Skrývka ornice – jak se dělá skrývka a jaká je výška skrývky

Skrývka ornice je jedním z prvních kroků k vaší vysněné stavbě. V praxi se jedná o úpravu terénu v oblasti, kde bude budova stát. Jak se dělá skrývka ornice, kolik skrývka stojí a jaká je výška skrývky ornice se dozvíte v tomto článku.

Proč se skrývka ornice vůbec dělá?

Důvodů k upravení terénu v oblasti, kde hodláte stavět je několik.

V prvé řadě vám to jako povinnost ukládá zákon č. 334/1992 Sb. § 8. Skrývka se provádí vždy a všude, před započetím jakékoliv stavby.

Další důvod je pak čistě praktický – neupravený terén často neodpovídá stavebním požadavkům. Takzvanou ornici je proto třeba zarovnat. Nezapomeňte, že odstraněnou hlínu je vždy možné využít pro pozdější úpravy pozemku, obzvlášť pokud se jedná o úrodnou půdu, jejíž nevyužití by bylo doslova plýtvání penězi.

Skrývka ornice svépomocí?

Výraz „svépomocí“ je u skrývky ornice trochu zavádějící, samotný proces úpravy terénu totiž vždy provádí profesionální bagrista. Nicméně, ještě předtím je třeba provést několik přípravných prací, jejichž realizace je na vás.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

První z nich je pečlivé vyznačení obvodových zdí domu pomocí kolíků, nebo vápna. Míry nemusí sedět přesně, toleruje se odchylka až 1 metr (přesnou polohu vlastní stavby vyznačí až geodet). V potaz berte i orientaci svahů a budoucích zahradních instalací. Na závěr nezapomeňte označit místo svozu vybagrovaného materiálu.

Skrývka se většinou provádí do hloubky 15 až 30 cm.

Kolik stojí skrývka ornice

Cena za skrývku ornice se pohybuje okolo nejčastěji okolo 3 000 – 6 000 Kč. K navýšení ceny skrývky ornice obvykle dochází u větších staveb s velmi členitým a špatně přístupným terénem. Do ceny se také výrazně promítne přesun zeminy, pakliže jej nelze uložit na stavebním pozemku, ale musí se převézt a uskladnit na jiném pozemku.

Skrývka ornice se provádí v tloušťce 15 - 30 cm. Skrytá ornice se následně ukládá na pozemku pro pozdější terénní úpravy.
Skrývka ornice se provádí v tloušťce 15 – 30 cm. Skrytá ornice se následně ukládá na pozemku pro pozdější terénní úpravy.

A co po skrývce?

Po skrývce, která většinou zabere den až dva, k vám přijede geodet a natvrdo vyměří polohu budoucí stavby – zaměření stavby. K tomu se používají speciální dřevěné lavičky, které si dokonce můžete sami vyrobit (a díky tomu i značně ušetřit). Následně započnou výkopy základů domu.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Skrývka ornice: Závěr

Zařídit skrývku ornice před započetím stavby nám ukládá zákon. V praxi je ale často nutná kvůli požadavkům na specifický tvar terénu. Zkušenému bagristovi zabere celý proces zhruba den, cena za skrývku ornice se u průměrných staveb rodinného domu pohybuje okolo v rozmezí od 3 000 do 6 000 Kč.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů