Retenční nádrž na dešťovou vodu. Proč si ji pořídit?

soutez

V poslední době velmi populární téma jak u lidí žijící v rodinném domku se zahradou, tak u lidí s pozemkem v zahrádkářské kolonii. Retenční nádrž je řešením, které může zajistit efektivní využití dešťové vody. Té, která padá z nebe a je tedy zcela zdarma. To může lidem primárně ušetřit nemalé finanční prostředky, stejně tak může přinášet i další výhody.

Na co dešťovou vodu využívat?

Možnosti využití dešťové vody jsou celkem velké. Jedná se o náhradu za vodu klasickou pitnou, kterou je zcela zbytečné na mnoho věcí využívat. Jak s ohledem na fakt, že jde o její plýtvání, tak s ohledem na ekonomiku samotného využití vody. Mezi hlavní možnosti využití dešťové vody rozhodně patří:

 • Údržba zeleně na zahradě
 • Praní nebo úklid
 • Splachování WC

Jak je patrné, jedná se o zcela běžné činnosti, na které je ve většině domácností a na většině zahrad používána pouze pitná voda. Přitom může být nahrazena užitkovou, tedy dešťovou. V mnoha případech není problém dešťovou vodu využívat třeba i na běžné omytí rukou po náročnější práci na zahradě, nebo na základní jednoduchou hygienu, mytí automobilu, motocyklu či kola.

Pokud vás zajímá, kolik pitné vody spotřebujete průměrně během roku na běžné činnosti, přečtete si článek Spotřeba vody na osobu.

Výhoda i v době sucha

Retenční nádrž na dešťovou vodu může přijít vhod také v době sucha, tedy ve chvíli, kdy je vyhlášen zákaz zalévání z vodních toků či ze studní – pokud v nich ještě nějaká voda je. Nádrž na dešťovou vodu tak může být zdrojem životodárné tekutiny pro zeleň a veškerou úrodu.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak vybrat retenční nádrž podle objemu?

Při výběru je třeba přemýšlet nad tím, jak velkou retenční nádrž na dešťovou vodu pořídit. Tedy jak velký by měl být její celkový objem. Nejde o nijak jednoduchou volbu a tak doporučíme rady odborníků. To proto, že je nutné zohlednit několik různých věcí, mezi které patří:

 • Velikost odvodňované plochy
 • Četnost a vydatnost srážek (viz úhrn srážek na portálu chmi.cz – ZDE)
 • Plánované využití dešťové vody

Objem retenční nádrže se navrhuje s přihlédnutím ke všem zmíněným faktorům. Velikost nádrže na dešťovku se určí podle toho, kolik dešťové vody lze během roku celkově zadržet a také podle toho, kolik vody jste schopni během roku spotřebovat. Nemá smysl pořizovat nádrž na 12 m3 dešťové vody, pokud máte malou střechu, příp. pokud během roku využijete jen část jejího objemu na umývání auta. Na druhou stranu musí být dostatečně velká, aby vám voda vystačila i v období sucha na pokrytí potřeby (návod na výpočet objemu nádrže na dešťovou vodu).

Když se podíváme na to, jaké velikosti nádrží jsou aktuálně na trhu k dispozici, lze říci, že se jejich objemy pohybují zhruba v rozmezí od 1 000 až po 12 000 litrů. Samozřejmě lze na trhu najít i retenční nádrž na dešťovou vodu s menším, příp. s větším objemem.

Jaké jsou druhy retenčních nádrží?

Jak vybrat správný objem retenční nádrže víte. Nyní se podívejme na typy nádrží. Ty lze rozdělit do tří hlavních kategorií. První jsou takzvané samonosné nádrže, které lze umístit tam, kde je v zemině minimální podíl jílu a minimum spodní tlakové vody. Jedná se o jedno z nejpoužívanějších řešení, které je dnes instalováno.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Druhou variantou jsou retenční nádrže určené k zabetonování. Hodí se tam, kde nejsou ideální podmínky pro umístění samonosné nádrže. V tomto případě se využije kvalitativních vlastností betonu, který danou nádrž na dešťovou vodu ochrání jak ze spodní a boční strany, tak i z horní strany. Nádrž na dešťovou vodu tak může být umístěna třeba i pod příjezdovou cestou do garáže.

Třetí variantou jsou dvouplášťové nádrže, které jsou kompromisem mezi samonosným řešením a řešením výraznějšího betonování. Díky dvěma plášťům je zaručena hlavně její větší odolnost jak vůči poškození, tak vůči spodní vodě.

dodavatel

Jak je to s cenami?

Roli hraje samotný výrobce, materiál a především velikost. Také nelze opomíjet fakt, že na výslednou cenu má vliv i dotace, kterou lze získat od státu. Ta je nyní poměrně velkým tématem. Jelikož je jímání dešťové vody podporováno, vznikl dotační program na retenční nádrže, který nese označení Dešťovka. Zde může být státem nabídnuto až 45 000 Kč, čímž se mohou náklady na pořízení zajímavě snížit. Výše dotace se však odvíjí hlavně od řešení, využitelnosti dešťovky a také od celkové ceny.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů