Špaletová okna se skládají ze dvou křídel za sebou, které se otvírají buď dovnitř, nebo ven. Setkáme se s nimi prakticky v každé starší budově, jejich novodobý druh „kastle“ pak proniká i do moderních domácností. Jaké jsou výhody špaletových oken a kolik stojí se dozvíte v dnešním článku.
Co jsou to špaletová okna?
Špaletová okna se sestávají ze dvou samostatných prosklených rámů za sebou s volným meziprostorem různé šířky. Podle toho, na jakou stranu se okenice otevírají, rozlišujeme:
- Pravé špaletové okno (vnější křídlo se otevírá ven, vnitřní dovnitř)
- Kastlové okno (obě křídla se otevírají dovnitř, rám je z jednolité „kastle“)
Oba druhy se vyrábí z lepených dřevěných lamel (na výběr je borovice a smrk).
Velmi časté jsou u starých budov (školy, nemocnice, kanceláře), u historických objektů jejich osazení památkáři přímo vyžadují. V současné době už ale mnoho výrobců nabízí modernizované varianty, které se hodí i do běžné domácnosti.
Pasport budovy - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Výhody špaletových oken
Mezi hlavní přednosti špaletových a kastlových oken patří skvělá tepelná a zvuková izolace. Moderní varianty nabízejí maximální prostupnost tepla do 0,95 W/(m2*K). Hluk z ulice dokáží snížit až o 46 dB. To je nespornou výhodou ve velkých městech, nebo pokud vaše stavba sousedí s rušnou hlavní silnicí.
Výše uvedené vlastnosti špaletových oken jsou dány přítomností vzduchové vrstvy mezi rámy, kterou je možné ještě podpořit instalací izolačního dvojskla (u obou křídel). Díky tomu nevadí, že jsou moderní verze špaletových oken podstatně užší, než původní druhy (jinak by se totiž nevešly do současných „hubených“ zdí.
Oproti plastovým oknům mají špaletová okna výrazně delší životnost. Výborný je i vzhled dřevěných lamel, který se dá dále modifikovat různými druhy mořidel, zdobením, nebo kováním. Díky tomu nebude problém sladit je s jakýmkoliv typem interiéru.
Nevýhody špaletových oken
Hlavní nevýhodou špaletových oken bývá vysoká cena. Ta se pohybuje okolo 12 tisíc za m2, což je často až šestkrát více než u klasických oken z plastu.
Ne každému také vyhovuje vzhled dvojitých rámů. Zároveň, pokud zvolíte variantu, kdy je dvojitě prosklené pouze okno směrem do místnosti, bude se vnější tabule rosit při změně teplot. To značně ovlivňuje průhlednost, kondenzovaná vlhkost také podporuje růst plísní.
Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Poslední nevýhoda je zcela praktická – otevírat při pravidelném větrání neustále dvě okenní křídla může být otrava.
Závěr: Vyplatí se špaletová okna?
Ačkoliv jsou špaletová okna kusem historie, současní výrobci z nich udělali výkonný moderní produkt s dlouhou životností, který sedne ke každé stavbě. Výraznou zvukovou izolaci oceníte v hlučném prostředí velkoměst. I termoizolace je velkým plusem, okna totiž bývají hlavním zdrojem tepelných mostů. Výkonnostně tedy špaletová okna porážejí většinu ostatních alternativ. Nicméně, v praxi často rozhoduje cena, a ta je bohužel značně vysoká. Investice se sice vyplatí, většina domácnosti ale raději zvolí výrazně levnější okna plastová.
Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.