Správná údržba dřevěných eurooken

Životnost oken ovlivňují různé faktory, a pokud jsou to okna ze dřeva, je těchto faktorů ještě více. Eurookna se těší velké oblibě, ovšem nesmíme zapomenout o ně pečovat a správně s nimi zacházet. Pokud se o okna nechceme vůbec starat, raději vsadíme na jiný typ. Údržba ale není tak náročná, jak by se mohlo zdát, a dá se zvládnout.

Co je při výběru oken důležité?

Velkou roli hraje dřevina, že které je okno vyrobeno a prostředí, ve kterém jsou dřevěná okna umístěna. Asi největší podíl má na delší či kratší životnosti oken jejich povrchová úprava, volba nátěru a jeho aplikace. Rozdíly v působení jednotlivých faktorů se projevují nejen v rámci různých staveb, ale i v rámci jedné stavby či dokonce jednoho okna. Otázka životnosti Eurookna tedy nejde jasně zodpovědět, roli hrají konkrétní podmínky a faktory.

Surové dřevo se při výrobě oken ošetřuje základním nátěrem, impregnuje proti vlhkosti a tmelí. Konečná volba barvy a lazury je na zákazníkovi, možností je mnoho. Povrchová úprava může být provedena ve špičkové kvalitě, ale může být i poměrně „odfláknutá“, což se pak samozřejmě odrazí i v konečné ceně výrobku. Určitě je lepší si připlatit než za pár let řešit, jak okna opravit. Kvalitní výrobce na okno poskytne dlouhou záruku, až okolo 10 let.

Při koupi dřevěných oken je vždy vhodné zkontrolovat, zda není lak oken lokálně poškozen či na dřevěném rámu nejsou znatelná mechanická poškození. Po zabudování okna do konstrukce domu je těžké okna reklamovat a následně sjednat opravu rámu okna.

Chraňte okno před kondenzací vody

Důležité je zabránit kondenzaci vody na oknech a pravidelně větrat. K oknům obdržíte od výrobce, nebo si sami pořiďte, sadu na údržbu těchto oken. Pravidelně dřevěné okno ošetřujte k tomu určenými přípravky, které povrch okna naimpregnují proti vlhkosti, uzavřou póry proti nečistotám a prodlouží životnost. Nejde o nic složitého, většinou postačí okna přetřít jednou za čas hadříkem s tímto přípravkem, nebo zvolit aplikaci podle návodu konkrétního produktu.

Okna po čase vyžadují přelakování

Nátěr na oknech, zejména z vnější strany, má jen určitou životnost. Ubývá na tloušťce a včas se musí obnovit. Je to nejen z důvodu estetiky, ale i proto, aby byla obnovena jeho funkčnost. Jak na to? Zvětralý lak se přebrousí, očistí a nanese se nová vrstva udržovacího nátěru. Vybírat můžete z nepřeberného množství lazur na dřevo v mnoha barevných odstínech. Ovšem pozor! Lazury lze na dřevo aplikovat pouze v případě, že dřevo bylo původně očetřeno také lazurou. Pokud  byly rámy oken lakovány, použijte lak, nikoli lazuru.

Co když včasnou renovaci „prošvihneme“, lak se už na některých místech odloupal, nebo je okno poškozeno nerovnoměrně? Pak je na místě radikálnější oprava. Rozsáhlou renovaci bychom měli raději svěřit odborníkovi, nicméně pokud se do renovace dřevěných oken chcete pustit svépomocí, alespoň se informujte, jak máte v daném případě postupovat a co na opravu laku oken použít. Pokud je lak silně rozpraskán, s největší pravděpodobností bude potřeba starý lak kompletně odstranit zapomocí horkovzdušné pistole a nanést nový lak.

Na oknech se může také časem objevit trhliny v dřevěném rámu, hluboké oděrky či tu a tam může být kousek rohu okna odštípnutý. I takové poškození lze jednoduše opravit pomocí sady na opravu trhlin ve dřevě. Jedná se o speciální tmel, který je dostupný v mnoha barevných provedenícha který se na defekt nanáší pomocí speciální tavné pistole. Více o tmelení trhlin v dřevěném rámu okna.

Péči si zaslouží i kování okna

Pozornost věnujte i kování dřevěných oken. Zeptejte se výrobce, jak panty správně udržovat, aby sloužily co nejdéle. Občas je panty vhodné seřídit a namazat, aby nevrzaly. Při manipulaci s okny zacházejte opatrně. Především okna s izolačním trojsklem jsou poměrně těžká a prudké nárazy a nevhodné zacházení vyvolává zvýšenou zátěž na pantech, což vede k jejich opotřebení, v horším případě i vylomení.

Malujete pokoj? Chraňte okno!

Pokud doma malujeme nebo provádíme jiné práce, které by mohly okna poškodit, vždy je dostatečně chráníme. Většinou se používají různé fólie a lepicí pásky, musíme ale zvolit takové, které jsou vhodné pro dřevěné konstrukce. Okna by měla být navíc zalepené co nejkratší dobu, aby se uvnitř nezadržovala vlhkost. I při malém poškození okna, například poškrábání rámu, je třeba provést odbornou opravu, aby se do dřeva nedostala vlhkost.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů