Rákosový strop – rekonstrukce starého stropu

Stavební materiály se neustále vyvíjí a možností je čím dál více. Kdo bydlí ve starším domě nebo bytě, ten se ještě může setkat se stavební konstrukcí, kterou je takzvaný rákosový strop. Ten na první pohled nemusí být vidět, jelikož je zakrytý omítkou. Pokud zatím nedošlo k rekonstrukci objektu, dříve nebo později se může objevit. Omítka začne opadávat a rákos se začne obnažovat.

Jak rákosový strop poznat?

Je celkem známou součástí mnohých starších budov, jelikož v minulosti byl rákosový strop osvědčenou volbou při realizaci stropů. Pokud bydlíte ve starší budově, je velká pravděpodobnost, že byl použitý i u vás. Lze to poznat také podle typických nerovnostní stropu. Pokud jsou místa, kde je narušen, lze kousky rákosového proutí i vidět. Ty se staly základem stropu a právě na ně byla poté aplikována omítka. Rákos tak byl používán hlavně jako alternativa ke klasickým sítím a pletivům, které byly používány později a využívají se i nyní. Dříve tato možnost nebyla a tak se pro udržení omítky používalo tohoto přírodního materiálu.

Rákosový strop. V trhlině v omítce lze vidět obnaženou rákosovou rohož.
Rákosový strop. V trhlině v omítce lze vidět obnaženou rákosovou rohož.

Jak rákosový strop opravit?

V případě, že se na vašem stropě podepsal již zub času, je dobré přemýšlet nad tím, jak ho opravit. Nejjednodušší formou je strop doplnit novou vrstvou omítky. To však není řešení trvalé a dlouhodobé. Pokud je cílem zachovat současný styl a typ stropu, je možné současný rákos odstranit a nahradit ho novým. Alternativou může být také takzvané rabitzovo pletivo, které je modernější náhradou rákosu. Nejedná se ale o jediné metody rekonstrukce stropu. Jaké další možnosti se nabízí?

Vsaďte na stropní podhledy

Jsou i další možnosti, jak narušený rákosový strop vylepšit. Pokud to nemusí být nutně rekonstrukce rákosového stropu se zachováním původních prvků, je možné využít takzvané podhledy. Ty mají prvotní výhodu hlavně v tom, že původní stop nemusíte nijak řešit. Ponecháte ho tak, jak je. Ideální je, pokud odstraníte větší odpadávající kusy. Poté je možné začít s realizací podhledu.

Tato metoda rekonstrukce stropu je v poslední době velmi populární. Důvodem je především jednoduchá realizace a příznivá cena.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
SDK - IN
Co poptáváte?

Podrobnější informace k poptávce

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jaké typy podhledů existují?

Podhledů existuje několik různých typů. Jelikož se držíme rad, které se týkají rekonstrukce rákosového stropu, zmíníme dvě možná řešení. První je polystyrenový obklad, který zaujme svou celkovou lehkostí, ale také mnoha různými designovými variantami. Zmíněné řešení je často využíváno třeba ve vstupních chodbách, nebo v místech podobného charakteru. Polystyrenové podhledy sníží světlou výšku místnosti pouze minimálně a navíc strop částečně tepelně zaizolují.

Druhá možnost je modernější a také využívanější. Jedná se o sádrokartonové podhledy. Když profesionálovi položíte otázku „jak opravit strop“, většina z nich doporučí právě toto řešení. Důvody pro sádrokarton jsou jasné. Je to:

 • Dokonalý vzhled
 • Kvalita provedení a odolnost
 • Jednoduché a levné řešení
 • Možnost libovolného snížení a zateplení stropu
 • Možnost využití bodových světel

Na co myslet při opravách?

Pokud je stávající rákosový stop nevyhovující, je třeba si ujasnit, co od opravy očekáváte. Jednoduchá a rychlá oprava je spíše krátkodobým řešením. Rozsáhlejší a kvalitně odvedená rekonstrukce stropu zajistí skvělé výsledky po dlouhou dobu, může se však jednat o nemalou investici.

Pokud jste se při rekonstrukci stropů rozhodli pro montáž podhledů, je třeba myslet na to, že realizací podhledu snížíte světlou výšku místnosti.  Jelikož jsou však rákosové stropy často součástí starších budov s vysokými stropy, snížení stropu je žádoucí nejen z komfortního hlediska, ale i energetického. Snížení stropu navíc není nijak výrazné. V případě polystyrénových podhledů se jedná o cca 5 cm, v případě sádrokartonového podhledu se jedná minimálně o 10 – 15 cm. Pokud plánujete rekonstrukci stropu pod nevytápěnou půdou, vhod přijde podhled s tepelně izolační vrstvou, která sníží tepelné ztráty a uspoří energie na vytápění objektu.

Tip: Chystáte se na podhledy nebo příčky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek sádrokartonářů ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Sádrokartonář – nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
SDK
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů