Zámková dlažba – vyberte správnou betonovou dlažbu

Pokud zpevňujete povrch před garáží, stavíte příjezdovou cestu či chodník k domu, pravděpodobně budete pokládat betonovou dlažbu. Kvalitní zámková dlažba by měla být mrazuvzdorná, robustní a odolná povětrnostním podmínkám. Při výběru zámkové dlažby je třeba zaměřit se nejen na tvar a barvu dlažby, ale také na nosnost dlažby a povrchovou úpravu dlažby.

Tvar a barvu je vhodné vybírat s ohledem na okolí domu jednoduše tak, aby zámková dlažba zapadala do celkového konceptu a ladila s fasádou domu. Výběr je čistě na vás, příp. na vašem architektovy. Dlažba však musí vydržet dlouhá léta, a proto musíte vybrat takovou, která vydrží požadované namáhání. Betonová dlažba se vyrábí v několika různých tloušťkách. Zpravidla je to 40, 60 a 80 mm. Jaká tloušťka zámkové dlažby je tedy optimální pro vaši stavbu?

Zámková dlažba pro příjezdovou cestu musí mít tloušťku 60 mm
Zámková dlažba pro příjezdovou cestu musí mít tloušťku 60 mm

Nosnost zámkové dlažby

Zámková dlažba tloušťky 40 mm je vhodná pro pochozí plochy, které nebudou výrazně zatížené. Taková dlažba je tedy vhodná pro zhotovení chodníků, teras a zpevněných pochozích ploch. Nemá smysl používat dlažbu o větší tloušťce. Únosnější dlažba pochopitelně stojí více a tak by vás chodníky vyšly o něco dráž. Například rozdíl v ceně za dlažbu tl. 40 mm a 60 mm je cca 20,-Kč/m2. Pokud dlažbu pokládáte svépomocí, oceníte také snazší manipulaci s dlažbou.

Pokud chcete použít zámkovou dlažbu využít pro stavbu příjezdové cesty ke garáži, v tom případě je třeba použít zámkovou dlažbu tl. 60 mm. Taková dlažba vydrží poměrně vysoké zatížení a lze po ní jezdit i s menšími nákladními vozy.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba - IN
Vyberte typ zámkové dlažby:

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Zámková dlažba tl. 80 mm nemá pro pokládku okolo domu smysl. Dlažba této tloušťky se využívá v místech s častým provozem, parkovištích pro nákladní vozy a v průmyslových areálech.

Povrch zámkové dlažby

Povrch zámkové dlažby může být hladký či protiskluzný. Každá úprava má své pro a proti, nicméně do exteriéru je vhodná spíše protiskluzná betonová dlažba. Její údržba je sice náročnější, ale bezpečnost je přednější, zejména pokud se jedná o dlažbu okolo bazénu. Protiskluzná dlažba je vhodná také pro přístupový chodník k domu, kde hrozí zvýšené riziko uklouznutí v době, kdy je dlažba mokrá či je na ni námraza. Hladká betonová dlažba se hodí například na kryté terasy či balkony.

Zámková dlažba díky svému provedení umožňuje částečné vsakování dešťové vody, zbylá část vody odtéká do kanalizace. Aby byla retenční schopnost dané lokality maximalizována, na pozemku se vám vsáklo co nejvíce vody a udržovala se tak hladina podzemní vody, je vhodné uvažovat o pokládce zatravňovací dlažby. Vhodnou alternativou je také drenážní beton.

Zámková dlažba a cena

Pokud je pro vás při výběru zámkové dlažby rozhodující cena, nepořizujte zbytečně velkou dlažbu (viz výše o nosnosti zámkové dlažby). Zcela nejlevnější dlažba je obyčejná nebarvená dlažba ve tvaru kvádru o rozměrech 100 x 200 x 40 mm (v případě pochozí dlažby) a 100 x 200 x 60 mm v případě pojízdné dlažby. Taková dlažba se dá pořídit za cca 160 Kč/m2 – 180 Kč/m2. Různě profilovaná a barvená dlažba stejné výšky vás pak může přijít až na 500,-Kč/m2. Uvedená cena je pouze za materiál. Celková cena zámkové dlažby tl. 40 mm, která zahrnuje přípravu podkladu, pokládku dlažby, veškerý materiál, zavibrování a zapískování dlažby, se pohybuje okolo 750,-Kč/m2 bez DPH. Cena za kompletní dodávku pojízdné zámkové dlažby tl. 60 mm zaplatíte okolo 850,-Kč/m2 bez DPH.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba
Vyberte typ zámkové dlažby:

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů