Venkovní dlažba k bazénu – beton, kámen, dřevo, nebo WPC desky?

Také se vaše zahrada pyšní venkovním bazénem pro děti? Každopádně, postavením bazénu to nekončí – musíte myslet také na to, jak bude vypadat jeho okolí, aby bylo vše bezpečné a bazén vytvořil dokonalý dojem. Proto musíme myslet hlavně na to, jaká venkovní dlažba k bazénu je pro vás optimální. Nesmíte ale myslet jenom na to, jak to bude v konečném výsledku u vašeho bazénu vypadat, ale i jaký materiál je bezpečný, snadný na údržbu či má dlouhou životnost.

Venkovní dlažba k bazénu – jaký materiál zvolit?

Kamenná dlažba okolo bazénu

Tenhle typ materiálu je tak tvrdý, pevný a mechanicky odolný, že je prakticky nezničitelný – samozřejmě, pokud je s ním správně zacházeno. Pakliže se do něj bude mlátit bouracím kladivem, tak jeho nezničitelnost nebude tak úplně nasnadě.

Kámen okolo bazénu vypadá velice elegantně a luxusně, což se ale bohužel odráží na jeho ceně. Pořizovací náklady kamenné dlažby jsou dost vysoké a nevýhodou je také pouze omezený výběr barevné škály a tvarů. Navíc všichni víme, jak dokáže kámen v horkých letních dnech pěkně rozpalovat chodidla, tudíž jeho pokládka okolo bazénu není nejvhodnější kvůli bezpečnosti dětí.

Navíc písek ze spár mezi kameny se po nějaké době užívání začne postupně uvolňovat a dětské nožky jej snadno nanosí do vody, kterou tím dokonale znečistí, leda by byly spáry mezi kameny vyplněny cementovou kaší. I jeho údržba nebývá snadná, jelikož zřídkakdy je kámen tak rovný, aby se dal jednoduše omýt. Pro snadnější čištění však může posloužit tlaková čistička, lidově wapka.  Některé druhy kamenů s hladkou povrchovou úpravou jsou také dost kluzké, což představuje riziko pádu na mokré dlažbě.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba - IN
Vyberte typ zámkové dlažby:

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Keramická dlažba k bazénu

Další z řady tvrdých a velice odolných materiálů je keramická dlažba, jejíž pořízení není ani zdaleka tak nákladné, jako u kamenného chodníku. Nicméně, nemá samozřejmě neomezenou životnost, tudíž bývá často po několika letech užívání měněna.

Výhodou je opravdu velký výběr jak vzorů, barev, tak velikosti dlaždic – tady se můžete doslova vyřádit, jelikož vaše fantazie může různé vzory a barvy kombinovat a dosáhnout tak vysoce estetického výsledku.

Bohužel i keramická dlažba skýtá řadu nevýhod pro umístění okolo bazénu, z nichž ta největší je tvrdost a špatná únosnost absorpce tepla. Pokud kámen dokáže rozpálit chodidla, věřte, že oproti keramickým dlaždicím je to ještě mírná forma. Navíc pro položení keramické dlažby musíte mít bezpodmínečně dokonale rovný a únosný podklad. Keramické dlaždice mají velkou tendenci praskat – a to i například působením silného slunečního záření. Dlaždice se mohou v případě špatné a nekvalitní pokládky časem odlupovat od podkladu, a to například tehdy, pokud jsou na podklad přilepeny nemrazuvzdorným tmelem či pokud jsou špatně provedeny dilatační celky dlažby.

Naopak výhodou keramického dláždění oproti kamennému dláždění je jeho údržba. Dlaždice se dají bez problémů setřít od jakýchkoli nečistot a žádný prach se z nich do bazénu nedostane, pokud je budeme udržovat.

Při výběru keramické dlažby k bazénu je však nutné vybrat správnou dlažbu. Především je nutné, aby byla dlažba k bazénu určena pro venkovní použití a aby byla opatřena protiskluznou povrchovou úpravou. O tom, jak správně vybrat keramickou dlažbu jsme váš již informovali – protiskluznost dlažby se značí R9 – R13 u dlažeb, kde se počítá s chůzí v obuvi a A, B, C u dlažeb určených pro chůzi na boso.  Keramická dlažba vhodná pro použití okolo bazénu se značí písmenem B a dlažba vhodná například pro konstrukci schodů pod vodou a šikmým okrajů bazénů se značí písmenem C.

Tip: Chystáte se na novou zámkovou dlažbu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Betonová zámková dlažba k bazénu

Trochu méně praktičtější forma dlažby je takzvaná zámková dlažba. Jedná se o standardní betonové dlažební kostky různých tvarů a barevných provedení. Výhodou zámkové dlažby je snadná pokládka a relativně nízká cena dlažby. Pokud by došlo na rekonstrukci, zámková dlažba se dá jednoduše rozebrat a opět zase položit. Nejsou tedy nutné žádné bourací práce a betonovou dlažbu je možné použít znovu. Z hlediska estetiky je však zámková dlažba nevhodná, jelikož jejími spárami často prorůstá plevel a drží se v nich špína. Ovšem i tomu se dá předejít správným provedením dlažby a údržbou dlažby během letních dnů. Pokud se rozhodnete pro položení zámkové betonové dlažby kolem bazénu, přečtěte si návod na pokládku zámkové dlažby.

Dřevo okolo bazénu

Jedná se o nejoblíbenější formu dláždění okolí bazénů díky jeho designovému vzhledu a příjemnému měkkému povrchu. I jeho pořizovací cena má klesající tendenci. Úprava a opracování je velice jednoduché, což je další z jeho nesporných výhod. Jeho položení také nepředstavuje žádnou složitou akci – stačí zeminu pouze srovnat a posypat štěrkem či připravit nosný trámový rošt pro položení desek.

Bohužel, všechno má své pro a proti a ani dřevo není výjimkou. Jeho hlavní nevýhoda je nesporná nutnost jeho údržby. Aby dřevo vydrželo pěkné déle než jeden rok, musíme se o něj pečlivě starat. To znamená každoroční nátěr či olejové impregnace. Všichni stárneme a dřevo s námi – tedy hlavně rychle šedne.

Co je ale jeho největší nevýhodou, je tvorba třísek, které se velice snadno zarazí do chodidel. Mimo jiné, používaný chlór a sůl se často do dřeva dostane a dobře mu rozhodně nedělá a solné mapy budou časem nevyhnutelné.

Dřevěná podlaha kolem bazénu musí být protiskluzná, což v případě hoblovaného a lakovaného dřeva není. Pro tuto aplikaci je vhodné používat dřevěná prkna s povrchovou úpravou vroubkování, která jsou určena přímo pro konstrukci dřevěných teras. Pro konstrukci podlahy, která bude v tomto případě namáhaná vlhkostí, slunečním zářením a jinými povětrnostními vlivy, lze použít modifikované dřevo. Modifikované dřevo má lepší mechanické vlastnosti, zvýšenou odolnost proti dřevokaznému hmyzu, houbám a hnilobě, delší životnost a dřevo také méně absorbuje vlhkost, což eliminuje bobtnání a sesychání dřeva. Dřevo lze modifikovat několika způsoby, a to teplotou (tzv. thermo úprava dřeva), chemicky, impregnací, tlakově či mikrovlnným zářením. Cena modifikovaného dřeva je ale o něco vyšší.

Provoz bazénu je po finanční stránce poměrně nákladnou zálěžitostí. Proto je vhodné si před jeho pořízením spočítat, kolik energie se spotřebuje pro ohřev bazénu. Na základě toho poté zvolte levný zdroj tepla pro ohřev bazénu.

Dřevoplast, nebo-li WPC desky

Tento materiál má hodně dlouhou životnost, nepotřebuje prakticky žádnou údržbu a vypadá na pohled jako obyčejné dřevo. Ve skutečnosti se jedná o prkna z kombinovaného laminátu, která jsou složeny z jakostního polymeru, dřevité moučky a barviva. Pro označení materiálu se používá zkratka WPC, což je zkratka z anglického výrazu Wood-Plastic Composite.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Rozmary přírody tento materiál nijak nezatěžují, čímž jej posunují na přední příčku pomyslného žebříčku vítězů v boji o nejlepší pokládku okolí bazénů. Materiál má barevnou stálost, nevyžaduje žádnou náročnou údržbu, je ekologický a recyklovatelný. Velkou výhodou je absence třísek, ačkoli materiál vypadá na první pohled jako dřevěné prkno. Desky WPC jsou vyráběny s povrchovou protiskluznou úpravou, tzv. vroubkování, stejně jako u dřevěných prken pro konstrukci teras.

Podlahu nemusíme natírat ani napouštět různými oleji a i tak zůstane na pohled pořád pěkná. Používá se nejenom na okolí bazénů, ale také na balkony, terasy a podobně.

A který materiál jste si vybrali vy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba
Vyberte typ zámkové dlažby:

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů