Podhled místo klasického stropu?

soutez

Pokud máte v domě či bytě nevzhledný strop, nebo ho potřebujete snížit, či zakrýt vedení některé z inženýrských sítí, dá se tento problém celkem snadno vyřešit, a to tzv. podhledem. Jedná se o celkem snadnou konstrukci, která se umístí pod stávající strop. Podhledy mají velmi široké využití, a to jak ve funkčnosti, tak v použití při rekonstrukcích, v novostavbách, v nejrůznějších veřejných prostorech apod.

Kazetový podhled

Nejčastějším typem jsou kazetové podhledy. Jedná se zpravidla o čtverce (kazety) o rozměrech nejčastěji 600 x 600 mm nebo 600 x 1200 mm, které se montují do předem připraveného a ukotveného kovového rastru. U kazetových podhledů je možné viditelnou konstrukci vyměnit za skrytou, takže na stropě nejde vidět kovovou konstrukci, ale jen drobné předěly.

Nejčastěji jsou čtverce vyrobené ze sádrokartonu, jelikož se jedná o lehký materiál, který je velmi snadno a rychle nainstalovaný, navíc má dobré akustické a protipožární vlastnosti. Do sádrokartonu se dá velmi jednoduše vyřezat jakýkoli otvor pro umístění světla nebo bezpečnostního čidla.

Čtverce je možné sehnat i kamenné, skleněné či zrcadlové, vždy však musejí splňovat požadavky jako je například nehořlavost nebo neprůzvučnost. Na trhu je dostupných mnoho dekorů, nejčastěji se jedná o povrch hladký, dále povrch napodobující štukovou omítku, kov nebo dřevo.

Sádrokartonový podhled

Častou variantou podhledu je klasický sádrokarton (SDK podhled), kde ve výsledku nejsou předěly jednotlivých dílů vidět. Tato varianta se používá naprosto běžně, nejčastěji při snížení vysokých stropů, a to z důvodu šetření energií na vytápění. Sádrokartonové podhledy se používají jak při rekonstrukcích a dodatečných úpravách prostoru, tak i v novostavbách. Do sádrokartonu lze velmi snadno umístit vestavěná bodová světla nebo reproduktory, protože se do něj snadno řežou otvory. Více o sádrokartonových podhled se dočtete v článku věnovanému přestavbě podkroví a stavbě sádrokartonových podhledů a příček.

Polystyrenový podhled

Nejlevnější variantou jsou podhledy z polystyrenu. Jsou velmi levné, jeden čtverec podhledu se dá sehnat i za 10 korun, a to snad v každém hobby marketu.  Výhodou je lehkost, jeho nízká cena i izolační vlastnosti, které polystyren má. Navíc se dá sehnat v desítkách dekorů, což musí uspokojit každého zákazníka.

Sádrokartonové konstrukce

Dřevěný podhled

Další možností, pokud máte interiér laděný do přírodních materiálů, je podhled ze dřeva. Jeho instalace je opět poměrně snadná. Podhledy se dělají z tzv. palubek. Jde o prkna, která jsou vyřezána tak, že do sebe navzájem pasují, při tvorbě podhledu se pak zasouvají za sebe. Další, méně častou variantou, je podhled z OSB desek. Novinkou na trhu je akustický dřevěný podhled z CLT panelů. Více si o něm můžete přečíst v článku Dřevěné podhledy – akustická pohoda s vůni dřeva.

Při použití dřeva ale musíme pamatovat na to, že se nejedná o umělý materiál, a že neustále pracuje (reaguje na rozdílné teploty, vlhkost, zimu) a občas je nutné ho ošetřit nátěrem. Zabráníte tak napadení dřeva škůdcem nebo ztrátu barvy materiálu.

Speciální podhledy

Pokud byste zatoužili po něčem netradičním, je tady například Barrisol. Jedná se o pnuté stropní podhledy, které jsou vyrobeny ze speciálního materiálu, který se za tepla natáhne na dané místo. Jde o materiál, který je recyklovatelný a nehořlavý, hygienicky nezávadný, a je díky svým vlastnostem vhodný i do prostor s vlhkostí, třeba tam, kde je bazén. Díky tomu, že jde o napnutou fólii na konstrukci k tomu určenou, je navíc v úplné rovině a dokáže zakrýt kdejaký nedostatek. Zajímavé efekty vzniknou třeba i různým nasvícením nebo dokonce prosvícením fólie. Je velice pevná, proto není problém do ní zapustit jakýkoliv typ světla.

Kde je možné podhled použít?

Podhled lze prakticky využít bez výhrad v každé místnosti. Ovšem v každé místnosti jsou kladeny jiné požadavky a podhled musíte vybrat vzhledem k těmto požadavkům.

Jedná se například o podhled do koupelny nebo do bazénové haly. Vzhledem k vlhkému prostředí a vodním párám je nutné volit podhled impregnovaný. U nejběžnějších sádrokartonových podhledů jsou to desky zeleně zbarvené.

Odlišné požadavky také budou na podhled v garáži, kotelně nebo technické místnosti. Zde je třeba použít podhled protipožární, u SDK podhledu červeně zbarvený. Protipožární sádrokartonové desky je potřeba použít také na podhled v obývacím pokoji, kde se nachází krb.

Ve všech ostatních místnostech jako je kuchyň, pracovna, chodba, dětský pokoj nebo ložnice stačí použít obyčejné SDK desky se šedým značením.

Cena podhledu

Cena SDK podhledu

Cena se odvíjí od druhu záklopu, použitých desek a tloušťky tepelné nebo akustické izolace.

Cena SDK podhledu s jednoduchým záklopem z obyčejných SDK desek bez izolace se pohybuje okolo 400 Kč/m2 a s izolací tl. 50 mm se pohybuje okolo 550 – 600 Kč/m2. Podhled s dvojitým záklopem a izolací tl. 50 mm vyjde na zhruba 700 Kč/m2 a podhled s dvojitým záklopem a izolací 2 x 40 mm stojí přibližně 850 Kč/m2.

1 m2 obyčejné sádrokartonové desky vyjde zhruba na 55 Kč, protipožární na 70 Kč a impregnované na 95 Kč. Ocelové profily UD a CD pro montáž kovového rastru stojí 15 – 25 Kč/bm a závěs podhledu stojí 3-10 Kč/ks. Cena montáže SDK podhledu se pohybuje od 220 Kč/m2.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Cena kazetových podhledů

Ceny kazetových podhledů se pohybují na základě použitého záklopu a instalačních podmínek. Cena se pohybuje od 420 Kč/m2.

Cena kazet se pohybuje okolo 100 – 140 Kč/m2 a cena nosných a obvodových profilů se pohybuje od 25-45 Kč/bm.

Cena dřevěného podhledu

Cena se odvíjí, stejně jako u SDK podhledu, od konstrukce podhledu a použité izolace. Podhled bez izolace bez snížení stojí od 500 Kč/m2, podhled se snížením od 650 Kč/m2 a strop se snížením a tepelnou izolací od 750 Kč/m2.

1 m2 palubky stojí od 180 do 700 Kč/m2 v závislosti na druhu dřeva a profilování palubky. Dřevěný hranol pro nosný rošt stojí cca 30 Kč/bm.

Cena podhledu z pnuté podhledové fólie

Cena se odvíjí od zvoleného provedení (mat, lesk, transparent, tvar místnosti, exkluzivní povrchové úpravy, akustické vlastnosti). Jedná se jedno z nejdražších provedení. V zásadě se ceny podhledu pohybují od 950 až do 3 800 Kč/m2.

Montáž podhledu

  1. Před montáží podhledu je nutné provést ověření půdorysného rozmístění instalací s ohledem na možnost kotvení podhledu. Následně se provede výškové vytyčení podhledu, přičemž se musí myslet na světlou výšku podhledu, která bude splňovat požadavky pro vedení instalací, umístění bodových světel a umístění tepelné nebo akustické izolace. Každý podhled má jinou konstrukční výšku, se kterou se musí počítat již při návrhu.
  2. Po výškovém vytyčení podhledu se ukotví obvodové profily do svislých obvodových stěn kotevními prostředky v závislosti na materiálové charakteristice konstrukce. Do stropu se na předem určených místech a v požadovaných roztečích přikotví rektifikovatelné závěsy podhledu. Počet a rozteč závěsů je dána předpisem výrobce na základě zatížení podhledu.
  3. Na připravené závěsy se namontuje nosný rošt podhledu v požadované rozteči a provede se výškové vyrovnání konstrukce podhledu.
  4. Na zhotovený rastr se umístí tepelná nebo akustická izolace a zajistí proti propadnutí.
  5. Na nosný rastr se nainstaluje finální povrchová úprava ze sádrokarotnu, dřeva nebo jiného materiálu.

Výhody podhledu

Demontovatelnost podhledu

Výhodou obecně u podhledů je jejich demontovatelnost, což se občas může hodit, například při opravách sítí nebo změně osvětlení. Do čtverců se také dají zabudovat bodová světla a nad podhledem je možné skrýt veškeré instalace včetně vedení elektrických kabelů, vody, topení ale i vzduchotechnického potrubí.

Důležitým faktem je, že tyto konstrukce nejsou nosné, s čímž je třeba počítat, protože nic těžšího jak světlo se do podhledu nedá zavěsit, záleží samozřejmě na konkrétní konstrukci. Podhledy jsou konstruovány tak, aby na ně bylo možné uložit tepelnou a akustickou izolaci v požadované tloušťce.

Tepelná izolace podhledu

Uplatnění tak podhledy nenajdou pouze v novostavbách rodinných domů, ale i u rekonstrukcí, kde se majitel potýká s vysokým stropem. Díky podhledu tak můžete vyřešit jinak problematické zaizolování stropu pod nevytápěnou půdou nebo plochou střechou.

Nízké stropy mají další výhodu a tou je optimální rozložení teploty v místnosti. Díky optimální světlé výšce místnosti bude rozdíl teploty vzduchu u podlahy a u stropu menší a zmenší se také objem vytápěného prostoru.

Akustika prostoru

Pokud pro vytvoření podhledu použijete speciálně profilované a perforované prvky,výrazně se zlepší vnitřní akustika prostoru.

Vliv na architektonický výraz interiéru

Výška místnosti výrazně ovlivňuje vzhled interiéru. Snížení stropu vysoké místnosti přispívá k zlepšení architektonického výrazu interiéru. Povrchová úprava, profilování a perforování podhledu zajistí designovou stránku místnosti.

Sádrokartonář – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
SDK
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů