Anglický dvorek pustí světlo do suterénních místností

Anglický dvorek neboli sklepní světlík, jsou osvědčenou volbou pro konstrukci pasivního osvětlení suterénních místností. Nicméně, při výběru a instalaci se snadno dopustíte mnoha chyb, které následně ovlivní jeho funkčnost. Tipy, jak tomu předejít, a spoustu dalších informací o anglických dvorcích, naleznete v následujícím článku.

Co je to anglický dvorek?

Anglický dvorek je konstrukce pod úrovní terénu, která okolo okna v suterénní stěně vytváří volný prostor, kudy může proudit světlo. Slouží tedy k pasivnímu osvětlení a odvětrávání podzemních místností.

V minulosti se tak například zušlechťovaly suterénní byty druhé třídy. Dnes se anglický dvorek, kromě přívodu světla a čerstvého vzduchu, uplatní i jako estetický prvek zvyšující hodnotu nemovitosti.

Druhy anglických dvorků

Na výběr budete mít ze starého a nového typu konstrukce.

Tradiční postup zahrnuje stavbu zcela nového prostoru s oknem. To bývá trochu náročné a drahé, nicméně výsledek za to opravdu stojí. Stavba takového sklepního světlíku spočívá ve vybudování základové konstrukce pro světlík, které je poté vyzděn z cihel či ztraceného bednění, nebo je vybetonován do bednění.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Levnou a snadnou alternativou je pak využít koupených prefabrikátů. Jedná se o plastové profily, které se montují na obvodovou stěnu.

V obou případech se však musí počítat se zemními pracemi (zvlášť v případě rekonstrukcí).

Světlíky dále musíte přizpůsobit tvaru/typu okna a hloubce jeho osazení. V praxi se proto rozdělují podle šířek (nejběžnější rozměr je 1 – 1,75 m) a materiálu (plast/kov).

Velmi důležitá je i jejich odolnost. Anglické dvorky musí v zemi odolávat nejen nepříznivým povětrnostním vlivům, ale i vlhkosti, či tlaku zeminy.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Betonový základ pro anglický dvorek s vpustí pro odvodnění.
Betonový základ pro anglický dvorek s vpustí pro odvodnění.
Příprava kanalizace pro odvodnění anglického dvorku.
Příprava kanalizace pro odvodnění anglického dvorku.
Anglický dvorek ze ztraceného bednění.
Anglický dvorek ze ztraceného bednění. Dvorek je zaizolován asfaltovým pásem a nopovou fólií. Tepelná izolace je z polystyrenu Perimetr.

Na co si dát při instalaci/rekonstrukci anglického dvorku pozor:

 • Základem každé podzemní konstrukce je její důkladné odvodnění. U světlíků proto vždy vytvořte spolehlivý drenážní odtok napojený na kanalizaci.
 • Odvodnit bude nutné i samotný svah. Při vytrvalých deštích jinak riskujete přetížení drenážních trubek a plnění otvoru světlíku vodou.
 • S odvodněním nutně souvisí i pečlivá hydroizolace. Pokud ji vynecháte, bude vlhkost anglickým dvorkem pronikat až do základových zdí, což může potenciálně narušit stabilitu celé stavby. V potaz vezměte i možnost šíření nelibých kanalizačních plynů.
 • Pozor dejte na pečlivé zastřešení anglického dvorku, které ideálně ochrání sklo okna, aniž by zamezilo vstupu světla a cirkulaci vzduchu.
 • Nezapomeňte, že okno i poklop nad anglickým dvorkem, musí jít lehce otevřít.  V případě požáru budou sloužit jako únikový východ.
 • V neposlední řadě vyřešte i zabezpečení proti vniknutí z vnější. Poslouží obyčejná pojistka, či sklobetonový zákryt/mřížka.
Pro stavbu anglického dvorku můžete využít ztracené bednění.

Anglický dvorek: Závěr

Anglický dvorek je nutností, pokud chcete zmodernizovat, prosvětlit a provětrat podzemní prostory své nemovitosti. Zvolit můžete buď klasické provedení, nebo osvědčenou cestu levných prefabrikátů.

Při výběru vždy berte v potaz rozměry okna, hloubku jeho osazení a požadavky na odolnost.

U samotné konstrukce anglického dvorku pak dejte pozor na pečlivé odvodnění, hydroizolaci, zastřešení a opatření proti vniknutí.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů