Přestavba půdy na podkroví: Krok č. 4 – sádrokartonové příčky, podhledy a podlahy

Levná, rychlá a jednoduchá výstavba – to vše se sádrokartonovými deskami. Jaké jsou možnosti využití sádrokartonových desek při přestavbě půdy na podkroví?

Konstrukce ze sádrokartonových desek jsou velmi oblíbené pro jejich rychlé zhotovení a levné pořízení. Sádrokartonové desky je možné pořídit v několika základních provedeních a tloušťkách, díky kterým je desky možné použít pro konstrukci dělicích příček, podhledů stropů a lehkých podlah. Právě díky nízké váze jsou sádrokartonové konstrukce vhodné pro půdní vestavby.

Dělení sádrokartonových desek

Bílá sádrokartonová deska – jedná se o univerzální sádrokartonovou desku, kterou je možné použít pro konstrukci podhledu, příčky, ale i lehké podlahy. Používá se zejména v těch prostorech, kde nejsou vyžadovány lepší protipožární vlastnosti, nebo vyšší odolnost vůči vzdušné vlhkosti a vodě.

Červená sádrokartonová deska – má lepší protipožární vlastnosti a lépe odolává účinkům vysoké teploty. Používá se jako obložení do místností s vysokým požárním rizikem, tedy například do technické místnosti, kotelny, garáže, ale i do obývacího pokoje s krbem. U větších staveb se červené desky používají pro oddělení jednotlivých požárních úseků.

Zelená sádrokartonová deska – zelená deska díky impregnační vrstvě lépe odolává vlhkosti. Hodí se tedy do koupelny, WC místnosti, kuchyně, nebo jako obložení vnitřních konstrukcí bazénu a sauny.

Tip: Firmu pro váš projekt seženete nejrychleji na konci článku. Bezplatně a nezávazně.

Modrá sádrokartonová deska – poskytuje řešení v případě potřeby snížení hluku. Jedná se o akustické sádrokartonové desky, které zvyšují vzduchovou neprůzvučnost konstrukce a zlepšují akustiku vnitřního prostoru.

Speciální sádrokartonové desky – dále jsou k dostání sádrokartonové desky bezpečnostní, které představují řešení pro prostory, které je nutné zabezpečit, nebo sádrokartonové desky s technologií, která umožňuje rozklad emisí formaldehydu, který obsažen v novém nábytku, nátěrech, lepidlech a podlahových krytinách. Desky dokážou snížit koncentraci formaldehydu ve vzduchu během několika dní až o 70 %.

 

Sádrokartonové desky se vyrábějí v tloušťkách 9; 12,5 a 15 mm. Tloušťku a typ desky navrhuje projektant na základě protipožárního návrhu, požadované nosnosti příčky a schopnosti stěny tlumit hluk. Platí, že čím je deska tlustší, snese pochopitelně vyšší zatížení, má vyšší požární odolnost a lépe tlumí hluk.

Proč jsou sádrokartonové příčky a podhledy vhodné pro půdní vestavby?

Sádrokartonové konstrukce jsou velmi lehké. To je hlavní důvod častého využívání sádrokartonu pro rekonstrukce podkroví. Pokud nedochází k celkové rekonstrukci původního stropu, nebo krovu, je velmi důležité, aby všechny nově zhotovené dělící stěny a podhledy byly co možná nejlehčí a nedošlo k přetížení původní konstrukce.

sádrokarton pro rekonstrukci podkroví
Půdní vestavby – sádrokartonové příčky a podhledy (zdroj: www.homebuilding.co.uk-min)

Finální úprava sádrokartonových podhledů a příček

Po zhotovení sádrokartonových podhledů a příček, u kterých bylo provedeno přetmelení spár a kotvících šroubů lze provést finální povrchovou úpravu. V prostorách koupelny nebo kuchyně je možné zhotovit keramický obklad, který se na konstrukci lepí dle technologického předpisu výrobce pro zpracování a aplikování lepicího tmelu.

Použití finálních nátěrů a barev s požadavkem na dokonalou rovnost a hladkost povrchu je vhodné povrch konstrukce celoplošně přetmelit a přebrousit. V některých případech je nutné použít sádrovou stěrku o tl. 1 – 3 mm pro dokonalé vyrovnání povrchu. Na sádrokartonové desky je také možné použít vnitřní tenkovrstvé a strukturované omítky k tomu určené.

Vedení instalací v sádrokartonových příčkách

Sádrokartonové příčky umožňují vedení elektroinstalace, vodovodu i odpadního potrubí. Na speciálně zesílenou sádrokartonovou konstrukci je možné zavěsit umyvadlo, WC, bidet a jiné sanitární zařízení. Potrubí pro zapojení těchto zařízení jsou vedena uvnitř příčky. Rozvržení umístění sanitárního zařízení je nutné znát před stavbou příčky a podle toho přizpůsobit její konstrukci tak, aby bylo možné potrubí upevnit.

Suchá podlaha ze sádrovláknitých desek

Standardně se podlaha zhotoví z prostého betonu, nebo z anhydritu. Realizací těchto „těžkých“ podlah se do stavby dostává nechtěná vlhkost a je nutné počítat s technologickou přestávkou, během které musí podlaha vytvrdnout a vyschnout před tím, než na ni bude aplikována další vrstva. Realizace těžkých podlah je tak zdlouhavá. Řešení poskytují lehké podlahy se suchým způsobem realizace. Jedná se o podlahy zhotovené ze sádrovláknitých desek, které jsou určeny přímo do podlahy, nebo na konstrukce, u kterých se očekává vyšší zátěž.

Suchá podlaha je velmi často využívaná nejen u půdních vestaveb, ale i při stavbě dřevostaveb a všude tam, kde je vhodné se vyhnout mokrým procesům. Běžně se sádrovláknité desky pokládají dle technologického předpisu buď na vrstvu tepelné izolace z minerálního vlákna, na voštinovou desku s izolačním vsypem, nebo na vrstvu vyrovnávacího granulovaného podsypu. Všechny zmíněné podkladní vrstvy tvoří tzv. kročejovou izolaci. Kročejová izolace slouží pro snížení hladiny hluku pod stropem a tlumí vibrace od chůze či pádu těžkého předmětu na podlahu. Podlaha se pokládá ve dvou vrstvách a po uložení a zafixování desek je podlaha ihned únosná a připravena na pokládku další vrstvy.


Bude vás zajímat: Víte jak se správně provádí sádrokartonové příčky a podhledy? Postup a rady naleznete v článku Jak postavit dům – sádrokartonové příčky.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.Sádrokartonový podhled

Nosná konstrukce sádrokartonového podhledu je zhotovena z plechových profilů CD a UD. Z profilů se vytváří nosný rošt, který je zavěšen na nosné konstrukci (krovu, nebo stropu) na rektifikačních závěsech. Díky tomu je možné udělat podhled přesně v takové úrovni, v jaké je požadovaný. Nad podhledem tak lze vést instalace VZT potrubí, elektroinstalace apod. Díky snadné opracovatelnosti sádrokartonu je následně možné do desek jednoduše vyřezat otvor pro umístění světla, nebo vzduchotechnické výustky.

Podhledy nemusí být zhotoveny vždy jen pouze ze sádrokartonu. Využít lze také dřevo, napínané podhledy či lisované desky polystyrenu. Jaké jsou možnosti stropních podhledů?

Nové podkroví - nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podkroví
Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů