Vchodové dveře jsou jednou z prvních věcí, které vidí návštěvník domu, významně dotvářejí vzhled stavby a jsou důležitým bezpečnostním prvkem. Z toho vyplývá, že jejich výběr nebude jen tak. Jak tedy vybrat správně vchodové dveře a na co se při výběru zaměřit?
Šířka a výška vchodových dveří
Minimální šířka vstupních dveří do domu musí být 800 mm podle vyhlášky 268/2009 sb. Doporučená šířka vchodových dveří je však 900 mm. Jde především o to, aby se přes dveře daly přepravovat předměty i větších rozměrů.Výška je stejná jako u dveří interiérových, tedy 2100 mm nebo 1970 mm. Otevírání je řešeno vždy směrem dovnitř.
Akustický útlum
Čím více dveře tlumí hluk zvenčí, tím lépe. Tuto vlastnost udává hodnota neprůzvučnosti, která je udávána v dB. Čím je hodnota vyšší, tím dveře lépe izolují. Podle ČSN 73 0532 musí mít vchodové dveře útlum alespoň 32dB, ale pozor, pokud za nimi není chodba, ale ihned obytná místnost, musí být útlum vyšší než 37dB.
Součinitel tepelné prostupnosti
Aby vám z interiéru neunikalo teplo, musí dveře izolovat i tepelně. Podle normy ČSN 73 0540–2:2011 je hodnota součinitele tepelné prostupnosti u dveří mezi interiérem a domovní chodbou (Ud) menší než 3,5 W/m2K. Tato hodnota udává, kolik tepla bude přes dveře unikat. V některých domech, především starších, jsou chodby velmi chladné a zde je lepší zvolit dveře ještě lépe izolující, tedy s nižší hodnotou Ud.
Pokud se jedná o vhodové dveře vedoucí z interiéru přímo do exteriéru, součinitel tepelné vodivosti dveří musí být minimálně Ud = 1,7 W/m2K, ale doporučuje se ještě lepší, a to Ud = 1,2 W/m2K. Dveře pro pasivní domy musí mít součinitel prostupu tepla maximálně 0,9 W/m2K.
ČTĚTE DÁLE: Na co se zaměřit při výběru vchodových dveří?
Požární odolnost
Dveře se označují D1 až D3 podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Volit bychom měli nejlépe dveře D1, tvořené nehořlavými hmotami a hořlavými hmotami, na kterých však není závislá únosnost a stabilita konstrukce. Dveře D2 nezvyšují intenzitu požáru, dveře D3 intenzitu požáru zvyšují. U běžných dveří od bytu musí být hodnota odolávání konstrukce plamenům a vysokým teplotám (EI) minimálně 30 minut. Vchodové dveře domu s minimálně 4 bytovými jednotkami musí být vždy protipožární. Hořlavost hmot, ze kterých jsou dveře vyrobeny, se označuje od A (nehořlavé) až po C3 (hořlavé). Stejnou odolnost jako dveře by měla vykazovat i dveřní zárubeň.
Bezpečnostní třídy
A jak je to se zabezpečením před násilným vniknutím? U dveří se setkáme většinou s bezpečnostními třídami RC 1 až RC 6. Vstupní dveře bezpečnostní třídy RC1 jsou dveře, které zloděj překoná násilnou cestou či za použití jednoduchého nářadí bez větších problému a hluku. RC2 je základní stupeň bezpečnosti, méně zkušený loděj dveře bez většího hluku dveře nepřekoná. U dveří třídy RC3 fyzická síla nepomůže, zloděj musí mít šikovné ruky , nářadí a znalosti. U dalších tříd si zloděj neporadí bez ručního elektrického nářadí, brusky či vrtačky. Bezpečnost dveří je dána především použitým materiálem a počtem a rozmístěním jistících prvků. Bezpečnostní zámek by měl být stejné, lépe vyšší třídy než dveře.
Materiál pro výrobu dveří
Kvalitní vchodové dveře jsou dnes vrstvené a kombinují v sobě vlastnosti více materiálů. Jádrem bývá dřevěná deska, dalšími materiály jsou plast, dřevo, hliník a ocel. Bezpečnostní dveře mají rám ocelový, bežné dveře mají rám dřevěný. Tradiční jsou dveře masivní, nebo z dřevěné dýhy s prosklenou výplní.
Povrch dveří
Co se týče povrchové úpravy, je hodně možností:
- Lamino (LTD): jedná se o desku z dřevotřísky polepenou laminovacím papírem.
- Laminát: může jít o střednětlaký (CPL) nebo vysokotlaký (HPL) lisovaný laminát. Je vyroben na bázi laminátové pryskyřice a poměrně odolný. HPL je kvalitnější.
- Folie: papír s vytištěným motivem, přelakovaný speciálním lakem. Některé motivy mohou být velmi věrohodné, imitující dřevo. Používají se též PVC folie.
- Lak
Vzhled dveří
Dveře by měly ladit s domem z vnější i vnitřní strany. U historických staveb bychom měli respektovat dobové provedení a detaily. Pokud máte opotřebené vchodové dveře, nemusí být hned potřeba kupovat nové, i ty staré lze totiž často opravit a dovybavit bezpečnostními prvky. Jsou i výrobci, kteří se zabývají výrobou replik historických dveří.
Nakupujeme dveře
Každý dům bude mít trochu jiné nároky na vchodové dveře. Zvolte takovou firmu, která u dveří přesně popisuje jejich vlastnosti a bezpečnostní prvky. Doporučuje se s dveřmi vyměnit i zárubeň. Dveře od bytu by měly být standardně protipožární, s hodnotou požární odolnosti EI minimálně 30. Další vlastnosti a vzhled záleží na typu stavby a vašich požadavcích. Více se o výběru dveří můžete dočíst v článku jak postavit dům – výběr vchodových dveří.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.