Geotextilie ve stavebnictví – co to je a kde se používá?

nacenění

Ať už stavíte či rekonstruujete dům, sanujete základy či stavíte zahradní jezírko, zcela jistě na stavbě využijete geotextilii. Geotextilie má široké uplatnění a v leckterých konstrukcích zastává důležitou funkci, která prodlužuje životnost celé konstrukce.

Jedná se o plošný stavební materiál, který se aplikuje v celé řadě stavebních konstrukcí – základy, podlaha, drenáže, ploché střechy atd. Geotextílie se vyrábí buď z přírodního materiálu (konopí, juta či kokos) nebo z umělého materiálu (PP – polypropylen, PES – polyester). Ve stavebnictví se používají geotextilie především z umělého materiálu a geotextilie z přírodního materiálu se používají na úpravu terénu na zahradě, příp. na úpravu plochých zelených střech domů.

Druhy geotextilií

Geotextilie se vyrábí třemi různými metodami, způsobem výroby jsou dány mechanické vlastnosti geotextilie. Geotextilie se dle způsoby výroby dělí na:

 • Tkané geotextilie – jsou vyráběny na tkalcovském stavu, výsledkem jsou kolmo propletené a provázané pramence pásků.
 • Netkané geotextilie – ve stavebnictví nerozšířenější typ geotextílie, zpevňuje se tzv. vpichováním protichůdně orientovaných jehel.
 • Pletené geotextilie – vyrobené z nití či pramenců provázaných do oček.

Každá z geotextilií je vzhledem ke svým vlastnostem určena k jinému použití.

K čemu se geotextilie používají

Jak již bylo zmíněno, geotextilie se používají v mnoha různých konstrukcích, ve kterých slouží jako:


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

 • Separace – oddělení dvou vrstev materiálů, které nelze kombinovat.
 • Filtrace – ochrana před zanesením prachem, hlínou, bahnem a jinými nečistotami.
 • Ochrana – před mechanickým poškozením méně odolného materiálu.
 • Drenáž – odvádění srážkové vody z povrchu konstrukce.
 • Vyztužování – zlepšení mechanických vlastností zemin.

co je to geotextilie a jak se geotextilie pokládáPříklady použití geotextilie

Geotextilie se mnohdy používá od samotného založení stavby až po dokončení střechy. Níže uvádíme nejčastější způsoby využití geotextilie.

Drenáž okolo domu  – geotextilie se používá při stavbě drenáže okolo základu domu jako filtrace. Geotextilií se obalí kamenivo, kterým je obsypáno drenážní potrubí. Geotextílie zamezí zanášení celého systému, čímž by se liniová drenáž stala nefunkční. Pro tyto účely se používá netkaná geotextilie o plošné hmotnosti 200 – 300 g/m2.

Ochrana hydroizolace – na položenou hydroizolaci základů či ploché střechy se pokládá geotextilie, která plní funkci ochranou a zabraňuje poškození hydroizolace pádem těžkých a ostrých předmětů. Pro tyto aplikace je vhodné použít netkanou geotextilii o plošné hmotnosti alespoň 500 g /m2. Ohledně pokládky hydroizolace jsme napsali článek Hydroizolace základů asfaltovými pásy.

Separace hydroizolace a tepelné izolace – Některé materiály se na stavbě nesnesou a při styku mezi sebou reagují, což může mít za následek znehodnocení materiálu. Například tepelná izolace z expandovaného polystyrenu EPS se nesnese s hydroizolací z PVC-P (měkčený polyvinylchlorid), proto musí být tyto dva materiály odděleny separační vrstvou z geotextilie. Tato skladba se používá například při konstrukci plochých střech.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Plochá zelená střecha – skladba ploché zelené střechy obsahuje, mimo jiné, substrát pro růst rostlin a hydroakumulační vrstvu, která je tvořena nopovou perforovanou fólií. Pod touto nopovou fólií je hydroizolační a drenážní vrstva, po které stéká přebytečná voda, kterou již hydroakumulační vrstva není schopna pojmout. Aby celý systém bezproblémově fungoval, je nutné zamezit usazování jemných částic v drenážní vrstvě. Pro tuto aplikaci se používá netkaná geotextilie, která se pokládá na nopovou fólii.

Stavba zahradních jezírek, pískových zemních filtrů a bazénů – všude tam, kde jsou použity hydroizolace pro izolování konstrukcí pod úrovní terénu, jsou použity i geotextilie o gramáži 500 g/m2, které chrání hydroizolaci před poškozením o ostré kameny v zemině. Mnohdy je hydroizolace chráněna geotextilií z obou stran.

Jak položit geotextilii?

Geotextilie se pokládá vždy volně na připravený podklad s podélným a příčným přesahem alespoň 100 mm. Mechanické kotvení geotextilie nepřipadá v úvahu, zvlášť když geotextilie slouží k ochraně hydroizolace, která by kotvením byla nenávratně poškozena. Geotextilie se klade v jedné vrstvě, v některých případech ve dvou vrstvách +dle projektové dokumentace. Pokud se geotextilie aplikuje na svislou plochu, kde je nutné geotextilii provizorně zafixovat, lze pro tyto situace použit lepicí pásku, případně kotvit v těch místech konstrukce, kde nemůže být porušena jiná důležitá vrstva, jako je například hydroizolace či parozábrana.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů