Střešní okna – světelná dimenze prostoru

Střešní okna jsou stále velice oblíbená. Díky současným možnostem půdních vestaveb a přestaveb podkroví, vzniká mnoho zajímavých prostorů, které jsou vždy velmi atypické, protože každá vestavba je šita na míru každému domu.

Okno je naprosto nedílnou součástí každého domu, bytu, chalupy, či chatky. Vpouští do interiéru tolik důležité světlo, které vytváří příjemnou atmosféru. Střešní okna jsou velmi specifická tím, že nejsou klasicky zasazená ve stěně, ale přímo ve střeše. Jejich sklon proto poskytuje naprosto odlišnou formu osvětlení.

Střešní okna, díky sklonu, poskytují o padesát procent více světla, než okno klasické. Interiér proto dostává naprosto jiný světelný rozměr, se kterým si designeři umí velice dobře poradit a světlo správně využít.

Když se pro realizaci střešních oken rozhodneme, je důležité zvážit jak cenu okna, tak jeho způsob otevírání. Firem je nepřeberné množství, i nejnáročnější klient si dokáže vybrat okna zcela dle svých představ. Na trhu jsou okna se spodním i vrchním otevíráním, na dálkové ovládání, dokonce s odhlučněním nejenom hluku z ulice (který je v případě střešních oken daleko více eliminován), ale i odhlučněním proti dešti.

Rizika střešních oken

I přesto, že střešní okno působí dobrým dojmem a vnáší do domu hodně světla, tepelní technici a projektanti neradi navrhují prosvětlení interiéru střešním oknem a raději přechází ke konvenčnímu způsobu osvětlení skrze okna ve štítových zdech. Proč tomu tak je? Střešní okna s sebou nesou jistá rizika. Stejně jako u každé jiné stavební práce je zde riziko nekvalitního provedení okna  a zabudování okna do konstrukce střechy a následné problémy se zatékáním, rosením oken nebo plísněmi. Ovšem s kvalitním návrhem od projektanta a ověřeným dodavatelem nemusíte mít strach.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Z tepelně technického hlediska okna nejsou vhodná z toho důvodu, že okno ve svislé poloze vykazuje odlišné parametry jako stejné okno ve sklonu pod určitým úhlem. V tomto případě okno ve sklonu má horší tepelně technické parametry a propustí do exteriéru více tepla. Proto byly vyvinuté střešní okna, která jsou certifikována pro použití na pasivních domech nesoucí označení GGU nebo také GGL.

Kalkulace ceny střechy_03

Dřevěná nebo plastová střešní okna

Jedno z největších rozhodování. Dřevěná nebo plastová okna? Každý materiál mé své pro a proti. Dřevěná okna jsou náročnější na údržbu, plastová zas mohou časem změnit barvu vlivem slunečního záření. Dřevěná okna jsou ekologická, dobře vypadají, ale jedná se o přírodní materiál náchylný na rozmary počasí. Také zde existuje riziko napadení škůdci. V případě zatékání nebo rosení oken se můžete potýkat s hnilobou. Co se týká ceny, dřevěná okna jsou v zásadě dražší. Při správné údržbě dřevěných oken se nemusíte obávat žádné degradace. Více o údržbě dřevěných oken se dočtete v článku Správná údržba dřevěných eurooken.

Výměna střešního okna

Výměna starých oken se také vyplatí. Současné technologie poskytují daleko lepší izolaci, proto zákazník výměnou neprodělá, i kdyby byly za vyšší cenu, protože může ušetřit na energiích.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Výměna střešních oken není velká věda. Firmy poskytující tyto služby garantují výměnu okna víceméně za hodinu. Nejedná

se o velký stavební zásah, proto se nemusíme obávat, že by nám v domě vzniklo staveniště. Na stránkách specializovaných firem jsou dokonce zveřejněny návody, jak si výměnu okna můžeme provést sami. Online kalkulačky pomohou při výpočtu velikosti okna. Pokud o střešních oknech uvažujete, neváhejte, sami budete překvapeni, jak se prostor prosvětlí a zobytní.

Rozhodně není doporučováno provádět výměnu střešního okna svépomocí. Malá chyba může mít za následek fatální následky a vinu nesete pouze vy. Nemáte žádnou záruku, kterou by vám jinak realizační firma poskytla.

poptavka
poptavka

Cena střešního okna

Cena střešního okna se odvíjí od výrobce, materiálového řešení, zasklení (dvojsklo nebo trojsklo), použitého příslušenství, konstrukčního řešení a samozřejmě od velikosti okna. Střešní plastové nebo dřevěné okno s izolačním dvojsklem o rozměrech cca 0,8×1,4 m je možné pořídit okolo 5000 – 6000 Kč, za kyvné okno se zvýšenou osou otáčení a spodním prosvětlením o rozměrech 0,8×1,8 m zaplatíte cca 12 000 Kč. Na trhu však nejsou ani vyjímkou střešní okna za 20 – 30 tis. Kč. Cena výměny střešního okna se stanoví celkem ze tří částí, a to:

Vybourání starého okna – cena kolem 200 – 500 Kč

Instalace nového střešního okna (osazení střešního okna, úprava krytiny, lemování okna, napojení fólií a oplechování okna)  – 1000 – 1700 Kč

Úprava ostění – 1500 – 3000 Kč

Kompletní výměna okna tak vyjde na minimálně 10-12 tis. Kč.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Střešní okna a příslušenství

Co ke střešním oknům rozhodně dokoupit?

  1. Žaluzie nebo rolety – zabráníte tak vnikání slunečních paprsků do interiéru v letních měsících a přehřívání vnitřních prostor v horkých dnech
  2. Síť proti hmuzuochrana proti hmuzu v podobě okenní síťky se bude hodit jak ve dne, tak v noci

Jaká střešní okna zvolit

Střešní okna dodává na trh vícero firem. Tou nejznámější je u nás firma VELUX, která má širokou nabídku střešních oken. V nabídce jsou i střešní okna Velux GGL 3066, GGL 3068 a dále Velux GGU 0066 a GGU 0068, která jsou určená pro pasivní domy. Dále také nabízí moderní střešní okno se spodním prosvětlením Velux Cabrio.

Dalším známým výrobcem je firma ROTO. Ta má ve své nabídce například elektricky ovládané okna ROTO s označením ROTOtronic, které můžete ovládat stisknutím tlačítka na ovladači, smartphonu nebo tabletu. Nabízejí jak okna výklopná, tak kyvná.

Balkónová střešní okna nabízí i firma FAKRO. Střešní okno s označením FAKRO FGH-V Galeria nabídne benefity střešního okna a balkonu v jednom. Výrobce také nabízí energeticky úsporná okna FAKRO FTT U8 Thermo s izolačním trojsklem a se součinitelem prostupu tepla Uw= 0,58 W/m²K, která obdržela certifikát Passivhaus Institut (PHI) v Darmstadtu. Výrobce dále nabízí panoramatická, oblouková nebo bezpečnostní střešní okna.

Výrobce Dachstar dodává střešní okna se samočistícími skly SGG BIOCLEAN, které se za působení UV záření a vody zůstanou déle čistá. Novinkou je také solární pohon střešního okan VENTI SOLAR zajišťující automatické ovládání okna.

Střešní okna Baustar Thermo jsou nabízena jak v plastové, tak dřevěné materiálové variantě. Otevírání oken se spodní, součinitel prostupu okna Uw= 1,40 W/m²K.

Dalším a zároveň posledním výrobcem střešních okne je firma DAKEA, která okna nabízí v několika řadách a sice DAKEA Better PVC, Better, Good PVC, Ultima, Better View a Good.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 

1 komentář u „Střešní okna – světelná dimenze prostoru“

Komentáře nejsou povoleny.