Tekuté tapety – co jste o nich nevěděli

Když se řekne tapeta, mnoho lidí si představí buď nevzhledný kus papíru používaný v minulosti, nebo modernější samolepící tapetu na zeď. Existuje však ještě jedna, unikátní varianta. Ta je označována jako tekuté tapety a lze říci, že se jedná o velmi zajímavý trend posledních let.

Co jsou tekuté tapety?

I když se jedná o moderní trend, musíme říci, že historie daného materiálu sahá až 400 let zpět, do oblasti Japonska. Zde se stávaly zcela běžnou součástí místních domovů. Nikdy však neměly takový rozmach, jako nyní. S jejich charakteristikou souvisí i to, že mají zcela přírodní, tedy zdravotně nezávadné složení. Co konkrétně je tvoří? Jedná se o:

 • Hedvábí
 • Bavlnu
 • Celulózu

Jak se tekuté tapety aplikují?

Když si budete chtít tekuté tapety na zeď koupit, najdete je v podobě sypké směsi, kterou je nutné následně připravit k samotné aplikaci. Tento postup není ani nijak složitý, ani není nijak náročný. Stačí je pouze naředit vodou v předem stanoveném poměru a důkladně rozmíchat. Z pevné směsi se následně stane směs tekutá, kterou můžete aplikovat přímo na stěnu. Na rozdíl od klasické barvy se jedná o směs větší hustoty. Tomu odpovídá i způsob samotného nanášení, ke kterému se používá klasická stěrka, kterou se tekutá tapeta natahuje po celé ploše zdi. Na rozdíl od tapet klasických není třeba žádného lepidla, ani složitých postupů a příprav. Rozmíchat a nanést. To je celý princip aplikace tekuté tapety.

Jaké má tekutá tapeta výhody?

Dvě jsme už zmínili. První výhodou je to, že tekuté tapety mají výhradně přírodní složení, bez existence jakýchkoliv chemických látek. Druhá výhoda je spojena s tím, že se velmi jednoduše a rychle nanáší. S jednoduchou aplikací souvisí i fakt, že je možné tekuté tapety nanášet i na nerovné stěny, stejně jako není problémem ani zakrytí prasklin a děr až do velikosti 3 mm. Žádné výraznější přípravy na aplikaci tedy nejsou nutné. Tím výčet pozitiv nekončí. Opomíjet nelze ani fakt, že tekutá tapeta má velmi dobré jak antistatické, tak hlavně antialergenní vlastnosti. Díky tomu se hodí do prostor, kde žijí lidé, kteří trpí zdravotními problémy, jako jsou:

 • Alergie
 • Astma
 • Onemocnění horních cest dýchacích

Unikátní je také vlastnost tekutých tapet velmi dobře absorbovat vlhkost. V některých případech to může být až litr vzdušné vlhkosti na čtverečný metr. Díky tomu dokáže tapeta udržovat optimální klima v místnosti. Na dotek je tapeta teplá a opomíjet nelze ani její zajímavý estetický vzhled. Mluví se také o zajištění lepší tepelné a zvukové izolace, které může být díky složení dosaženo.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Existují i nevýhody?

Určitě ano. První se může týkat samotné aplikace. U méně zručných a zkušených lidí nemusí výsledek dopadnout podle očekávání, což bude vidět na první pohled. Druhým negativem je údržba. Zatímco klasickou tapetu je možné otírat vlhkým hadříkem, a omyvatelnou tapetu dokonce i důkladněji čistit, tekuté tapety by neměly přicházet do styku s vodou. V tom může být problém, kdy silně znečištěné místo musí být odstraněno a v daném prostoru se vytvoří nová vrstva tapety. Klasické čištění se rozhodně nedoporučuje ani samotnými výrobci. To je dobré mít na paměti.

Jak je to s cenou tekuté tapety?

I tu může někdo vnímat jako negativum, jelikož v porovnání s klasickými možnostmi je cena vyšší. Na druhou stranu je třeba zohlednit celková pozitiva, která mohou vyšší náklady vyvážit. Vliv na cenu má samozřejmě kvalita a samotný výrobce. Orientační cena za 1 čtverečný metr se pohybuje okolo 150 – 350 Kč. Roli hraje také samotný vzhled tapety na zeď. Jedná se o cenu samotného materiálu, nikoliv cenu aplikace tekuté tapety, která může v případě využití firmy nebo řemeslníka ještě narůst, a to i o dalších 100 Kč na čtvereční metr.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů