Stavba zapuštěného bazénu – jak postupovat?

Kdo si chce užít koupání na vlastní zahradě, musí pořídit bazén. Pokud se nespokojíte s obyčejným nadzemním plastovým bazénem a raději byste sáhli po zapuštěném bazénu, máme pro vás návod na stavbu zapuštěného bazénu. Jak postupovat a co je pro stavbu bazénu potřeba a co stavba zapuštěného bazénu obnáší?

Bazén je možné postavit během několika dní, pokud si na to najmete firmu s více lidmi, kteří se stavbou bazénů mají zkušenosti. Stavba bazénu svépomocí není nemožná, ovšem je třeba počítat s namáhavou prací a delší dobou stavby. Pokud vám však těžká práce nevadí, přečtěte si, jak postupovat při stavbě zapuštěného bazénu.

V tomto článku se budeme zabývat pouze stavbou laminátového bazénu, který patří mezi nejrozšířenější typy zapuštěných bazénu. Pro zajímavost: dalšími typy bazénů jsou například bazény fóliové, plechové či plastové.

Stavba zapuštěného bazénu

Stavba zapuštěného bazénu zahrnuje 6 základních fází výstavby, kterými jsou:

 • Vyhloubení stavební jámy.
 • Zhotovení základové desky zapuštěného bazénu.
 • Usazení bazénu na základovou desku.
 • Zapojení veškeré technologie.
 • Obsypání a zafixování bazénu.
 • Finální povrchové úpravy okolo bazénu.
stavba zapuštěného bazénu
Stavba zapuštěného laminátového bazénu (fotoarchiv stavimbydlim.cz)

1.     Vyhloubení stavební jámy

Nejprve je třeba zaměřit, kde bude bazén umístěn. Je třeba počítat také se šachtou na umístění bazénové technologie a náležitých potrubí a instalací. Pokud víte, kde bude bazén stát, můžete začít s výkopem jámy. Jáma by měla být dostatečně velká – měla by být větší o cca 20 – 25 cm na každé straně (rozměr mezery stanoví vždy výrobce bazénu). Hloubka založení bazénu nebývá zpravidla velká, tudíž není potřeba svahovat a ani zajišťovat výkop proti sesuvu. Jáma musí být také dostatečně hluboká. Je třeba počítat s tím, že na dně výkopu bude zhotoven štěrkový podsyp s betonovou základovou deskou a výkop je tedy třeba udělat hlubší o 15 – 25 cm, aby bazén nevyčníval nad úroveň okolního terénu.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

2.     Vybetonování základové desky pro zapuštěný bazén

Na dně jámy se zhotoví štěrkový podsyp, na kterém se následně vybetonuje základová deska, která je vyztužena ocelovou KARI sítí. Na dně jámy je vhodné zhotovit srovnávací rovinu pomocí ocelových trubek, které budou osazeny v požadované výšce a které budou následně sloužit pro stržení betonové desky do roviny pomocí hliníkové latě (maximální přípustná odchylka je 0,5 cm). Optimální tloušťka základové desky je cca 100 mm. Tloušťku základové desky, způsob vyztužení a třídu betonu upřesní výrobce bazénu. Pokud nemáte zkušenosti s mícháním betonu, přečtete si jak správně namíchat beton.

Betonová deska musí po vybetonování zrát minimálně 7 dní, poté se může pokračovat s dalšími pracemi.

3.     Usazení bazénu na základovou desku

Laminátový zapuštěn bazén se na základovou desku osazuje buď pomoc jeřábu, případně je možné bazén osadit ručně ve více lidech – konstrukce laminátového bazénu je lehká. I když laminátové bazény nevyžadují tepelné izolování stěny z vnější strany, je vhodné na základovou desku položit expandovaný polystyren EPS tl. 30 mm, který bude eliminovat drobné nerovnosti podkladu.

4.     Zapojení bazénové technologie

Než se bazén začne obsypávat, zapojí se veškerá technologie, rozvody a instalace. Zapuštěné bazény často disponují systémem filtrace, osvětlením, vyhříváním či protiproudem. Bazén se tedy napojí na veškeré rozvody, které se na druhé straně zaústí do samostatné technologické podzemní šachty.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

5.     Obsypání a zafixování bazénu betonovou směsí

Díky konstrukci laminátových bazénu není třeba bazén tepelně izolovat a ani armovat. Usazený bazén stačí pouze obsypávat suchou betonovou směsí. Nejprve je však potřeba do bazénu napustit 20 – 30 cm vody a teprve potom lze bazén obsypávat. Bazén obsypávejte s citem, aby nedocházelo k boulení stěn bazénu. Zároveň s obsypáváním postupně dopouštějte do bazénu vodu. Při obsypávání bazénu je potřeba průběžně kontrolovat rovinatost stěn bazénu. Jakmile bazén celý obsypete, vodu nevypouštějte alespoň po dobu 14 dnů, než betonová směs dostatečně zatvrdne.

6.     Finální povrchové úpravy okolo bazénu

Pokud máte bazén kompletně obsypaný a všechny technologie jsou zapojené, nezbývá nic jiného než upravit okolí bazénu. Aby se do bazénu nenanosily nečistoty, je vhodné okolo bazénu udělat zpevněnou plochu. Ta může být provedena z betonové zámkové dlažby, keramické dlažby, z tepelně opracovaných dřevěných terasových prken či z WPC desek. Více v článku stavba chodníku okolo bazénu.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů