Spád kanalizace, spád odpadu – připojovací a odpadní potrubí

nacenění

Pro správnou funkci kanalizace je potřeba dodržet mnoho konstrukčních požadavků. Jedním z nich je i patřiční spád potrubí. Jaký je minimální a doporučený spád kanalizace?

Proč je spád kanalizace a odpadu důležitý?

Patřičný spád kanalizace je kritickou vlastností každého odpadního potrubí. U většiny konstrukcí totiž splašky odtékají zcela díky gravitaci. Pokud je ale spád příliš nízký, tak voda nemá dostatečný proud a potrubí se může začít zanášet. Potom už je jen otázkou času, než dojde k celkovému ucpání a problémům s tím spojeným.

Jaký je správný spád kanalizace (kanalizační přípojky)?

Minimální spád kanalizace (kanalizační přípojky) je závislý především na průměru přípojkového odpadového potrubí. Určen je příslušnou normou ve stavebním zákoně, přesné hodnoty vám sdělí projektant nemovitosti.

Obecně platí, že většina potrubí musí být vedena v minimálně 2% spádu, nejlépe pak v 5%. V praxi to znamená, že výškový rozdíl mezi jedním a druhým koncem potrubí o délce jednoho metru musí být alespoň 2 cm (5 cm). Spád by teoreticky mohl být i vyšší, dejte si ale pozor – u hodnot větších 30 % je návrh konstrukce potřeba doložit hydraulickými výpočty.

Spád připojovacího potrubí

Připojovací potrubí (tedy potrubí mezi svodným potrubím a zařizovacím předmětem) by mělo mít sklon minimálně 3 %. U větších průměrů potrubí (DN 100 a více) je nejmenší dovolený sklon potrubí 2 %.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Spád svodného potrubí

Svodné potrubí, do které jsou napojena jednotlivá připojovací potrubí, musí mít minimální sklon 2 %, nejčastěji se instaluje ve spádu 2–3 %. Pokud je však na svodné potrubí připojeno připojovací potrubí, které není odvětráno, minimální sklon svodného potrubí musí být minimálně 5 %.

Minimální spád potrubí
Spád svodného potrubí by měl být minimálěn 2 %. Pokud je na potrubí napojeno neodvětrané připojovací potrubí, spád by měl být minimálně 5 %.

Může vás zajímat: Jaký průměr odpadního potrubí pro dřez, vanu, umyvadlo a WC zvolit?

Jak zjistit spád u už položeného potrubí?

Pokud vlastníte starou nemovitost s poruchovým odpadním potrubím, je ověření správného spádu jednou z prvních věcí, kterou bude třeba vyšetřit. K revizi dochází pomocí speciálního kamerového vozu. Ten kanalizací projede, vše nahraje, vypočítá spád, odhalí trhliny a lokalizuje ucpaná místa. Celá akce je poměrně rychlá, cena se pak odvíjí od délky kanalizace a náročnosti čištění.

Závěrem

Spád kanalizace a odpadu je kritický pro jejich správnou funkci. Pokud splašky nemají dostatečný proud, dochází k usazování nečistot a postupnému ucpávání. Doporučený spád kanalizačního potrubí (přípojky) je 5 % (5 cm na 1 metr potrubí), nicméně často si vystačíte i s minimálními 2 %. Přesné hodnoty pak snadno vypočítáte podle rovnice.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů