Terče pod dlažbu – pokládka dlažby na rektifikační terče

Pokládka dlažby na terče má řadu výhod. Tou největší je to, že se jedná o systém suché výstavby. Ve stavebnictví je čas neúprosný a právě díky suché výstavbě lze čas potřebný pro pokládku dlažby na terase či střeše výrazně zkrátit. Terče pod dlažbu nabízí velmi rychlou a snadnou pokládku dlažby na terase, balkóně nebo ploché střeše.

To však není jediná výhoda dlažby na terčích. Za zmínku také stojí celková váha konstrukce. U novostaveb tento problém není třeba řešit, jelikož se zatížením se počítá již v projektu stavby. Pokud však vlastníte starší dům se starými, méně únosnými konstrukcemi, váha je vždy rozhodující.

Hmotnost dlažby do malty vs. dlažby na terčích

Klasická pokládka dlažby do tmelu vyžaduje co možná nejrovnější podklad. Toho se docílí tím, že se provede hydroizolace terasy, balkónu, stropu či střechy, na které se zhotoví vyrovnávací betonová mazanina. Na tu se následně pokládá dlažba do vrstvy tmelu. V některých případech může být vrstva betonu silná klidně i 10 cm, což představuje zatížení cca 220 – 250 kg na m2 plochy konstrukce. Pokládka dlažby na terče tuto vyrovnávací betonovou vrstvu nevyžaduje a dlažba se může klást přímo na hydroizolaci terasy, balkónu či střechy.

Samotné rektifikační terče pod dlažbu váží pár desítek až set gramů. O něco více váží dlažba, která má tloušťku 20 – 60 mm a vyvozuje tak největší zatížení na nosnou konstrukci.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba - IN
Vyberte typ zámkové dlažby:

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Dlažba na terče – výhody

Jak již bylo zmíněno, výhodou dlažby na terčích je nízká hmotnost konstrukce, rychlá montáž a okamžitě pochozí dlažba. Mezi další výhody lze zahrnout jednoduchou rozebíratelnost systému v případě poprskání dlažby či rozsáhlejší rekonstrukce spodní konstrukce. Dlažba na terče se jednoduše rozebere a opětovně složí. Pokud se dlažba pokládá na výškově nastavitelné terče, vznikne mezi hydroizolací a dlažbou vzduchová mezera, která slouží pro odvod dešťové vody. Pokud se do této mezery položí plastová chránička, lze tento prostor využívat pro vedení instalací. Další výhodou je to, že díky dlažbě položené na terčích lze dosáhnout vodorovné pochozí vrstvy – dlažba nemusí být ve spádu, jelikož voda proteče mezerami mezi dlaždicemi a odteče po hydroizolační vrstvě ve spádu. To s sebou nese další výhodu, kterou je skrytí odtokových prvků (střešních a podlahových vpustí) pod dlažbou. Rovné dlažby je dosaženo kloubově usazeným terčem, který dokáže eliminovat spád v rozmezí 1 – 5 °.

Terče pod dlažbu výškově nastavitelné

Na terasy, střechy a balkóny, jejichž podkladní konstrukce má velký spád, lze použít výškově nastavitelné rektifikovatelné terče. Ty se skládají z několika částí – zpravidla jsou to:

 • Podložka s otvorem pro rektifikační šroub
 • Rektifikační šroub
 • Závit pro fixaci šroubu
 • Základna rektifikační podložky

Rektifikační terče pod dlažbu mají kloubově uloženou podložku, na kterou se pokládá dlažba. Díky kloubu tak lze vyrovnávat nejen výškové rozdíly na konstrukci, ale i spády ve dvou směrech. Terče mají z horní strany montážní otvor, kterým lze za pomocí montážního klíče upravovat výšku terče i v případě, že jsou na terči položeny terasové dlaždice. Horní podložka terče, na který se ukládá dlažba, je opatřen plastovými vymezovači o síle cca 2 – 4 mm, díky kterým vzniknout stejně široké spáry mezi dlaždicemi. Tyto vymezovače lze v případě potřeby odřezat či odlomit (při pokládce dlažby na kraji či v rohu plochy).

Terče pod dlažbu výškově nenastavitelné

Pro konstrukce, které mají minimální spád podkladní vrstvy, lze využít výškově nenastavitelné terče pro pokládku dlažby. Jejich základní výška je několik milimetrů, některé mají dokonce kloubové uložení dlaždic. Dlažbu na vcelku rovných konstrukcích (terasy, balkóny), lze položit v mírném spádu (dlažba tedy bude kopírovat spád podkladní vrstvy) či lze použít vyrovnávací gumové podložky o síle 2 – 3 mm, kterými se terče pro pokládku dlažby vyrovnají do jedné výškové úrovně.

Pokládka dlažby na terče – postup

V tomto návodu pro pokládku dlažby na rektifikační terče je uvažováno s připraveným podkladem, tedy nosnou konstrukcí, na které je zhotovena hydroizolace z PE fólie či asfaltového pásu.

Tip: Chystáte se na novou zámkovou dlažbu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

 1. Pokládka dlažby na terče začíná v rohu. Ve zvoleném rohu se nahrubo vyskládá několik terčů s tím, že po krajích a v rozích se plastové terče musí upravit seříznutím. Terč umístěný v rohu konstrukce je potřeba seříznout v základně ze dvou stran tak, aby pokud možno co nejvíce horní podložkou přiléhal k obvodové konstrukci (atice, stěně). Z horní podložky rektifikačního terče je potřeba odlomit všechny plastové vymezovače vůle. Terč umístěný na kraji (u stěny) se seřízne v základně na jedné straně a přiloží co nejblíže stěně a z horní podložky rektifikačního terče se odstraní vymezovače vůle, které by při pokládce dlažby na terče překážely.
 2. Terče si nahrubo výškově nastavte do požadované výšky tak, aby položená dlažba lícovala s hranou schodu, s hranou patníku či byla umístěna pár centimetrů pod prahem balkónových dveří.
 3. Na takto připravené terče pro pokládku dlažby se následně položí několik dlaždic, které se za pomocí položené vodováhy a speciálního montážního klíče urovnají do vodoroviny. Každý rektifikační terč pro pokládku dlažby má z vrchní strany podložky montážní otvor, který jednoduchým otáčením doprava či doleva umožňuje výškové nastavení terče.
 4. Počet terčů na jednu dlaždici volte v závislosti na zvolené dlažbě. Každá dlažba má jinou tloušťku, a tím pádem i jinou únosnost. Některé dlažby vyžadují rektifikační terče pouze v rozích dlažby, některé dlažby vyžadují další 1-2 terče v ploše dlažby.
 5. Pro pokládku dlaždic ve stísněných podmínkách můžete využít speciální úchopové kleště pro pokládku dlažby, které principem samosvěru uchopí dlažbu a vy tak bez potíží můžete uložit či odstranit jakoukoli dlaždici v ploše dlažby.
 6. Jakmile jsou položeny všechny dlažby na terčích, pokládka dlažby je u konce. Dlažba je ihned únosná a pochozí. Žádné spárování dlažby pískem se NEPROVÁDÍ. Mezery mezi dlaždicemi slouží pro odtok dešťové vody.

Spotřeba terčů pro pokládku dlažby

Přibližná spotřeba rektifikačních terčů pro pokládku dlažby lze vypočítat pomocí tohoto vzorce:

T = A / (a x b) * n

kde:

T je počet kusů terčů pro pokládku dlažby

A je plocha konstrukce – lodžie, terasy, balkónu či střechy

a, b jsou rozměry dlaždice v metrech

n je počet terčů na jednu dlaždici

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Jak již bylo zmíněno, počet terčů na jednu dlaždici je závislý na rozměru dlaždice a její tloušťce (únosnosti). Menší dlaždice do rozměru cca 500 x 500 stačí podepírat pouze v rozích. Na jednu dlaždici je tak potřeba celkem jeden plastový rektifikační terč. Větší dlaždice je třeba podepírat i v ploše, spotřeba je tedy 2 – 3 rektifikační terče pro pokládku dlažby na jednu dlaždici.

Orientační spotřeba terčů pod dlažbu je uvedena v tabulce

Rozměr dlažby (mm x mm) Spotřeba rektifikačních terčů (ks/m2)
300 x 300 11,1
400 x 400 6,3
500 x 500 4
600 x 300 8,3
600 x 600 8,3

 

Cena terčů pod dlažbu

Cena rektifikačních terčů pod dlažbu je závislá především na konstrukčním provedení a na výšce terče. Terče pod dlažbu mohou být výškově nastavitelné či nenastavitelné.

Výškově nenastavitelné terče pod dlažbu jsou velmi levné, jeden vyjde na 15 – 30 Kč. Vyrovnávací gumové či pryžové podložky pod terče lze zakoupit za 10 – 20 Kč.

Výškově nastavitelné terče pod dlažbu jsou již o něco dražší. Nejlevněji se dá pořídit terč výšky 25 – 40 mm za cenu přibližně 90 Kč, rektifikační terč výšky 40 – 70 mm se dá pořídit za 100 Kč a rektifikační terč výšky 150 – 270 mm lze pořídit za 200 Kč. Na trhu se ovšem najdou i dražší typy, přičemž terče mohou dosahovat výšky až 1 100 mm.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba
Vyberte typ zámkové dlažby:

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů