Střešní světlovody versus střešní okna – která volba je lepší při rekonstrukci podkroví?

Během rekonstrukce podkroví budete řešit spoustu věcí, jednou z nich je prosvětlení interiéru. Jak prostor podkroví prosvětlit přirozeným denním světlem? Jsou v zásadě tři způsoby, a to pomocí oken ve štítových zdech či vikýřích, střešními okny nebo střešními světlovody. V tomto článku se podíváme na to, jak si vedou střešní světlovody v porovnání se střešními okny.

Co je to vlastně světlovod?

Světlovod je unikátní stavební prvek, který do interiéru přivádí přirozené denní světlo. Dá se říct, že se jedná o zdokonalený světlík. Aspoň co se funkce týká. Používá se hlavně do místností, kde nejsou okna, nebo je možné použít pouze malý rozměr oken. V obytných prostorech se jedná o chodby, toalety, koupelny, suterény, sklepy nebo třeba šatny. V komerčních prostorech se jedná zpravidla o sklady, výrobní haly nebo často o recepce, které jsou situované ve středu budovy. Kamkoliv chcete dovést přirozené denní světlo a nemáte možnost použít klasická okna, střešní světlovody jsou ideálním řešením.

Jsou dva základní druhy světlovodů?

 • střešní světlovod a
 • fasádní světlovod.

Oba typy se skládají ze tří hlavních částí. První část je umístěna nad povrchem střechy a vyrábí se buď z plastu, nebo ze skla. Tato část má za úkol sbírat denní světlo a směřovat ho do další části, které říkáme tubus. Tubus může být buď pevný, nebo ohebný. V obou případech je ve vnitřní části použit materiál s vysokým procentem odrazivosti, díky kterému se denní světlo dostane až k poslední části. Světlo je rozvedeno po tubusu pomocí odrazu světla od jeho stěn až k poslední části, kterou nazýváme difuzér. Jeho úkolem je rovnoměrně rozptýlit nasbírané světlo po interiéru.

Světlovody je vhodné používat pro osvětlení prostorů, které nejsou v přímém kontaktu se stření rovinou. Může se tak jednat například o chodby a koupelny uvnitř dispozice podkroví.
Světlovody je vhodné používat pro osvětlení prostorů, které nejsou v přímém kontaktu se stření rovinou. Může se tak jednat například o chodby a koupelny uvnitř dispozice podkroví.

Střešní okna jsou v podkrovních místnostech nejpoužívanější 

Střešní okna nemusíme blíže představovat. Jistě je všichni známe. Jsou určena pro vyplnění otvorů ve střechách. Střešní okna plní funkci osvětlení obytného podkrovního prostoru přirozeným denním světlem. Jejich další funkce je recirkulace vzduchu. Lidově řečeno, otevřeme je a vyvětráme v místnosti. Nejčastěji jsou vyrobena ze dřeva, plastu, hliníku nebo mohou mít dřevěná jádra s poplastovaným povrchem. Mohou mít různé tvary a typy otevírání.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Srovnání světlovodů a střešních oken

V této části si porovnáme vlastnosti obou stavebních prvků. Více Vám neprozradíme. Snad jen to, že se zaměříme pouze na ty zásadní rozdíly.

Kalkulace ceny střechy_03

Rozptyl a propustnost světla

Světlovody nabízejí rovnoměrné rozptýlení přirozeného denního světla v místnosti. Výrobci uvádějí propustnost světla až 99,8 %. Lze s nimi prosvětlit i místnosti, kde okna nelze realizovat.

Střešní okna pouze propouští světlo do daného místa. Většina slunečních paprsků je odražena od okna zpět ven.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Světlovody vs. střešní okna 1:0

Světlovody vs. střešní okna – stínění

Střešní okna nabízejí poměrně velký výběr stínící techniky. Je možné namontovat venkovní rolety, vnitřní rolety nebo klasické žaluzie. Těmito systémy lze dosáhnout až 100% zastínění průchozího světla. Rolety i žaluzie pro střešní okna lze doplnit o automatické ovládání na základě osvětlenosti interiéru. Ovládání stínění střešních oken je pohodlné a bezproblémové.

Světlovody je možné doplnit o stmívač, kterým si nastavíte optimální stínění. Díky rovnoměrnému rozptýlení světla lze i rovnoměrně stínit.

poptavka
poptavka

Světlovody vs. střešní okna – nerozhodně, celkově 1:0

Instalace světlovodu a střešních oken

Jak střešní okna, tak světlovody lze umístit do všech typů střech i svislých stěn. Jak střešní okna, tak světlovody, zasahují do konstrukce střechy poměrně zásadním způsobem. I když je montáž světlovodu do střechy snazší, i přesto je doporučeno nechat montáž na odborné firmě. V obou případech musí být správně vyřešeny detaily a konstrukční řešení tak, aby nedocházelo nejen k zatékání dešťové vody, ale také ke kondenzaci vodních par, které mohou způsobit nevratné škody.

Střešní okna i světlovody musí být správně napojeny na parozábranu, pojistnou hydroizolaci (doplňkovou hydroizolační vrstvu) a tepelnou izolaci. Výrobci střešních oken i světlovodů nabízejí speciální montážní bloky, které usnadňují montáž a jejich použití lze předcházet chybnému provedení.

Světlovody vs. střešní okna – nerozhodně, celkově 1:0

Světlovody a střešní okna – jak je to s jejich údržbou

Zde nemusíme příliš váhat. Střešní okna nějakou tu údržbu přeci jen potřebují, kdežto světlovody jsou zcela bezúdržbové. Výrobci používají takové materiály, aby na nich neulpíval smog a další nečistoty. Drobné nečistoty, které na povrchu zůstanou, smyje déšť. Materiál je navíc vysoce odolný proti poškrábání.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Světlovody vs. střešní okna 2:0

Zabezpečovací prvky a životnost

Jak střešní okna, tak světlovody, mají obdobnou životnost. Oba stavební prvky můžete pořídit v té nejlepší možné kvalitě. Dobře ale víme, že vše ovlivňuje pořizovací cena produktu a většina z nás zvolí zlatou střední cestu. Výrobci uvádí průměrnou životnost obou stavebních prvků přibližně 30 let.

Oba produkty mají na výběr několik zabezpečovacích systémů, aby se Vám do domu nedostal nezvaný host. Okna lze zabezpečit například zámky uzamykatelnými zevnitř místnosti, venkovními roletami a mnoha dalšími bezpečnostními prvky. Zabezpečením světlovodů není třeba se vzhledem k jejich průměrům v oblasti rodinných domů potřeba zabývat. Světlovody mají průměr standardně 30–40 cm, což nepředstavuje riziko vniknutí osob do interiéru domova.

Světlovody vs. střešní okna – nerozhodně, celkově 2:0

Jedině střešní okna nabídnou výhled do okolí

Vzhledem k tomu, že světlovod je zakončen difuzérem pro rozptýlení světla v interiéru, nelze z něj sledovat okolí domu. Ve vizuálním kontaktu s okolím vyhrávají střešní okna. V tom spolu tyto dva prvky nemohou soupeřit.

Světlovody vs. střešní okna – 2:1

Potřebujete vyvětrat? Střešní světlovody vám nepomohou.

Světlovod je určen pouze pro přísun denního světla do interiéru a není možné jej využít pro vyvětrání místnosti, což je velký problém zejména u obytných místností, které musí být přímo větratelné. Střešní okna v tomto ohledu jednoznačně vítězí.

Světlovody vs. střešní okna – 2:2

Naše srovnání dopadlo 2:2, tedy nerozhodně. Záleží však na každém z nás, jak si svůj domov zařídí. Pro někoho může být výhled z okna naprosto nepostradatelný, tím pádem světlovod nepřichází v úvahu. Tyto stavební prvky však lze i kombinovat. V případě, že použijete střešní okna, určitě můžete svůj interiér doplnit i o světlovody, kterými prosvětlíte zadní část místnosti či tmavý kout, kam denní světlo ze střešních oken nedosáhne.

 • Pokud však potřebujete prosvětlit obytnou místnost v podkroví, použijte pro tyto účely střešní okna. Poskytnou vám nejen denní světlo, ale i čerstvý vzduch.
 • Světlovody použijte pro prosvětlení chodeb, koupelny a dalších místností, které nejsou v přímém styku se střešní rovinou a nelze je tak z technického hlediska prosvětlit pomocí střešních oken.

Pokud se pouštíte do rekonstrukce podkroví, máme pro vás připravený seriál o půdních přestavbách, který obsahuje celkem 6 článků na téma:

 • Jak zjistit, zda je půda pro přestavbu na podkoroví vhodná.
 • Projekt půdní přestavby a rekonstrukce podkroví, ohlášení stavby a stavební povolení
 • Střešní okna a světlovody pro osvětlení podkroví
 • Sádrokartonové příčky, podhledy a podlahy v podkroví
 • Zateplení střechy a snížení tepelných ztrát podkroví
 • Stavba vikýře

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů