Půdovky – půdní dlažba. Jak ji položit a udržovat?

Dříve se jimi dláždila podkroví, v současnosti zažívají znovuzrození díky rostoucí oblíbenosti rustikálních designů. A protože půdovky vypadají opravdu skvěle, probereme v následujícím článku, kde všude se uplatní, jak se půdovky pokládají, či jak si poradit s údržbou.

Co jsou to půdovky?

Jako půdovky se označuje typ ručně dělané cihlové dlažby, ale také samotný cihlový výrobek. Název se odvíjí od jejich historického použití – dříve se s nimi dláždily podlahy podkrovních prostor. Při rekonstrukcích byly následně často vylámány a vyhozeny.

To se ale v současnosti mění a tradiční cihlové dlaždice se stávají cenou stavební surovinou. Při nákupu už použitých půdovek se ujistěte o jejich čistotě a tvrdosti (měly by doslova cinkat). Takové půdovky vydrží nejdéle, snadno se čistí a málo špiní. Zachovávají si i žádané „vintage“ kouzlo.

Ani nově vyráběné půdovky nejsou k zahození. Existuje velké množství druhů, garantované jsou mrazuvzdorné vlastnosti, odolnost i snadná údržba.

Půdovky využijete jak v interiéru (obklady zdí/podlah jakékoliv místnosti), tak i v exteriéru (odolají i občasnému provozu motorových vozidel).


Podkroví - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podkroví - IN
Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Může vás také zajímat, jak lze využít staré cihly. K čemu lze takový stavební materiál využít?

Rozměr půdovek

Půdovky se vyráběly ve dvou tvarových a velikostních provedeních. Čtvercové mají rozměr 21 x 21 cm. Jejich tloušťka je 3,5 – 4 cm. Obdélníkové půdovky mají rozměr 14 x 29 x 4 cm, jedná se tedy o formát klasické pálené cihly, akorát s menší tloušťkou. Klasické plné pálené cihly mají tloušťku 65 mm.

Obdélníkové půdovky o rozměrech 29 x 14 x 3 - 4 cm.
Obdélníkové půdovky o rozměrech 29 x 14 x 3 – 4 cm.

Kolik půdovky stojí?

Cena se odvíjí od stavu, stáří, či tvrdosti. Počítaná je buď kusově, nebo na m2. V různých bazarech se nabídky pohybují okolo 15 Kč/kus, či 400 Kč/m2, nicméně, najdete i levnější.

Cena za m2 nově vyráběných kusů se pohybuje v rozmezí 400 až 600 korun.

Jak se půdní dlažba pokládá

Před pokladem dlažby nejprve jednotlivé půdovky pečlivě zbavte veškerých nečistot. Takto vypucované dlaždice se následně kladou do vrstvy speciálního tmelu, nebo betonového lože (jeho množstvím se dorovnávají rozdíly v tloušťkách jednotlivých dlaždic).

Tip: Chystáte se na stavbu podkroví? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Spárování půdovek je podobné jako u normální dlažby. Výsledný povrch je vhodné naimpregnovat vhodným přípravkem, který zajistí ochranu proti oděru a usnadní vytírání.

Plně zatížitelnou se půdová dlažba stává zhruba po dvou až třech dnech.

Péče o půdovou dlažbu

Aby půdovky vydržely a vypadaly hezky, je třeba pečovat o jejich povrch. K impregnaci se nejvíce hodí včelí vosk, tvrdé nátěry olejem, akrylovým lakem, epoxidovou pryskyřicí, či speciálními přípravky na bázi vodního skla.

Pro zajištění protiskluzových vlastností čerstvý lak posypte jemným křemičitým pískem. Vyzkoušet můžete i penetraci na kámen.

Půdová dlažba se také často špiní. K očištění starých kusů použijte brusku, wapku, či ředěnou kyselinu chlorovodíkovou. K údržbě nově nalakované dlažby používejte pouze vlažnou vodu s kapkou marseillského mýdla. Horká voda a saponáty by jinak narušily ochranou impregnaci.

Půdovky: Závěr

Půdová dlažba se využívá již po staletí. Není proto divu, že jejich kouzlu propadla i současná generace.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Staré půdovky vás vyjdou výrazně levněji, vyžadují ale hodně péče a příliš se nehodí k použití v exteriéru. Nově vyráběné kusy se naopak uplatní všude – od obkladu kuchyně, pergoly až po garáž. S touto výhodou se bohužel váže i výrazně vyšší cena.

Nové podkroví - nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podkroví
Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů