší pergoly s plochou okolo 9–12 m2. Cena za m2 bioklimatické pergoly se v tomto případě vyšplhá na 10 000 – 15 900 Kč/m2. U větších pergol s plochou okolo 24 m2 vychází měrná cena za metr čtverečný zastavěné plochy na 9 200 – 10 400 Kč/m2.

Bioklimatická pergola vs. klasická pergola

Klasické dřevěné pergoly stále patří mezi nejrozšířenější, ale v posledních letech jsou velkým hitem právě bioklimatické pergoly, které právem zažívají obrovský boom. U dřevěných zahradních přístřešků patří k nesporným výhodám podstatně nižší pořizovací cena, možnost stavby svépomocí a příjemný vzhled. Oproti bioklimatickým pergolám, které jsou vyrobeny z lehkého a nerezavějícího hliníku, jsou však o poznání těžší a je problematičtější osadit je bočním stíněním, zastřešením nebo odtokem vody, který mají bioklimatické pergoly integrovaný. I nižší pořizovací cena dřevěných pergol se nám v průběhu let vrátí jako bumerang v podobě jejich údržby. Vzhled přírodního dřeva hliník sice nenahradí, ale každý z nás má jiný vkus, někomu se líbí dřevo a někomu zase konstrukce z modernějšího materiálu. Bioklimatické pergoly působí moderním, nadčasovým designem a právem si zaslouží své uznání díky svým jedinečným vlastnostem a vzhledu. 

Tip: Chystáte se na novou pergolu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Čtěte dále…

Stavba pergoly svépomocí – kam umístit pergolu, stavební povolení, projekt na zahradní pergolu, základy pro pergolu

Je potřeba pro stavbu pergoly stavební povolení?

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pergola
Pergola bude:
Součástí poptávky je:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů