Druhy geotextilií, aneb jaké geotextilie použít

Geotextiliím a jejich rozmanitým druhům se při stavbě domu a zařizování zahrady určitě nevyhnete. Využívají se například při zajištění drenážních trubek (jako filtrační vrstva), k ochraně povrchů před erozí, nebo při zřizování jezírek a bazénů. Každý druh geotextilie má jiné vlastnosti, díky kterým se hodí k jiným účelům. Abyste se proto v široké nabídce geotextilií neztratili, připravili jsme pro vás následující článek.

Základní rozdělení geotextilií

Geotextilie je speciální typ textilie, využívající se ve stavebnictví a zahradnictví. Podle uspořádání vláken existují tři základní druhy:

 • Netkané geotextilie mají jednotlivá vlákna uspořádána náhodným způsobem. Zachovává si proto porézní vlastnosti, díky čemuž v zimě nepopraská a v létě zabraňuje nadměrnému odpařování vody a růstu plevele. Používá se proto pro záhony vyžadující minimální údržbu. Díky měkkému povrchu skvěle odolává i mechanickým nárazům.

Ve stavebnictví se hojně používá jako drenážní geotextilie, která slouží pro obalení drenážního potrubí a štěrkového zásypu, při budování základů, ale i jako separační geotextilie při budování podlah a střešních konstrukcí.  

Cena netkané geotextilie začíná na zhruba patnácti korunách za m2.

Drenážní geotextílie 300 g/m2 se používá k obalení drenážního potrubí se štěrkovým ložem.
Drenážní geotextílie 300 g/m2 se používá k obalení drenážního potrubí se štěrkovým ložem.
 • U tkané geotextilie je uspořádání vláken pravidelné, čímž je zaručena velká pevnost materiálu. Používá se například pro vytvoření takzvaného zemního filtru. Za m2 tkané geotextílie zaplatíte okolo 11 korun.
 • Pletené geotextílie potkáte všude, kde je třeba zamezit erozi a sesuvům půdy s ní spojenou. Často proto pokrývají skály a strmé srázy podél cest. Z uvedených alternativ je pletená geotextilie většinou nejdražší. Jeden metr čtvereční začíná zhruba na 40 Kč.

Jak se vyznat v gramáži?

Ohledně gramáže jednotlivých druhů geotextílií potřebujete vědět pouze to, že se dodávají v rozmezí 17 až 500 g/m². Zvětšující se hodnota gramáže pak určuje pevnost a životnost geotextílie.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pro klasické záhony se kvůli škůdcům, plevelu a urychlení růstu používají gramáže okolo 50 g/m² s životností dvou až pěti let.

Vysoké gramáže v rozmezí 300 až 500 g/m² pak vydrží i více než deset let a uplatní se proto především ve stavebnictví.

Při budování základů (jako separační geotextilii) můžete použít geotextilii o hmotnosti 300 g/m2, kterou můžete použít také při budování drenážního potrubí. Pro ochranu hydroizolace podlahy je vhodné použít ochrannou separační geotextilii s plošnou hmotností 300, nebo lépe 500 g/m2.

Drenážní geotextilie
Drenáž okolo domu s použitím drenážní geotextilie.

Praktické použití geotextílií:

V běžném životě plní geotextílie tři hlavní účely:

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

 • Pro ochranné funkce se nejvíce hodí měkké netkané druhy. Gramáž bude ovlivněna agresivitou okolního prostředí, nicméně vždy by měla mít alespoň 200 g/m2. Netkanou geotextílií skvěle zajistíte například drenážní trubku, hodí se ale i při ochraně dna bazénů.
 • Pro izolační funkce využijete jak tkané, tak i netkané druhy. Nižší gramáže se hodí pro okrasné záhony, vyšší pak kdykoliv potřebujete oddělit dva typy substrátu, tedy například při zřizování zahradního jezírka.
 • Ke stabilizaci a zajištění povrchu proti erozi vždy používejte pouze pletené geotextílie z kokosových a jutových vláken, které mají díky speciálnímu způsobu výroby velkou pevnost v tahu.

Závěr

Geotextilie jsou neocenitelným pomocníkem při instalaci drenážní trubky, bazénů, zajišťování půdy proti erozi, nebo při boji proti plevelu. Při rozhodování, jaký typ, k čemu použít, vždy pečlivě zvažte, jak moc bude geotextílie zatížena, zda od ní vyžadujete porézní vlastnosti a jak dlouho by měla vydržet. Čím větší je pak gramáž geotextilie, tím větší bude i její pevnost a životnost.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů