Terasy se dají vystavět z běžných stavebních materiálů, jako je kámen, ztracené bednění nebo můžou mít například ocelovou konstrukci. My se však v našem článku zaměříme konkrétně na dřevěné terasy. Dozvíte se, jaké dřeviny je ideální použít na stavbu dřevěné terasy, jaké mají vlastnosti, jakou povrchovou úpravou je ošetřit a ve finále popíšeme, jak probíhá stavba dřevěné terasy a postavíme si tak terasu svépomocí.
Dozvíte se, jak máte při její stavbě postupovat a jakých chyb se vyvarovat. Pro zajímavost se zmíníme i o takzvaném WPC neboli Wood-Plastic Composite. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o uměle vytvořené dřevo, respektive o materiál na bázi dřeva.
Stavba dřevěné terasy stavební povolení nevyžaduje
Většina terasových konstrukcí nevyžaduje stavební povolení. I tak doporučujeme, abyste se informovali na stavebním úřadě a předešli tak případným, budoucím nepříjemnostem.
Nejčastěji používané dřeviny + WPC
Při výběru dřevin se dají ušetřit nemalé peníze, ale otázkou je, zda nám to stojí za to. Držíme se pravidla „čím tvrdší dřevo, tím lepší“. Povrch dřeva použitého na terasu je vystaven velkému množství okolních vlivů, a nejen těm přírodním. Přesouvání nábytku, manipulace s grilem, podrážky bot, ve kterých jsou často uvízlé kamínky a mnoho dalších důvodů, díky kterým může dojít k mechanickému poškození dřeva. Zkrátka se může poškrábat, popraskat, vyštípnout a tak podobně.
Evropské vs. exotické dřeviny
Dřeviny si můžeme rozdělit na dvě třídy, evropské a exotické. Evropské jsou zpravidla levnější, ale to jde bohužel ruku v ruce s jejich menší hustotou, jejíž maximální hodnota nepřesahuje 450 kg/m3. Zjednodušeně řečeno, jsou měkké, a proto i méně odolné. Kdežto jejich kolega z východnější oblasti, sibiřský modřín, má už tuto hodnotu přijatelnější, jeho hustota je v průměru 675 kg/m3. Díky přijatelnému poměru ceny a kvality, patří tato dřevina ke stavbě teras mezi nejpoužívanější. Pro ty z nás, kteří mají na dřeviny ještě vyšší požadavky, jsou zde ostatní exotické dřeviny. Než k nim však zamíříme, nezapomeňme na náš akát, který se vyrovná svou životností lecjaké dřevině z exotických zemí.
V případě, že sáhneme po exotickém teaku, budeme na tom obdobně jako u sibiřského modřínu. Máme zde ale i další dřeviny, které jsou dostupné na českém trhu, jako je například bangkirai, massaranduba, merbau, garapa, ipe a další. U některých z nich přesahuje hustota až 1100 kg/m3. Pokud si vybereme z tropických dřevin, zaplatíme dvojnásobek nebo dokonce trojnásobek oproti evropským dřevinám. Cena však plně odpovídá jejich jedinečným vlastnostem a životnosti.
Životnost dřevin pro stavbu terasy
Pro mnoho z nás, je jedinou přijatelnou hodnotou při výběru dřeviny její životnost. Pojďme se společně podívat, jaké dřevo nám vydrží nejdéle.
– Borovice 5–8 let
– Modřín 8 – 12 let
– Sibiřský modřín 25 let a více
– Akát až 40 let
– tropické dřeviny 35 let a více
Může vás zajímat článek:
Výběr materiálu pro stavbu terasy
Stavba dřevěné terasy z WPC
WPC – Wood-Plastic Composite,neboli uměle vytvořené dřevo, se skládá z dřevní hmoty (60 %) a z odolného termoplastu (40 %). Nazvat ho můžeme také dřevoplastem. Při vývoji tohoto materiálu se zachovaly jedinečné vlastnosti dřeva a minimalizovaly jeho problémy. Jedná se o velice odolný materiál s extrémně dlouhou životností. Jeho použitím však nedocílíme tak příjemného pocitu, jako u pravého dřeva. Nicméně, koho to táhne k moderním materiálům, bude pro něj WPC správnou volbou.
Ošetření dřeva
K povrchové úpravě dřevěných teras jsou nejčastěji používané různé oleje. Ty vyhladí povrch dřeva, který pak odpuzuje vodu a nečistoty. Oleje jsou dodávány jak transparentní, tak v odstínech různých evropských i exotických dřevin. Díky tomu lze vizuálně sladit vzhled terasy s použitým nábytkem.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Stavba dřevěné terasy svépomocí
První část – zaměření prostoru a příprava podkladu
- Zamyslete se nad tím, co chcete na terasu umístit a podle toho si vypočítejte její plochu. Když máte spočítáno, vytyčte si prostor za pomoci šňůry nebo značkovacího spreje.
- Nyní vykopejte základy pro umístění podkladu, stačí hloubka přibližně 15 centimetrů. Dno podkladu vyrovnejte a rozprostřete po něm geotextilii, která slouží k prosakování vody do zeminy, ale zabraňuje promíchání zeminy s podkladem.
- Nyní vysypejte do základů štěrk, rovnoměrně ho rozprostřete a zhutněte. Pro tento účel doporučujeme zapůjčení vibrační desky.
- Do podkladu usaďte betonové kvádry, které vyrovnejte jejich podsypáním a zkontrolujte rovinu vodováhou. K usazeným kvádrům připevněte úhelníky za pomoci hmoždinek.
Druhá část – montáž nosných trámků, podlahových prken a dokončení terasy
- Přepokládáme, že materiál pro stavbu dřevěné terasy byl povrchově ošetřen už před přípravou podkladu. Nyní vezměte nosné trámky, přidělejte je k úhelníkům a naposledy zkontrolujte rovinu za pomoci vodováhy.
- Dále pokračujte přivrtáváním prken na trámky. Mezera, která by se měla mezi podlahovými prkny dodržovat, není jasně stanovena. Obvykle je široká od tří milimetrů do jednoho centimetru. Pro dodržení stejného rozměru mezer, jsou přijatelná například stará prkna z plovoucí podlahy nebo jiné kousky dřívek.
- Pamatujte, že stále pracujete s přírodním materiálem, který se může kroutit a bránit nám tak v dodržení mezer. Ke srovnání mu můžete pomoci, když prkna včetně vymezovačů, stáhnete kurtnami.
- Podlahu terasy máte hotovou, nyní přivrtejte poslední prkna po obvodu terasy, která zakryjí podloží, a máte hotovo.