Anglický dvorek neboli sklepní světlík, jsou osvědčenou volbou pro konstrukci pasivního osvětlení suterénních místností. Nicméně, při výběru a instalaci se snadno dopustíte mnoha chyb, které následně ovlivní jeho funkčnost. Tipy, jak tomu předejít, a spoustu dalších informací o anglických dvorcích, naleznete v následujícím článku.
Co je to anglický dvorek?
Anglický dvorek je konstrukce pod úrovní terénu, která okolo okna v suterénní stěně vytváří volný prostor, kudy může proudit světlo. Slouží tedy k pasivnímu osvětlení a odvětrávání podzemních místností.
V minulosti se tak například zušlechťovaly suterénní byty druhé třídy. Dnes se anglický dvorek, kromě přívodu světla a čerstvého vzduchu, uplatní i jako estetický prvek zvyšující hodnotu nemovitosti.
Druhy anglických dvorků
Na výběr budete mít ze starého a nového typu konstrukce.
Tradiční postup zahrnuje stavbu zcela nového prostoru s oknem. To bývá trochu náročné a drahé, nicméně výsledek za to opravdu stojí. Stavba takového sklepního světlíku spočívá ve vybudování základové konstrukce pro světlík, které je poté vyzděn z cihel či ztraceného bednění, nebo je vybetonován do bednění.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Levnou a snadnou alternativou je pak využít koupených prefabrikátů. Jedná se o plastové profily, které se montují na obvodovou stěnu.
V obou případech se však musí počítat se zemními pracemi (zvlášť v případě rekonstrukcí).
Světlíky dále musíte přizpůsobit tvaru/typu okna a hloubce jeho osazení. V praxi se proto rozdělují podle šířek (nejběžnější rozměr je 1 – 1,75 m) a materiálu (plast/kov).
Velmi důležitá je i jejich odolnost. Anglické dvorky musí v zemi odolávat nejen nepříznivým povětrnostním vlivům, ale i vlhkosti, či tlaku zeminy.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Na co si dát při instalaci/rekonstrukci anglického dvorku pozor:
- Základem každé podzemní konstrukce je její důkladné odvodnění. U světlíků proto vždy vytvořte spolehlivý drenážní odtok napojený na kanalizaci.
- Odvodnit bude nutné i samotný svah. Při vytrvalých deštích jinak riskujete přetížení drenážních trubek a plnění otvoru světlíku vodou.
- S odvodněním nutně souvisí i pečlivá hydroizolace. Pokud ji vynecháte, bude vlhkost anglickým dvorkem pronikat až do základových zdí, což může potenciálně narušit stabilitu celé stavby. V potaz vezměte i možnost šíření nelibých kanalizačních plynů.
- Pozor dejte na pečlivé zastřešení anglického dvorku, které ideálně ochrání sklo okna, aniž by zamezilo vstupu světla a cirkulaci vzduchu.
- Nezapomeňte, že okno i poklop nad anglickým dvorkem, musí jít lehce otevřít. V případě požáru budou sloužit jako únikový východ.
- V neposlední řadě vyřešte i zabezpečení proti vniknutí z vnější. Poslouží obyčejná pojistka, či sklobetonový zákryt/mřížka.
Anglický dvorek: Závěr
Anglický dvorek je nutností, pokud chcete zmodernizovat, prosvětlit a provětrat podzemní prostory své nemovitosti. Zvolit můžete buď klasické provedení, nebo osvědčenou cestu levných prefabrikátů.
Při výběru vždy berte v potaz rozměry okna, hloubku jeho osazení a požadavky na odolnost.
U samotné konstrukce anglického dvorku pak dejte pozor na pečlivé odvodnění, hydroizolaci, zastřešení a opatření proti vniknutí.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.