Stavba pergoly na zatloukacích základových patkách

Pro stavbu subtilních dřevěných pergol menších rozměrů s útlými dřevěnými sloupky lze použít zatloukací pozinkované ocelové základové patky. Díky povrchové úpravě lze zatloukací ocelové patky zapustit do země bez jakéhokoli dalšího ošetřené proti korozi materiálu.

Ve srovnání se způsobem založení pergoly na betonových základových patkách je tento způsob založení méně pracný a rychlejší. Výhodou pro některé také může být snadná demontovatelnost základů stavby a případné přemístění pergoly.

Zatloukací patky se hodí nejen pro stavbu zahradních pergol, své uplatnění najdou při stavbě dřevěného plotu, zahradních domků, zahradní terasy, podlahy u bazénu, dětských domečků a skluzavek atd.

Zatloukací patky však nejde použít ve všech zeminách, nejideálnější je standardní zemina bez vysokého podílu jílů a písků. Příliš kamenitá půda je pro zatloukací patky zcela nevhodná.

Zatloukací patky jsou k dostání v několika velikostních provedeních od velikosti průřezu 50 x 50 až do 140 x 140 mm. Nenabízí se však patky pouze se čtvercovým průřezem, ale i s kruhovým o průměru 80 – 120 mm.

Jak správně zatlouct zatloukací patku?

Před zatlučením ocelových patek do země je nutné budoucí pergolu zaměřit a určit polohu nosných stojin pergoly, které musí být v jedné rovině a nesmí se stát, aby kterákoli ze stojin tzv. uskakovala.

Patka se osadí na určené místo a obouruční palicí se několika údery zatluče do země. Ovšem pozor! Pro zatloukání patek se používá plastový trn, který se vloží do pouzdra v horní části zatloukací patky, čímž se předejde poškození kotevního pouzdra, ve kterém se kotví dřevěná stojina pergoly. Během zatloukání průběžně kontrolujte, zda nedochází k vychýlení patky ze svislé osy, nebo k otáčení patky okolo její osy. Špatným zatlučením patky může nastat případ, kdy stojina bude nejen na křivo, ale bude také pootočena o několik stupňů. Svislost patky kontrolujeme přiložením vodováhy, rotaci kontrolujeme přiložením vodováhy či dlouhé hliníkové latě k zatlučeným patkám.

Zatloukací patky se zatloukají do takové úrovně, kdy nad zemí ční pouze kotevní pouzdro pro ukotvení dřevěné stojiny. Po zatlučení patky také pomocí vodováhy překontrolujte, zda jsou všechny patky ve stejné výškové úrovni.

TIP: Pokud máte na zahradě kamenitou půdu a zatloukání patek není vhodné, lze pro založení pergoly použít buď zemní vrut, nebo do zeminy předvrtat otvor pro vložení zatloukací patky, která se následně obetonuje či obsype kamením. Pro vyhloubení díry se používá buď motorový jamkovač či ruční zemní vrták.

Pokud je pro vás z jakéhokoli důvodu založení pergoly pomocí zatloukacích patek nevhodné, založte pergolu na betonových patkách.

Jak kotvit pergolu na zatloukací patku?

Pakliže máte zatlučené všechny patky, které jsou precizně srovnané, můžete do kotevních pouzder kotvit dřevěné profily.

Kotevní pouzdra jsou již z výroby opatřena předvrtanými otvory, do pouzdra tedy stačí vložit dřevěný hranol (stojinu) a v místě otvoru do něj vyvrtat otvor pro kotvení. Je potřeba vrtat kolmo, aby vrták vyšel na druhé straně v protilehlém otvoru. Následně stačí vyvrtaným otvorem provléct vratový šroub, navléct podložku s maticí a vše pevně dotáhnout. Základová patka včetně stojiny zahradní pergoly je hotová.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pergola
Pergola bude:
Součástí poptávky je:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů