Home Bydlení Vinné prefabrikované sklepy – stylová degustace vína na vaší zahradě

Vinné prefabrikované sklepy – stylová degustace vína na vaší zahradě

0

Máte rádi víno? Rádi jezdíte párkrát do roka do vinného sklípku? Taky se vám líbí cihlové klenuté sklepy provoněné vinným moštem? A co tak mít tohle všechno doma na zahradě? Všechno můžete mít díky prefabrikovaným sklepům.

Díky prefabrikovaným dílům si můžete vytvořit plnohodnotný sklep přímo u vás na zahradě. Na trhu existují různé prefabrikované sklepy nebo sklepní kóje, které jsou určeny k zahrnutí pod zeminu. Jedná se o plastové žebrové profily s otvorem pro vstup shora nebo z boku. Dále jsou v nabídce ŽB panely, ze kterých se zhotoví nosné obvodové stěny a strop sklepu a posléze taktéž zahrne zeminou.

Ovšem jsou na trhu i obloukové železobetonové segmenty, které vytváří dojem pravého vinného sklepu a ne jen obyčejné suterénní místnosti.

Sklepy ale nemusíte využívat primárně jen jako vinné, ale můžete je použít pro skladování nebo výrobu sirupů, kompotů, zavařovaček, sýrů a moštů.

Realizace prefabrikovaného sklepu
Realizace prefabrikovaného sklepu (zdroj: stavebnictvi3000.cz)

Stavba prefabrikovaného sklepu

Stavba sklepu se skládá z několika částí, a sice z přípravy technické dokumentace, stavební povolení/ohlášení stavby, terénní úprav s přípravou základových betonových pražců, položení podlahových dílců a obloukových segmentů, zateplení, hydroizolace a opět finální terénní úpravy.

Vzhledem k náročnému procesu osazování betonových dílců bude zapotřebí těžká technika, kterou zajistí sám dodavatel.

Zateplení sklepu se provádí zejména tehdy, uvažujete-li s posezením uvnitř sklípku i třeba během zimního období. V tom případě se izolace provádí na rovných částech sklepu z extrudovaného polystyrenu, který je nenasákavý, a klenba sklepu se zatepluje rychlejší metodou – nástřikem tepelně izolační PUR pěny. V případě, že je sklep zahrnut min. 0,8 m zeminy, izolace by nebyla, z důvodu založení v nezámrzné hloubce, potřeba.

Konstrukční řešení prefabrikovaného sklepu

Sklepy se vyrábí v modulových rozměrech. Šířka sklepu u paty konstrukce je okolo 5 m, světlá výška v nejvyšším bodě klenby okolo 2,5 m. Délka sklepu je variabilní a to až do 20 m.

Sklep je zhotoven z prefabrikovaných dílců, které jsou k sobě semknuty svorníky, díky kterým je zaručena tuhost a stabilita stavby. Po zhotovení tepelné izolace a hydroizolace můžete sklep buď zcela zasypat až do výšky 2 m, částečně jej zasypat nebo jej nechat nezasypaný a opratřit jej povrchovou úpravou.

Jako vnější povrchovou úpravu můžete zvolit kamenný, dřevěný nebo cihlový obklad. Dveře a okna do částečně zasypaného sklepu můžete zvolit dle libosti – plastová, dřevěná nebo třeba špaletová.

Vnitřní obklad nezhotoven nejčastěji z cihelného obkladu, na sociálním zázemí je to keramická dlažba. Pokud si přejete kamenný obklad, jistě není zhotovení problém.

Prefabrikovaný segment vinného sklepu foton
Prefabrikovaný segment vinného sklepu foton (zdroj: sklepyfoton.cz)

Vybavení prefabrikovaného sklepu

Sklep si můžete dle libosti vybavit, jak budete chtít. Může se jednat pouze o sklep na skladování, kde bude instalováno pouze jedno světlo, ale také si můžete sklep plnohodnotně vybavit pro posezení, umístit zde nábytek, kuchyňskou linku, vzduchotechnické zařízení, topení, vodu, elektro a sociální zázemí.

Prefabrikovaný sklep a cena

Prefabrikovaný sklep není jistě žádná levná záležitost, ale když chcete luxus a nadstandardní zařízení vašeho obydlí, musíte si připlatit. Cena prefabrikovaného sklepu o velikosti 5×6 m vás může přijít se všemi prácemi i na 500 000,- Kč. Bližší informace k ceně vám poskytne dodavatel stavby.