V garáži tráví řada lidí spoustu času, protože garáž používají třeba jako dílnu. Navíc mnohé garáže jsou propojeny s domem, v obou případech je tak důležité řešit tepelný únik. Ačkoli se zejména v prvním případě jedná o teplotní diskomfort, obě tyto situace znamenají dodatečné náklady na vytápění. Zateplení garážových vrat byste tedy měli považovat za nezbytné. Dnes se podíváme na to, jak zateplit garážová vrata, jaká garážová vrata lze zateplit a které materiály můžete použít pro tepelnou izolaci garážových vrat.
Jaké typy garážových vrat lze zateplit
Hned na úvod je nutné říct, že zateplit můžeme pouze vrata výklopná a klasická křídlová. Rolovací garážová vrata kvůli jejich základní konstrukci nelze dodatečně zateplovat, protože při rolování materiál zateplení překáží. Co se týče materiálu garážových vrat je vhodné zateplit především vrata kovová, kromě teplotního diskomfortu totiž prodloužíte vratům jejich životnost.
Jaké materiály použít pro zateplení garážových vrat
Garážová vrata můžete zateplit polystyrenem, tepelně izolační fólií, stříkanou polyuretanovou směsí nebo izolační podložkou. Každý z těchto materiálu má své výhody i nevýhody. Na trhu se můžete setkat dokonce i s hotovou sadou pro zateplení garážových vrat. S ní je práce nejjednodušší, ale také finančně náročnější. Dnes se podíváme na zateplení garážových vrat pomocí polystyrenu, který patří mezi nejoblíbenější díky snadné manipulaci a pro jeho nízkou váhu, protože musíte počítat s tím, že čím těžší bude zateplovací materiál, tím hůře se budou vrata otevírat.
Co si nachystat před zateplováním vrat
Tepelná izolace garážových vrat svépomocí vám zabere maximálně pár hodin. Abyste nestrávili touto činností příliš mnoho času, je vhodné si vše připravit dopředu. Potřebovat budete:
- odmašťovadlo,
- lepidlo na nesavé materiály,
- metr,
- nůž,
- vytlačovací pistoli
- a samozřejmě samotný izolační materiál v tomto případě tedy polystyren.
Na garážová vrata můžete použít běžný fasádní polystyrén EPS, ale také extrudovaný polystyren XPS.
Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.
Zateplení domu - nezávazná poptávka
Jak postupovat při zateplení garážových vrat
Celou vnitřní stranu garážových vrat je nutné nejdříve odmastit, k odmašťování používejte vhodné prostředky, které nezanechají na povrchu žádný film. Tato vrstva by mohla vést ke špatné přilnavosti materiálu. Nyní se postup zateplování vrat trochu liší podle toho, o jaký typ vrat se jedná.
Výklopná garážová vrata
Nejprve se podíváme na vrata výklopná. U výklopných vrat je nutné si nařezat desky polystyrenu o velikostí jednotlivých dílů vrat. V podstatě se tedy jedná o rozměr mezi jednotlivými okny konstrukce. Každý kus pak musíte nalepit zvlášť. Lepidlo pro lepení polystyrenu nanášejte na vrata, ne na polystyren a nejlépe ve tvaru hada. Tento způsob nanášení lepidla je obzvlášť vhodný pro vrata, která nejsou rovná nebo pruží. Postupně nalepte na všechny části vrat polystyren, aby mezi spoji nevznikaly teplotní mosty. Můžete zde nanést proužek lepidla. V případě, že se vám nezdá estetická stránka vašich vrat, můžete na vrata nanést třeba lehké komatexové desky či jiný druh levného obkladového materiálu.
Křídlová vrata
V případě klasických křídlových garážových vrat vyměřte rozměr mezi ocelovou konstrukcí vrat a celou ji vyplňte jednou či více přesně nařezanými polystyrenovými deskami. Pro přilepení opět zvolte nanášení lepidla ve tvaru hada a následně jednotlivé spoje mezi polystyrenovými deskami vyspárujeme lepidlem. Nakonec opět pro hezčí design garážová vrata obložte libovolným materiálem.
Pokud máte rovná vrata, která nepruží můžete použít i lepení bodové.
Tip: Chystáte se na zateplení domu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.