Stropní podhledy do bytu – jaké jsou možnosti?

Nejenom při rekonstrukcích, ale třeba i při snaze interiér vylepšit, přicházejí vhod stropní podhledy. O co se jedná? Laicky řečeno o alternativu klasického stropu. Pod tím klasickým je vytvořena další vrstva, která může pomoci interiér jak zajímavě oživit, tak může přinést i celou řadu praktických vlastností. Podívejme se společně na vše důležité, co se daných úprav týká.

Snížení stropu je minimální

Je pravdou, že stropní podhledy samozřejmě sníží světlou výšku místnosti. Z toho má mnoho lidí celkem velké obavy. Faktem ale je, že se nejedná o nijak výrazné snížení stropu. Stropní podhled sníží světlou výšku místnosti obvykle o 10 – 20 centimetrů, v závislosti na podmínkách. Minimální světlá výška místnosti v rodinných domech je 2,5 m a v bytových domech 2,6 m. Mnoho starých nemovitostí má místnosti se světlou výškou větší jak 2,8 m, někdy i více jak 3,0 m. V takových případech lze strop snížit až o 50 cm. Snížení stropu o 10 – 20 cm tedy nemá na uživatelské hodnoty žádný negativní vliv. Navíc nelze zapomínat na to, že převyšuje celá řada kladů.

Sádrokartonový podhled vede

Na snížení stropu se v dnešní době používají převážně sádrokartonové desky. Jde o zajímavý materiál, který vzniká lisováním sádrové hmoty, a to mezi dva kartony papíru. Současná nabídka je celkem bohatá nejenom s ohledem na tloušťku, ale třeba s ohledem na fyzikální vlastnosti, nebo vlastnosti spojené s protipožárními předpisy. Pokud jde o jejich hlavní přednosti, rozhodně nelze zapomínat na pozitiva, kterými jsou:

 • Snadná instalace
 • Vysoká kvalita a pevnost
 • Příznivá cena

Také nelze zapomínat na to, že se s danými deskami i velmi dobře pracuje. A to s ohledem na případné zkrácení na požadovanou délku, vyvrtání otvorů (například pro světla), vyvrtání otvorů pro vytažení kabelů, ale i s ohledem na finální povrchové úpravy (tmelení sádrokartonu, omítání sádrokartonových desek a výmalba). Pokud plánujete realizovat sádrokartonový podhled, připravili jsme pro vás článek „Montáž sádrokartonového podhledu krok za krokem„, ve kterém naleznete detailní návod pro montáž včetně seznamu potřebného materiálu. Sádrokarton však není materiálem jediným.

Ocelová konstrukce pro sádrokartonový podhled. Stropní podhledy výborně poslouží pro vedení instalací.
Stropní podhledy výborně poslouží pro vedení instalací.

Z jakých dalších materiálů lze stropní podhledy do bytu realizovat?

Nabídka je poměrně velká a my začneme materiálem přírodním, který má místo jak v klasických, tak i v moderních interiérech. Je pochopitelné, že zmíněným materiálem je dřevo, které lze na stropní podhled využít. A to nejenom u různých chat a srubů, ale i v bytech, kde je cílem navodit příjemnou atmosféru. Dřevěné stropní kazety se dnes nabízejí v řadě variant.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
SDK - IN
Co poptáváte?

Podrobnější informace k poptávce

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Druhou možností je klasika v podobě polystyrénu. Musíme říci, že ten byl využívaný hlavně v minulosti a v mnoha starších bytech ho lze na stropech ještě vidět. Zájem však nevymizel a tak i stropní podhledy z polystyrenu stále existují a jsou k mání. Faktem ale je, že zájemců postupně ubývá.

Třetí variantou jsou určitě podhledy vyráběné z lisované PVC fólie. Jejich kladem je určitě lehkost, stejně jako snadná instalace. Nelze zapomínat také na fakt, že díky metodě výroby lze najít celou řadu různých dekorů, dle vkusu každého zájemce.

Unikátní variantou jsou napínané podhledy

Klasiku máme za sebou a tak se můžeme podívat na něco, co lze nazvat jako skutečný unikát. O čem je řeč? Jsou to takzvané napínané podhledy. Ty jsou tvořeny plastovou folií, kterou si můžete nechat potisknout zvoleným dekorem. Kdo hledá skutečný designový unikát, ten jde touto cestou.

Zajímavá je také technologie samotné instalace. Při ní dochází k zahřátí folie, která je následně upevněna na standardní hliníkovou konstrukci. Jak postupně chladne, tak se folie vypíná a tak vytváří pevnou, hladkou a také napnutou konstrukci stropního podhledu. Výhody napínaných podhled jsou:

Tip: Chystáte se na podhledy nebo příčky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek sádrokartonářů ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

 • Odolností vůči vlhkosti
 • Bezprašností při instalaci
 • Instalací v libovolné výšce

Stropní podhledy mají i praktické vlastnosti

Možnosti provedení stopního podhledu máme za sebou. Nyní se podívejme i na praktickou stránku tohoto řešení. I ta je důvodem, proč jsou stropní podhledy tak populární. První praktickou výhodou stropního podhledu je určitě jednoduché vedení elektrických kabelů a dalších prvků, jako je třeba klimatizace, nebo vzduchotechnika. Není třeba žádného narušování zdiva, jelikož vše se jednoduše položí na samotný podhled.

Druhým důvodem praktického využití podhledů je také instalace takzvaných bodových světel. Ty jsou v dnešní době velmi populární a mnoho lidí si neuvědomuje, že do klasického stropu je nainstalovat nelze. Je třeba využít sádrokartonový podhled, který je pro montáž bodových světel jako stvořený.

Zlepší se také izolační vlastnosti

Izolace je dnes velmi důležité téma. A to hlavně tepelná izolace, která brání únikům tepla. I tady mohou podhledy do bytu přijít vhod. Důvod je jasný. Do mezery, která se vytvoří mezi podhledem a původním stropem, se umístí izolační materiál, který dokáže efektivně chránit před tepelnými ztrátami. Tedy před úniky tepla směrem nahoru. To se může pozitivně podepsat především na nižších cenách za vytápění. Dále nelze zapomínat ani na fakt, že snížením stropu se sníží objem místnosti a tak i prostor, který se bude vytápět. To přinese nejen úsporu energií, zvýší se také komfort bydlení. U místností s velkou světlou výškou dochází k velkému rozdílu teplot vzduchu u podlahy a stropu místnosti a i když se v místnosti topí, nemusí být nikdy dosaženo optimální teploty vzduchu.

Izolace však existuje také zvuková. Pokud jsou sousedi nad vámi hluční, je možné při realizaci podhledu umístit do vzniklého prostoru zvukovou izolaci, která se zaslouží právě o pohlcení hluku.

Výběr vhodné izolace do podhledu

Do stropního podhledu se umisťuje v zásadě minerální vata. Pěnový polystyren EPS je do podhledu zcela nevhodný, ostatní materiály (jako je například dřevovláknitá izolace, konopná izolace, apod.) jsou dražší alternativou. Minerální vata pro izolování stropního podhledu by měla být v roli. Desky minerální vaty jsou nevhodné, jelikož by nedošlo k důkladnému zaizolování všech netěsností. Minerální vata v rolích je flexibilní, lehce stlačitelná a lze s ní utěsnit i členité detaily. Jako akustická izolace se do podhledu hodí minerální vata s vyšší objemovou hmotností. Ta nejen tepelně izoluje, ale i velmi dobře pohlcuje hluk. O výběru materiálu pro zateplení podhledu vám poradí výrobce či realizační firma.

Sádrokartonář – nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
SDK
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů