Home Stavba Dveře a vrata Základní parametry vchodových dveří

Základní parametry vchodových dveří

0

Vchodové dveře jsou jednou z prvních věcí, které vidí návštěvník domu, významně dotvářejí vzhled stavby a jsou bezpečnostním prvkem. Z toho vyplývá, že jejich výběr nebude jen tak. Na co se zaměřit?

Rozměry dveří

Minimální šířka vstupních dveří do domu musí být 800 mm podle vyhlášky 268/2009 sb. Jde o to, aby se přes dveře daly přepravovat předměty o určitých rozměrech, doporučuje se ale zvolit dveře o něco širší. Výška je stejná jako u dveří interiérových, tedy 2100 mm nebo 1970 mm. Otevírání je řešeno vždy směrem dovnitř.

Akustický útlum

Čím více dveře tlumí hluk zvenčí, tím lépe. Tuto vlastnost udává hodnota akustického útlumu, čím je vyšší, tím dveře izolují lépe. Podle ČSN 730532 musí mít vchodové dveře útlum alespoň 32dB, ale pozor, pokud za nimi není chodba, ale ihned obytná místnost, musí být útlum vyšší než 37dB.

Součinitel tepelné prostupnosti

Aby neunikalo teplo z interiéru, musí dveře izolovat i tepelně. Podle normy ČSN 73 0540–2:2011 je hodnota součinitele tepelné prostupnosti u dveří mezi interiérem a domovní chodbou (Ud) menší než 3,5W. Tato hodnota udává, kolik tepla bude přes dveře unikat. V některých domech, především starších, jsou chodby velmi chladné a zde je lepší zvolit dveře ještě lépe izolující, tedy s nižší hodnotou Ud).

Požární odolnost

Dveře se označují D1 až D3 podle toho, jaké hmoty je tvoří. Volit bychom měli nejlépe dveře D1, tvořené nehořlavými hmotami a hořlavými hmotami, na kterých ale není závislá únosnost a stabilita konstrukce. Dveře D2 nezvyšují intenzitu požáru, dveře D3 ji zvyšují. U běžných dveří od bytu musí být hodnota odolávání konstrukce plamenům a vysokým teplotám (EI) minimálně 30 minut. Vchodové dveře domu s minimálně 4 bytovými jednotkami musí být vždy protipožární. Hořlavost hmot, ze kterých jsou dveře vyrobeny, se označuje od A (nehořlavé) až po C (hořlavé), odstupňována je navíc od 1 do 3. Stejnou odolnost jako dveře by měla vykazovat i dveřní zárubeň.

Bezpečnostní třídy

Jak je to se zabezpečením před násilným vniknutím? U dveří se setkáme většinou s bezpečnostními třídami RC 2 až 4. RC2 je základní stupeň bezpečnosti, RC4 nejvyšší stupeň. Záleží na materiálu dveří a na počtu a rozmístění jistících prvků. Bezpečnostní zámek by měl být stejné nebo vyšší třídy než dveře.

Dřevěné vchodové dveře
Dřevěné vchodové dveře (zdroj: www.slavona.cz)

Materiál pro výrobu dveří

Kvalitní vchodové dveře jsou dnes vrstvené a kombinují v sobě vlastnosti více materiálů. Jádrem bývá dřevěná deska, dalšími materiály ve vrstvách jsou plast, dřevo, hliník a ocel. Pokud zvolíme dveře bezpečnostní, ty mají rám ocelový. Tradiční jsou dveře masivní nebo z dřevěné dýhy, do některých domů vyloženě pasují.

Povrch dveří

Co se týče povrchové úpravy, je hodně možností:

  • Lamino (LTD): jedná se o desku z dřevotřísky polepenou laminovacím papírem.
  • Laminát: může jít o střednětlaký (CPL) nebo vysokotlaký (HPL) lisovaný laminát. Je vyroben na bázi laminátové pryskyřice a poměrně odolný. HPL je kvalitnější.
  • Folie: papír s vytištěným motivem, přelakovaný speciálním lakem. Některé motivy mohou být velmi věrohodné, imitují dřevo, používají se i PVC folie.
  • Lak

Vzhled dveří

Dveře by měly ladit s domem, a z vnitřní strany s interiérem. U historických staveb bychom měli respektovat detaily a někdy se dají původní dveře zrestaurovat. Pokud máte opotřebené vchodové dveře, nemusí být hned potřeba kupovat nové, i ty staré lze totiž často opravit a dovybavit bezpečnostními prvky. Jsou i výrobci, kteří se zabývají výrobou replik historických dveří.

Nakupujeme dveře

Každý dům bude mít trochu jiné nároky na vchodové dveře. Zvolte takovou firmu, která u dveří přesně popisuje jejich vlastnosti a bezpečnostní prvky. Doporučuje se s dveřmi vyměnit i zárubeň. Dveře od bytu by měly být standardně protipožární, s hodnotou EI minimálně 30. Další vlastnosti a vzhled záleží na typu stavby a vašich požadavcích.

Zdroj:

Titulní obrázek: www.eurooknattk.cz

Kateřina Janečková. Vchodové dveře do bytu [online]. [3. 4. 2016]. Dostupné z: <https://favi.cz/clanky/vchodove-dvere-do-bytu>.