Všichni se jistě shodneme na tom, že zapáchající septik nebo jímka opravdu není nic příjemného. Bohužel většinou zápach neobtěžuje jen vás, ale také přilehlé sousední objekty, a tak se krom nepříjemného závanu ještě potýkáte s naštvanými sousedy. Ostatně není se čemu divit. Za zápachem totiž často stojí nedostatečná péče a údržba, kterou lze snadno zlepšit a tím pádem i eliminovat riziko zapáchajícího septiku. Jak ale postupovat v případě, že je již na preventivní opatření příliš pozdě?
Zjistěte příčinu zapáchajícího septiku
V prvním kroku zjistěte, co způsobuje zápach ze septiku. Jestliže cítíte zápach při spláchnutí toalety přímo v domě, tak je možné, že viníkem nakonec ani nebude samotný septik. Původem nevábného ovzduší může být také samotné potrubí. Jestliže je ale potrubí v pořádku, tak už nezbývá jiná možnost než hledat příčinu přímo v septiku.
Specifický zápach septiku, který je pro něj charakteristický, se podobá zápachu zkažených vajec. Jedná se totiž o septické plyny, které jsou druhotným produktem anaerobního rozkladu, který při správném fungování v septiku probíhá. Mezi septické plyny patří hlavně oxid uhličitý, metan a sirovodík, na který je právě náš nos docela citlivý. Často se ale také stává, že tento typický septický zápach je přeražen zápachem odpadních vod.
V tuto chvíli je poté pravděpodobné, že se septikem se něco děje a jeho funkce je nějakým způsobem narušena. Nejčastějšími důvody bývá malé množství bakterií, které zajišťují rozklad, anebo naplnění a následné přetékání septiku. Ať už je příčina jakákoli, tak je třeba co nejdříve najít řešení, a to v zájmu vašeho nosu a mezisousedských vztahů.
Zápach ze septiku – najděte správné řešení
Větší část roku majitele septiků problém nepříjemného zápachu netrápí. Tato záležitost je totiž dost typická hlavně pro letní měsíce, kdy se vlivem měnícího se počasí a teplot, mění také rozkládací biologické procesy v prostorech septiku. V období vysokých teplot a sucha může dojít k nadměrnému úhynu bakterií. Zbylé bakterie poté nestíhají zpracovat odpadní vodu, která pravidelně nebo nárazové přichází do septiku. Tímto způsobem dojde k hromadění této odpadní hmoty, a tedy i ke zmiňovanému zápachu.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Oživte kolonie bakterií
Jednoduchým a velmi účinným řešením je dodat bakterie do septiku umělou cestou. To znamená, že do septiku nasadíte nové bakterie a poté je správným způsobem pravidelně krmíte, aby opět došlo k nastavení jisté bakteriální rovnováze a čisticí procesy fungovaly tak, jak mají. Tyto bakterie do septiku lze zakoupit v každé lépe vybavené drogerii nebo v hobby marketech. Na balení máte také návod, jak přesně postupovat. Jestliže dodržíte všechny kroky a budete vytrvalí, tak je šance na úspěch velmi vysoká a zápachu se co nevidět zbavíte.
Zajistěte vývoz septiku
Je pravda, že čas od času se zkrátka vývozu septiku nebo jímky (žumpy) vyhnout nelze. Hlavně v případě chat a chalup počítejte s tím, že po pár návštěvách s celou rodinou a kamarády je možné, že k zaplnění dojde docela rychle. Proto tento stav předvídejte a objednejte vývoz septiku s dostatečným předstihem, abyste poté neřešili problém až ve chvíli, kdy se vám budou splašky vylévat na zahradu. Může se totiž i z důvodu letních dovolených a zvýšených poptávek stát, že vám specializovaná firma oznámí, že vám septik sice vyvezou, ale nejdříve třeba za dva týdny. A je pravda, že trávit další dva týdny v zapáchajícím prostředí není nijak příjemné.
Nesplachujte to, co nemáte
Často můžete zápachu septiku a vymírání bakterií napomoct také vy sami. V záchodech by totiž neměly končit žádné zbytky jídel, nadbytečný olej ze smažení ani hygienické potřeby jako vložky, tampony či vlhčené ubrousky. Všechny tyto věci napomáhají úhynu bakterií a následnému zápachu vlivem narušení čistících procesů.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Vůbec nejhorší je mastnota, která již v potrubí vytvoří lepkavou vrstvu, na které se následně zachytí zbytky jídel a jiné nerozložitelné věci, které nejenže způsobují ten nejhorší zápach, ale postupně zacpávají potrubí. Tímto způsobem pak může snadno dojít k úplnému ucpání a následnému návratu odpadní vody přímo k vám do koupelny.
Používejte šetrné čisticí prostředky
I tento docela malý krok může velmi pomoct udržení bakteriální rovnováhy uvnitř vašeho septiku a předejití vzniku nepříjemného zápachu. Čisticí prostředky na bázi chlóru totiž nevratně ničí bakterie a tím pádem opět podporují špatné fungování zařízení. V dnešní době lze vybírat z velkého množství ekologických a šetrných prostředků, které už seženete i za rozumnou cenu. Výměna obyčejného pracího prášku za ekologický a použití šetrnějších prostředků na úklid je prakticky to nejmenší, co pro svůj septik můžete udělat.
Výměna septiku za domácí čistírnu
Poslední možností, jak s problémem zapáchajícího septiku jednou pro vždy skoncovat, je výstavba domácí čistírny odpadních vod. To je ale možné pouze v případech, kdy se jedná o rodinný dům nebo velmi často využívaný rekreační objekt. Domácí ČOV totiž na rozdíl od septiku vyžaduje nejlépe nepřetržitý přísun odpadní vody, aby se měly bakterie čím živit a čisticí procesy probíhaly tak, jak mají. O výměně septiku za domácí ČOV se určitě prvně poraďte s odborníkem, protože následná údržba čistírny vyžaduje větší pozornost a více času.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.