Zasklení balkónu zvětší obytnou plochu bytu

soutez

Systém zasklívání balkónů má kořeny ve skandinávských zemích, kde bylo vymyšleno zejména kvůli omezení tepelných ztrát. Netrvalo dlouho a zasklení balkónu se stalo oblíbeným doplňkem po celém světě. V České republice je toto řešení oblíbené i z důvodu vzniku dalšího obytného prostoru. Hodně lidí má problémy s velikostí svých bytů a každý metr navíc se počítá.

Co je vlastně balkón a co lodžie? Balkón je vystouplá, otevřená část stavby, která vyčnívá před stěnu budovy, může být i částečně zapuštěn. Naopak lodžie, je přímou součástí budovy, která je zapuštěná kompletně.

V článku se dozvíme, jaké máme typy, povíme si jeho výhody a nevýhody, rozebereme si průběh montáže zasklení balkónu a mrkneme se, na kolik peněz nás zasklení může vyjít.

Jaké jsou typy zasklení balkonu a kolik nás to bude stát?

Zasklení balkónů dělíme zpravidla na dva typy, kterými jsou takzvané rámové a bezrámové konstrukce.


Pasport budovy - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna - IN
Materiál rámu okna:
ks

Detail poptávky

Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Rámová konstrukce zasklení balkónu

Rámová konstrukce je vzhledově podobná klasickým oknům, vyrábí se i ze stejných materiálů, jako je hliník, dřevo a plast. Na prosklenou část se nejčastěji používá čiré sklo o tloušťce čtyři až šest milimetrů nebo izolační dvojsklo o tloušťce šestnáct milimetrů. Tento typ konstrukce nabízí jedno až osm posuvných křídel, které pojíždějí ve spodní a horní kolejnici. Díky nim dokážete otevřít až tři čtvrtiny zasklené plochy balkónu. Potřebnou těsnost zajišťují uzamykatelné profily.

Před montáží doporučujeme ověřit nosnost balkónu. Váha konstrukce včetně zasklení balkonu se pohybuje kolem patnácti kilogramů na jeden metr čtverečný, u izolačního dvojskla může být váha ještě o více než deset kilogramů vyšší.

Bezrámová konstrukce zasklení balkónu

Při použití bezrámové konstrukce, je možné otevřít téměř celou plochu balkónu, v případě, že zvolíme posuvný systém zasklení balkónu namísto otočného. V tomto provedení dominují skla o tloušťce čtyři až šest milimetrů. Tento typ nabízí dvě až šestnáct křídel, které popojíždí ve spodním a horním vodícím profilu. Hmotnost této konstrukce je o několik kilogramů vyšší než u rámové konstrukce. V případě kombinace s pevnými okny se bude hmotnost dále zvětšovat. Díky absenci rámů nebrání nic průchodu přirozeného světla do místnosti.

Bezrámové zasklení balkónu sníží tepelné ztráty a zvýší obytnou plochu bytu
Bezrámové zasklení balkónu sníží tepelné ztráty a zvýší obytnou plochu bytu.

Cena zasklení balkónu

Konečná cena zasklení balkónu zahrnuje několik faktorů, odvíjí se od použitých materiálů, velikosti balkónu a náročnosti montáže. Když to vezmeme průměrně, bude se cena pohybovat zhruba od patnácti do třiceti tisíc korun. Cena zasklení za m2 se pohybuje od 2 500,-Kč/m2 do 4 800,-Kč/m2.

Položka Cena zasklení balkónu
Zasklení balkónu 3,5 x 1,5 m (5,25 m2) 13 000 – 21 000 Kč
Bezrámové zasklení 3,5 x 1,5 m, kalené sklo (5,25 m2) 18 500 – 21 000 Kč
Rámové zasklení 3,5 x 1,5 m, kalené sklo (5,25 m2) 17 000 – 20 000 Kč
Rámové zasklení 3,5 x 1,5 m, běžné sklo (5,25 m2) 15 000 – 18 000 Kč
Bezámové zasklení 3,5 x 1,5 m, tepelně-izolační sklo (5,25 m2) 20 000 – 25 000 Kč

Výhody a nevýhody zasklení lodžií a balkónů

Prvními ze seznamu výhod je snížení tepelných ztrát až o 50 % a odhlučnění přilehlé místnosti. Mezi další výhody patří získání dalších obyvatelných metrů pro váš byt, kterému se díky zasklení balkónu zvýší i jeho hodnota. Dále použitím tohoto systému podstatně omezíme prašnost, chráníme balkón před ptactvem, hmyzem a určitě nám pomůže odradit i nezvané hosty.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Mezi největší výhody zasklení balkónu tedy patří:

 • Zvětšení obytné plochy bytu,
 • snížení tepelných ztrát,
 • omezení prašnosti v bytě,
 • ochrana domácnosti a balkónu před hmyzem a ptactvem,
 • zabezpečení bytu,
 • ochrana balkónu před povětrnostními vlivy,
 • pro zasklívání balkónů se používá bezpečnostní sklo, u kterého nehrozí pořezání,
 • minimální nároky na údržbu,
 • instalace zasklení bez nutnosti lešení.

Na skle může kondenzovat voda, to vede ke zvýšení vlhkosti, se kterou jde ruku v ruce riziko vzniku plísní. Můžeme jim předejít dostatečným prouděním vzduchu, zkrátka je potřeba na zaskleném balkóně pravidelně větrat. Za drobnou nevýhodu lze i považovat, že se jedná o stavbu. Je tedy nutné, zajít na příslušný stavební úřad a vyřešit potřebná povolení.

dodavatel

Než se do zasklívání balkónu pustíte, ověřte si na příslušném stavebním úřadě, zda zasklení balkónu vyžaduje stavební povolení či nikoli. Z pohledu stavebního zákona je stavební povolení vyžadováno, jelikož se instalací zasklení změní vzhled stavby a ovlivní také požární bezpečnost stavby. Každý stavební úřad však při posouzení postupuje odlišně a je možné, že žádné stavební povolení potřebovat nebudete.  

Zasklení balkónu stojí průměrně od 2 500,-Kč/m² do 4 800 Kč/m². Cena zasklení se odvíjí především od konstrukčního provedení a typu zasklení.
Zasklení balkónu stojí průměrně od 2 500,-Kč/m² do 4 800 Kč/m². Cena zasklení se odvíjí především od konstrukčního provedení a typu zasklení.

Průběh zasklívání balkónu

V první řadě doporučujeme, abyste se nepouštěli do montáže zasklení balkónu svépomocí a nechali práci raději na odborné firmě. Přeci jen se jedná o práci ve výškách a případný pád by mohl mít fatální následky.

Konstrukce dle výběru se připevní ke stávající konstrukci balkónu a venkovní stěně budovy. Prvně přijdou na řadu okapové plechy, které se připevní za pomoci lepidla na bázi silikonu. Zbývající část konstrukce se přidělá za pomoci hmoždinek do betonu, nebo vrutů do ocelového zábradlí. Mezery v ocelovém zábradlí se uzavřou napevno, bez možnosti otevření. Nyní se osadí prosklená část konstrukce a je hotovo.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů