Sklepní světlík – z čeho jej postavit?

nacenění

Sklepní světlík není v českých podmínkách nijak často k vidění, protože u mnoha současných novostaveb se již s podsklepením příliš nepočítá. To protože tyto domy jsou vybaveny technickými místnostmi, což zastávají velmi často právě sklepy. V případě podsklepení však zpravidla nastával problém s dostatkem přírodního světla, obzvláště v případech, kdy je sklep pod úrovní okolního terénu. Právě tento problém je možné řešit za pomoci sklepních světlíků, kterým se také někdy říká anglický dvorek.

Co to tedy je sklepní světlík?

Sklepní světlík je řešení okolního prostoru před oknem, které je zapuštěno v zemi a jehož úkolem je nejen přívod světla do sklepních prostor, ale zejména vzduchu. Kromě sklepa však pod úrovní terénu může být umístěno i snížené přízemí, a to zejména ve svažitém terénu. Ačkoli je sklepní světlík skvělým řešením pro řadu objektů, přináší tento stavebně-konstrukční prvek i řadu úskalí, zejména pak problém s odvodněním.

Sklepní světlíky se dříve nijak zvlášť nepoužívali, protože sklepy se používaly ke skladování potravin, pro své chladné, vlhké, a právě i tmavé prostředí. Doba se však mění a dnes najdete ve sklepech, spíše než zásoby potravin, dílnu nebo posilovnu.

Sklepní světlík slouží pro přivedení světla a čerstvého vzduchu do suterénních místností.
Sklepní světlík slouží pro přivedení světla a čerstvého vzduchu do suterénních místností.

Z čeho se sklepní světlík staví

V praxi se nejčastěji setkáte se sklepními světlíky z plastu nebo betonu, přičemž plastové mají jednoduchou formu plastové stavebnice, která se připevňuje ke zdi. Součástí sklepního světlíku pak může být také zastřešení, zároveň nesmí chybět krycí rošt, který poskytuje i ochranu před zloději a zároveň před pádem osob a zvířat do světlíku. Tento krycí rošt je pochozí a měl by být dostatečně pevný, aby odolal například i příležitostnému najetí automobilu.

Zároveň musí být sklepní světlík u bytových domů konstruován tak, že je skrze něj možné rychle a jednoduše opustit objekt, a to z důvodu požární bezpečnosti.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Odvodnění sklepního světlíku

Odvodnění světlíku nebo spíše zabránění zatékání vody skrze střešní světlík můžeme řešit třemi rozličnými způsoby:

  1. drenážní/kanálové je nejpoužívanější forma odvodnění světlíků a funguje tak, že jednou odtokovou trubkou jsou spojeny všechny sklepní světlíky a sem jsou svedeny vyspádované odtoky z každého jednotlivého světlíku
  2. samostatnou odtokovou šachtou, která je napojena na centrální kanalizační systém může být odvodňován každý jednotlivý sklepní světlík samostatně
  3. vsakovacím drenážním systémem na dně sklepního světlíku, kdy je na dně daného anglického dvorku nasypán štěrk a hlína a voda by se do něj měla sama vsakovat.

Plastový vs. betonový sklepní světlík

Plastový světlík

Plastový sklepní světlík se jednodušeji montuje, protože je řešen jednotlivými díly a zároveň má tu výhodu, že poskytuje i ochranu proti vzlínající vodě. Plastové sklepní světlíky jsou většinou z bílého plastu, který má povrchovou UV ochranu. Při montáži plastového sklepního světlíku je vždy nutné dodržovat montážní návod od výrobce, protože některé výrobky jsou určeny k pevnému připevní ke zdi, jiné zase musí mít určitou flexibilitu a připojují se ke zdi za pomoci pružného tmelu.

Betonový světlík

Betonový sklepní světlík je vhodný především do míst, kde je na jejich konstrukci kladen zvýšený tlak, jedná se třeba v okolí průmyslových budov nebo podzemních garáží. Současné betonové sklepní světlíky se již popraly jak s propustností vody, tak i se vznikem tepelných mostů. Proti vzlínání vody jsou dnes betonové sklepní světlíky chráněny například butylkaučukovou membránou či hydroizolací z asfaltových pásů doplněnou o nopovou fólii. Co se týče tepelných mostů, tak jejich vzniku brání izolace z polystyrenových desek XPS, které jsou určeny pro izolaci podzemních konstrukcí. Případné špatně dostupné  detaily se poté zapění montážní pěnou.

Betonový sklepní světlík ze ztraceného bednění.
Betonový sklepní světlík ze ztraceného bednění.

Montáž betonového sklepního světlíku je náročnější než u světlíku plastového, ale obecně je odolnější.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min