Střecha na pergolu – jakou krytinu na pergolu vybrat?

Jaká je nejlepší střecha na pergolu? Jaké krytiny se pro zastřešení pergoly používají a jaké mají vlastnosti? To vše se dozvíte v tomto článku.

V první radě bychom si měli ujasnit, co je to vlastně pergola a co je přístřešek. Stavební zákon ani jeden z těchto pojmů nezná, ovšem v praxi se běžně používají. Proto Ministerstvo pro místní rozvoj ČR vydalo v roce 2014 metodickou pomůcku, kterou upřesňuje názvosloví těchto staveb a podmínky, za jakých je lze realizovat.

Pergola – definice

Dle této metodiky je pergola lehká dřevěná konstrukce, která slouží jako podpora pro pnoucí rostliny a není zastřešená. Pergola může stát samostatně nebo být připojená k jiné stavbě.

Přístřešek – definice

Oproti tomu přístřešek je lehká zastřešená stavba buďto úplně bez obvodových zdí, nebo částečně otevřená. Přístřešek může sloužit různým účelům, pro který je svým uzpůsobením určený, například jako prostor určený pro posezení, pro skladování, parkovací stání pro automobil, jako úkryt pro zvířata a podobně. Přístřešek je vždy zastřešený, a proto musí splňovat požadavky na odolnost proti zatížení sněhem a namáhání větrem.

Stručně řečeno – pokud má konstrukce střechu, je to přístřešek, pokud ji nemá, je to pergola.


Pergola - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pergola - IN
Pergola bude:
Součástí poptávky je:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Ovšem od doby vydání této metodiky již uplynula nějaká doba a pojem pergola se natolik vžil do podvědomí stavebníků, že se běžně užívá i ve spojení se zastřešeným přístřeškem. Proto i v tomto textu budeme nadále uvádět pojem „pergola“, přestože dle výše uvedené metodiky se jedná o přístřešek.

Střecha na pergolu – z čeho vybírat?

Zastřešená pergola je obvykle lehká otevřená dřevěná, případně kovová konstrukce, sloužící k posezení a odpočinku, která vás ochrání před sluncem ale i před deštěm. Volba zastřešení pergoly by proto měla vycházet už ze samotné její konstrukce. Vzhledem k tomu, že se jedná o lehkou stavbu, neměli byste ji zatížit těžkou krytinou jako například u rodinného domu. Pro tento účel budou tedy vhodnější lehké krytiny jako sklolaminát, polykarbonát, asfaltové či dřevěné šindele nebo plech.

Velmi také záleží na tvaru střechy, jejím sklonu a způsobu odvedení dešťových vod a neméně rozhodující pro volbu střešní krytiny jsou i klimatické podmínky – množství sněhu v zimě, intenzita slunečního svitu v létě atd.

Střecha na pergolu z polykarbonátu
Nejoblíbenější střecha na pergolu je z polykabonátové krytiny. Dutinkový polykarbonát je lehký, poměrně levný a nabízí dobré vlastnosti.

Hluk krytiny na pergolu

Také je poměrně důležité, jak je krytina odolná proti hluku, což je podstatné zejména při dešti. Jistě si umíte představit, že nejhlučnější v tomto případě bude plechová krytina.

Tip: Chystáte se na novou pergolu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Průsvitnost krytiny na pergolu

K dalším parametrům pro výběr krytiny bude zajisté patřit požadavek na průsvitnost krytiny – zda chcete prostor pod pergolou zcela odstínit nebo dáte přednost prostupu světla střechou.

Pokládka krytiny

Dalším zásadním požadavkem může být náročnost pokládání krytiny a její cena. Nejsnadněji se vám bude manipulovat s plastovou nebo plechovou krytinou, případně s asfaltovými šindeli. Nejnáročnější budou tašky a šindele.

Střecha pergoly a cena

Co se týká ceny, tak nejdráže vás přijdou tašky, ať už pálené nebo betonové a dřevěný šindel.

Výběr krytiny je tedy poměrně zásadní, a proto byste si měli tento bod ujasnit už při samotném plánování pergoly. Zohlednit byste měli rovněž celkový vzhled pergoly, aby vhodně doplňovala váš dům a jeho okolí.

Návrh pro vás: Více informací k pergolám naleznete v sekci Pergoly-terasy.

Střecha na pergolu – přehled krytin

Na výběr naštěstí máte hned několik možností lehkých krytin.

 • Polykarbonát – jedná se o pružný a lehký materiál, který nezatěžuje konstrukci. Je k dispozici v mnoha profilech a odstínech včetně zcela průhledného, a navíc je opatřen UV filtrem. Nevýhodou může být jeho snadné poškrábání. Můžete volit mezi komůrkovým polykarbonátem nebo trapézovými či vlnitými deskami. Práce s polykarbonátem je poměrně snadná, ale vyžaduje pečlivost a správné provedení.
 • Sklolaminát – je vyroben z polyesterové pryskyřice vyztužené skelným vláknem. Je levnější variantou polykarbonátu. Nabízí přirozenější barvu světla než polykarbonát, vyrábí se rovněž v široké barevné škále až po zcela neprůsvitnou. Lze jej vyrobit v podstatě v jakékoliv velikosti, na trhu jsou k dispozici i samonosné oblouky, které jsou uchyceny pouze na koncích, a přitom jsou schopny překrýt střechu až o šířce sedmi metrů.  
 • Plechová krytina – patří k osvědčené klasice, je odolná, ovšem při dešti poněkud hlučnější.
 • Asfaltové šindele – mají nadstandardní životnost, nízkou hmotnost a velkou odolnost proti povětrnostním vlivům. Na výběr máte z několika barevných variant. Jsou sice dražší než jiné materiály, ale investice se vám vrátí právě v podobě jejich dlouhé životnosti.
 • Alternativní krytiny – rákosová – jedná se o ekologickou a zcela přírodní variantu krytiny, ovšem nepočítejte s dlouhou životností a s tím, že vás ochrání před silnějším deštěm.

Plánujete stavbu pergoly? V tomto článku se zabýváme tím, jak postavit pergolu k domu.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pergola
Pergola bude:
Součástí poptávky je:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů