Zahradní domek poskytne prostor a rozšíří možnosti zahrady

ytong_03_23_600x400

Pokud si pod pojmem „zahradní domek“ představíte jen malou kůlnu na nářadí a sekačku, zbystřete. Využití i podoba zahradních domků jsou dnes velmi bohaté. Poslouží k práci i odpočinku, poskytnou chybějící místo a dodají zahradě nový rozměr.

Zahradní domek poslouží více než pro skladování

Zahradní domky dokážou vyřešit problém s uskladněním nářadí, zahradního i sportovního náčiní nebo zahradního nábytku. Fungovat mohou jako pracovna, dílna, ateliér i relaxační prostor. Někdy se stanou královstvím dětí nebo objektem k příležitostnému přespání návštěv.

Než začnete se stavbou zahradního domku, doporučujeme přečíst článek Kdy vyžaduje stavba zahradního domku ohlášení stavby.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Konstrukce zahradního domku

Z čeho se zahradní domek nejčastěji staví? Na prvním místě je dřevo, převážně smrkové. Možností je ale více, výjimkou nejsou domky z odolného plastu nebo z kovu. Většinou jde o „stavebnici“, kterou zakoupíte v hobby marketu a složíte ji, není to nic složitého. Samozřejmě si ale můžete realizaci provést zcela sami. Kovové zahradní domky se hodí spíše pro uskladnění věcí a nářadí. Jsou odolné a poměrně levné. Zajímavou variantou zahradního domku pro hosty, pracovny nebo prostoru pro podnikání na zahradě je mobilní dům.

Před nákupem zahradního domku si promyslete, za jakým účelem jej budete využívat a jaké na něj máte nároky. Bude zde třeba přivést elektřinu a vodu? Jaké zařízení a doplňky vyžadujete? Pro celoroční využití pouvažujte o zateplení. Každopádně se předem informujte na stavebním úřadu, zda váš záměr nepodléhá schvalovacímu procesu nebo jiným povinnostem.

Předtím, než začnete „stavebnici“ zahradního domku sestavovat, nechte její díly aklimatizovat ve venkovním prostředí, chráněné před deštěm, sněhem nebo přímým sluncem, aby se nezkroutily nebo nesmrštily. Hrubá stavba domku pak trvá většinou jen jeden den, záleží na jeho velikosti a složitosti.

Ochrana zahradního domku

Zahradní domek ze smrkového dřeva na žebříčku oblíbenosti vede díky vzhledu i vlastnostem. Vyřešit je třeba konstrukci i zděné základy. Takzvaná minimální varianta spočívající v položení domku přímo na trávu s jedinou ochranou ve formě dehtové lepenky je nejméně spolehlivá, dřevo pak není dostatečně chráněno proti vlhkosti. Lepší variantou je štěrkový základ. Nezapomeňte na odvodnění domku a okap, samozřejmostí je kvalitní střecha.

Kovové domky musí mít kvalitní povrchovou úpravu, aby nedošlo ke korozi. Montáž je nutná na rovném podkladu, jako je beton, dlaždice nebo dřevěný rám. Velkou výhodou je mobilita těchto domků, dají se po zahradě podle potřeby přemístit.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min