Nejrychlejším způsobem rozdělení jedné místnosti je zaručeně sádrokartonová příčka. Jde o velice jednoduchou konstrukci, kterou zvládne většina kutilů, navíc pro vás nebude příčka ani tolik nákladnou záležitostí. Sádrokartonové příčky se provádí suchým způsobem, tzn. bez vody, malty, cihel atd. Dále můžete také využít prázdných dutin příčky (např. pro vložení elektroinstalací). Jednoduchou montáž navíc doprovází konečná povrchová úprava, kdy nemusíte na nic čekat a rovnou se můžete pustit do tapetování.
Co potřebujete pro stavbu sádrokartonové příčky?
Přikládáme vám malý seznam veškerého materiálu a nářadí, který budete potřebovat pro zhotovení konstrukce sádrokartonové příčky. Mějte na paměti, že typů sádrokartonu je více (zelený, červený, modrý, šedý). Každá barva sádrokartonu značí jiné použití. Ve zkratce se používá zelená sádrokartonová deska do prostorů s vyšší vlhkostí, červená deska je protipožární a modrá akustická. Pro zhotovení příčky budete potřebovat klasickou bílou (šedou) sádrokartonovou desku (často se také používá modrý typ desky).
MATERIÁL
- sádrokartonové desky
- sádrokartonové profily
- hmoždinky do sádrokartonu
- vruty a spojovací materiál
- zárubně
- těsnící pásky a systém izolace podlah
NÁŘADÍ
- kladivo
- vrtačka
- šroubováky
- aku šroubováky
- hladítko
- malířské špachtle (škrabky)
- nůžky na plech
- univerzální odlamovací nůž
- šňůra a příslušenství
Jak začít? POSTUP stavby příčky
- Vyměření a vyznačení místa budoucí sádrokartonové příčky
Ze všeho nejdříve je důležité rozmyslet si, kde bude příčka stát. Můžete k tomuto kroku použít tesařskou šňůru a vodováhu (umístění příčky vyznačte i na stěnách a stropu). Nezapomeňte na vyznačení budoucího umístění dveřního otvoru.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
- Napojovací těsnění
Nyní budete potřebovat ocelové UW profily, které přikotvíte na podlahu a stropní konstrukci a CW profily jako stojiny, do kterých se bude kotvit sádrokarton. Předtím bude nutné použít samolepící napojovací těsnění z důvodu eliminace přenosu hluku. Profily se prodávají v různých délkách, proto bude možná ve vašem případě potřené zkrácení na požadovaný rozměr.
- Montáž UW profilů (konstrukce rastru)
Oba profily se kotví pomocí natloukacích hmoždinek (počítá se s betonovým podkladem), v opačném případě zvolte jiný způsob připevnění (dle druhu podkladu). Hmoždinky připevněte v maximální vzdálenosti od rohu 20 cm. Mezi sebou by měly mít rozteč 80 cm (maximálně). Ve chvíli, kdy budete mít profily osazené, zkontrolujte jejich rovnost a návaznosti pomocí vodováhy a latě.
- Montáž vnitřních profilů CW
Nyní máte zhotovenou „kostru“ příčky, avšak se nemůžete pustit do upevnění sádrokartonu bez vnitřních sloupků. Mezera mezi jednotlivými profily by měla být závislá na šířce sádrokartonové desky (625 mm). CW profily a UW profily nespojujte, svislé „sloupky“ zůstanou mezi UW profily pouze nasunuty (spojí se posléze montáží desek). Stejně tak umístěte profily otevřenou částí ve směru montáže. Vnitřní CW profily by měly být o 10 až 15 mm výškově kratší, než je světlá výška místnosti. To z toho důvodu, aby případný průhyb stropu nepoškodil sádrokartonovou příčku.
- Opláštění sádrokartonové příčky
Jste za polovinou celé práce, je čas na opláštění ocelových profilů. Začněte ukládáním sádrokartonových desek od stěny (podélná hrana desky bude ve směru svislých sloupků). Desky se kotví pouze k CW profilům, přičemž vzdálenost mezi šrouby by měl být 20 cm v osové vzdálenosti. V okamžiku styku dvou desek umístěte šrouby 1 cm od kraje desky. Při vrtání si dejte záležet, vyčnívající šroub by bylo těžké „zamaskovat“ při tmelení sádrokartonové příčky, navíc by vám překážel.
Tip: Chystáte se na podhledy nebo příčky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek sádrokartonářů ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
- Vkládání akustické izolace
Před samotným vkládáním izolace umístěte do postřihů vedení elektroinstalací (malé otvory na spodní části profilu). Ve chvíli, kdy máte opláštěnou jednu stranu příčky, následuje vkládání izolace (akustická nebo tepelná), a to buď v rolích nebo deskách z minerální vaty. Izolace se vkládá v celé ploše šířky.
- Opláštění druhé strany příčky
- Tmelení a broušení sádrokartonových desek
V konečné fázi vám schází už jen tmelení a broušení. Připravíte si tedy sádrovou tmelící směs dle návodu výrobce. Hladítkem rozneste tmel mezi vodorovné i svislé spáry, a především překryjte hlavičky šroubů. V dalším kroku přiložte výztužnou pásku přes spoje desek (zajištění pevnosti spojů) a opět zatmelte. Nyní nechte tmel zaschnout. Následně povrch přebruste brusnou mřížkou a máte hotovo. Konečný povrch zbývá už jen vymalovat.
Detailnější návod na tmelení sádrokartonu naleznete v dalším článku.
Na závěr mám jen jednu radu, která by vám mohla pomoci. V ideálním případě se snažte použít takový rozměr desky, aby pokryl celou plochu, v opačném případě budete muset dořezávat dílce minimálního rozměru 40 cm na výšku.
Sádrokartonář – nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.