Těsnění do oken vám ušetří peníze za vytápění | stavimbydlim.cz
Home Stavba domu Okna Těsnění do oken vám ušetří peníze za vytápění
0

Těsnění do oken vám ušetří peníze za vytápění

0

Okna jsou stavební konstrukcí, kterou se ztrácí až 25 % veškerého tepla. To je dáno jednat tepelně izolačními vlastnostmi oken, ale především jejich těsností. U nových oken není až tak velký problém, nicméně stará okna jsou netěsná, a to v některých případech tak, že můžete pocítit mírný průvan. Tento problém vyřeší těsnění do oken.

Pokud je ve dvou prostředích rozdílná teplota, znamená to, že je v těchto prostředích i rozdílný tlak. V místnosti s vyšší teplotou je tlak vyšší než venku, kde je teplota nižší. Tento rozdíl v tlacích má za následek výměnu vzduchu mezi místností a exteriérem, přičemž objem výměny vzduchu je závislý na velikosti rozdílu tlaků a těsnosti obálky budovy.

U méně těsné obálky budovy dochází k větší výměně vzduchu a k vyšším energetickým ztrátám.  Výměna vzduchu je navíc umocněna při foukání větru, čímž v exteriéru dochází k vytvoření podtlaku či přetlaku.

Kvalitní těsnění do oken tyto ztráty dokáže eliminovat. Použitím těsnění se nejenže sníží výměna vzduchu, ale navíc se přeruší tepelný most. Tepelnou ztrátu okny tak lze v extrémních případech snížit až o desítky procent.

Porušené těsnění do oken j třeba vyměnit za nové těsnění shodného typu
Porušené těsnění plastového okna je třeba vyměnit za nové

Jak vybrat správné těsnění do oken?

Výběr těsnění do oken je závislý na typu okna. Existují tři základní typy těsnění – samolepicí, sponkovací či těsnění do drážky. Pokud se jedná o novější plastové, hliníkové či dřevěné okno, v okně bude pravděpodobně již z výroby vyfrézovaná drážka, do které se těsnění vloží. Těsnění v nových oknech můžou mít odlišné tvary a velikosti. Při výběru těsnění je tedy třeba vybrat těsnění, které do drážky bude pasovat. Pokud je těsnění kolem oken v pořádku, ale oknem vám táhne, na vině bude pravděpodobně špatně seřízené kování okna. V tom případě není třeba těsnění okna měnit, stačí provést seřízení okna.

Pokud máte starší dřevěná okna, která drážkou pro těsnění nejsou opatřena, nejlépe vám poslouží samolepicí těsnění do oken. To je na jedné straně opatřeno oboustranně lepicí páskou. Po stržení ochranné vrstvy lze těsnění na okno jednoduše přilepit a je hotovo. Samolepicí těsnění do oken má několik různých průřezů, nejčastěji obdélníkový a ve tvaru písmen D, P a E. Tloušťka těsnění je od 2,0 mm až do 10 mm. Tímto těsněním lze tedy utěsnit i poměrně velké netěsnosti.

Materiál těsnění do oken

Těsnění obdélníkového průřezu jsou vyrobeny zpravidla z PU pěny a těsnění jiných průřezů jsou z gumy, pryže či ze silikonu. Pěnové těsnění vyrobené z PU pěny velmi dobře izoluje, nicméně jeho životnost je nejkratší ze všech uvedených materiálů. Tomu také odpovídá jeho nízká cena. Gumové a silikonové těsnění má delší životnost, ale také vyšší cenu. Kvalitní těsnění dokonale utěsní i ty nejmenší netěsnosti a poskytne dobrou ochranu proti úniku tepla.

Tloušťka těsnění do okna

Nevíte si rady s tím, jakou tloušťku těsnění do okna zvolit? Pokud pouze vyměňujete poškozené těsnění u novějších oken, kupte stejnou tloušťku, jaká tam byla prve. Větší tloušťka těsnění by mohla způsobit, že okno nepůjde zcela dovřít. Pokud vybíráte těsnění do starých oken, tloušťku vybírejte podle velikosti mezery mezi rámem a křídlem okna. Tloušťku mezery změříte jednoduše tím, že mezi rám a křídlo umístíte plastelínu či jinou plastickou hmotu a okno zavřete. Poté již stačí změřit tloušťku těsnění pravítkem či přesněji pomocí posuvného měřidla. Toto měření proveďte na více místech. Je možné, že v různých částech okna budou jiné mezery (například pokud je okno pokroucené).

Tloušťku těsnění je vhodné vybrat o cca 1,0 mm větší, aby byl zajištěn kontakt v celé délce těsnění.