Třívrstvý komín – z čeho se skládá a jaké má výhody

Třívrstvý komín je důležitou součástí většiny nových domů, protože se stará při odvod spalin vzniklých při hoření, ať už topíte dřevem, uhlím, plynem nebo koksem. Kromě toho, že funkční komín je důležitý pro ochranu vašeho zdraví, tak se stará i o efektivní vytápění vašeho domu. Pokud totiž nemá komín správný tah, klesne účinnost spalování a naroste vám spotřeba paliva, a to bez ohledu na používaný zdroj.

Když řeknete komín, řada lidí si představí původní jedno či dvou průduchové zděné komíny, od jejichž používání se již upustilo. V současné době se totiž používají stavebnice, které mají charakter třívrstvého komínu. Původní zděné komíny totiž nevyhovují současným teplotám spalin. Jejich teplota je dnes totiž výrazně nižší, což by vedlo ke srážení páry v okolí komína. Obsažené látky ve spalinách jsou velmi agresivní a postupně narušovaly okolní konstrukci až by došlo k závažné poruše. Kouř by se tak mohl dostat do interiéru budovy.

Třívrstvý nerezový komín se může stát architektonický doplňkem
Třívrstvý nerezový komín se může stát architektonický doplňkem budovy.

Právě s tím se umí poprat dnešní třívrstvý komín naprosto dokonale. Kromě odvodu spalin od spotřebičů existují i komínové stavebnice, které pomohou s rozvodem telefonu či internetu do dalších pater domu, případně můžete na komín připojit i odsavač par či přívod spalovacího vzduchu pro plynový spotřebič.

Co je to třívrstvý komín a z čeho se skládá

Jak je již z názvu uvedeno, třívrstvý komín je komplexním řešením odvodu spalin od spotřebičů používaných k vytápění objektu. Skládá se ze třech základních vrstev, které jsou tvořeny kouřovodem (vložkou), izolací a vnějším pláštěm komínu.

Komínová vložka může být tvořena nerezem, který se využívá především pro odvod spalin od plynových spotřebičů. Kromě nerezové komínové vložky se můžete setkat i s vložkou šamotovou, izostatickou nebo plastovou. Každá z nich je samozřejmě určena pro jiný typ spalin, přesněji pro jinou teplotu spalin.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Izolace komínového průduchu bývá nejčastěji tvořena minerální vatou, díky tomu nedochází ke kondenzaci par uvnitř komínu.

Vnější plášť neboli plášť komína bývá z korozivzdorné oceli případně z lehkého keramického betonu. Každý z těchto plášťů se hodí do jiných podmínek.

Jaké jsou výhody třívrstvého komínu

Výhody třívrstvého komínu již trochu vyplývají z výše uvedeného popisu. Tím, že se nejčastěji jedná o stavebnicové systémy, je realizace třívrstvého komínu velmi rychlá. Velkou výhodou pláště z korozivzdorné oceli je například možnost jej využít vně objektů, když není možná realizace běžného komína uvnitř objektu (například z důvodu nedostatku prostoru).

V případě instalace uvnitř domu je výhodou snadný prostup střechou a možnost jeho dodatečné instalace do objektu.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Třívrstvý komín – jaké se nabízí materiály

Jak již bylo výše uvedeno, materiálové provedení třívrstvého komína se značně liší. Záleží na to, zda je veden uvnitř objektu nebo vně a jakou teplotu mají spaliny.

Materiály komínových vložek

Šamotová komínová vložka

Podle rozdílné teploty spalin se využívají různé komínové vložky. Pro jakoukoli teplotu spalin jsou vhodné například šamotové komínové vložky. Ty se vyznačují maximální odolností vůči teplotním změnám a proti vlhkosti. Právě vlhkost totiž často stojí za poškození komínové vložky.

Šamotová komínová vložka se hodí pro kotle na tuhá paliva, ve kterých se spaluje biomasa, kusové dřevo, pelety, brikety, hnědé uhlí či koks.

Nerezová komínová vložka

Nerezové komínové vložky se používají ve více případech podle tloušťky vložky. Tenčí verze s tloušťkou 0,4 až 0,6 mm jsou vhodné pro spotřebiče, které spalují plyn nebo lehké topné oleje. Tím pádem mají spaliny nižší teplotu. Nerezové kouřovody pro topení tuhými palivy, a především uhlím by měly aspoň 1 mm.

Nerezová flexi komínová vložka se nejčastěji používá pro vložkování komínu. Ten je ovšem v mnoha případech nutné nejprve vyfrézovat.

Nerezová komínová vložka
Nerezová komínová vložka je vhodná pro kotle na zemní plyn či lehké topné oleje.

Plastová komínová vložka

Plastové vložky se používají tam, kde jsou odváděny spaliny s teplotou do 120 °C a zároveň mají vysokou vlhkost. Plastové komínové vložky se tak používají nejčastěji u plynových kondenzačních a nízkoteplotních kotlů, hodí se však také pro nízkoteplotní kotle na kapalná paliva.

Izostatická komínová vložka

Zajímavé jsou pak jistě izostatické komínové vložky, které jsou univerzální a můžete je používat i v případě změny typu spalování. Tyto komínové vložky jsou vysoce odolné proti změnám teplot, vlhkosti, korozi a kyselinám.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Třívrstvý komín a izolace

Díky minerální izolaci mezi vložkou a vnějším pláštěm komínu je zabráněno nejen kondenzaci vodních par, ale sama o sobě odpuzuje vodu, takže je možné třívrstvý komín budovat i ve vlhkých prostorech.

Kromě toho je tato izolace nehořlavá a poskytuje tak i určitou protipožární ochranu.

Plášť třívrstvého komína

Výhodou třívrstvého komínu s opláštěním z nerezové oceli je ta, že může být umístěný do exteriérů i interiérů. Navíc má propracované architektonické prvky tak, že se z venku může stát velmi zajímavou architektonickou ozdobou. Plášť komína lze navíc zhotovit z mnoha barev, takže jej můžete sladit s barvou okenic, soklu nebo fasády.

Plášť komínu bývá zhotoven i tvárnicemi z keramického betonu. Ten je velmi pevný a trvanlivý. Navíc má výborné tepelně izolační vlastnosti, nižší objemovou hmotnost, snadnou opracovatelnost a je žáruvzdorný a mrazuvzdorný.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů