Pro stavbu pergoly se rozhodují nejen majitelé novostaveb, ale i starších domů. Není divu, jelikož zahradní pergola nabízí mnoho benefitů, zejména místo pro odpočinek či posezení s přáteli. Pokud jste se pro stavbu pergoly rozhodli a nevíte, zda stavba pergoly vyžaduje stavební povolení, nebo ohlášení stavby, v tomto článku zjistíte, zda váš projekt vyžaduje návštěvu stavebního úřadu či nikoliv.
Stavba pergoly – povolení a ohlášení dle stavebního zákona
Stavby pergoly se týká stavební zákon § 79 bod 2 písm. o. Pokud pergola splňuje všechny níže uvedené parametry, nebudete pro stavbu pergoly potřebovat žádná povolení, ohlášení, ani územní souhlas.
Pergola nepotřebuje žádná povolení, pokud je splněno:
- Pergola je do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m,
- pergola se bude nacházet na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci,
- pergola neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderné zařízení,
- pergola neslouží pro podnikatelskou činnost,
- pergola je v souladu s územně plánovací dokumentací,
- pergola je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m,
- plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.
Pakliže je jeden z výše uvedených bodů parametrů překročen, stavba pergoly vyžaduje územní souhlas, příp. územní rozhodnutí.
Pergola nad 25 m2 zastavěné plochy
Pokud by byla překročena zastavěná plocha pergoly 25 m2, kromě vyřízení územního souhlasu budete pravděpodobně potřebovat vyřídit i ohlášení stavby (postup vyřízení ohlášení stavby – formulář + přílohy). V § 103 odst. 1, písm. e, bod 1 nevyžadují ohlášení nepodsklepené stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky. Tyto stavby zároveň nesmějí obsahovat pobytové místnosti, hygienické zařízení, ani vytápění.
Pergola - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
V § 104 odst. 1, písm. d je dále uvedeno, že ohlášení stavebnímu úřadu postačí u staveb do 70 m2 celkové zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m.
Stavba pergoly – územní souhlas
Ke stavbě vyžadující územní souhlas musíte zajistit potřebné podklady. Jedná se například o souhlas k umístění stavebního záměru (například v případě, že stavebník není vlastníkem pozemku), souhlasná závazná stanoviska dotčených orgánů, stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury, souhlasy osob, jejichž vlastnická práva mohou být dotčena (souhlasy sousedů), a jednoduchý technický popis záměrů s příslušnými výkresy.
V případě, že se stavba pergoly bude nacházet na hranici pozemků nebo ve vzdálenosti do 2 metrů od hranic pozemků, musíte pro vyřízení územního souhlasu (příp. pro ohlášení stavby pergoly) zajistit i souhlas souseda se stavbou pergoly.
Nejlepším řešením je zajít na místní příslušný stavební úřad (seznam úřadů ZDE) a informovat se, co vše po vás budou vyžadovat.
Tip: Chystáte se na novou pergolu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.