Zateplení okolo oken – perlinka, ostění, okenní lišty

Když zateplujete, snažíte se vše udělat správně, abyste dosáhli, co nejlepšího tepelně izolačního efektu. Pozor si musíte dát v místech jako jsou okna nebo dveře, protože tato místa jsou spojená s možností vzniku tepelných mostů. Proto se v tomto článku podíváme na to, jak správně provést zateplení okolo oken a předcházet tak do budoucna možným problémům.

Při zateplování těchto kritických míst se často chybuje, a to zejména z pohledu nesprávného postupu. V případě, že k některé z níže popsaných chyb dojde, nejen že bude zbytečně vysoký tepelný únik skrze okna, ale také může docházet k nadměrnému rosení, což je samozřejmě nepřijatelné.

Jak postupovat při zateplení okolo oken

Když se při zateplování fasády dostanete k oknu, řešíte většinou, jak správně vyřezat otvor v polystyrenu, či jak správně zateplit ostění. Dále pak kdy a jak použít různé dostupné lišty které se při zateplení okolí oken používají. 

Zateplení okolo okna
Ukončovací tvárnice mají v sobě drážku pro umístění tepelné izolace XPS. Tímto způsobem se velmi dobře eliminují tepelné mosty.

Jak seříznout polystyren okolo oken

Už první věcí, která je považována za velmi vážnou a bohužel častou chybu je tendence přesně z polystyrenu vyřezávat rozměr okna. Ideální totiž je do každého rohu umístit polystyren seříznutý do tvaru hokejky tak, aby v žádném z rohů oken nevznikl spoj, a hlavně při zateplování okolo oken musí mít polystyren přesah. Díky tomuto přesahu pak budete do ostění polystyren spíše vkládat. Chybné by bylo, kdyby tato vrstva polystyrenu z ostění přesahovala na zevní fasádu, tedy že byste ji na zevní fasádu lepili, Pokud je dodržen tento postup nedochází pak tak často k praskání a vymrzání rohů u oken. Je potřeba však eliminovat i další časté chyby. 

Teprve po zaschnutí lepidla a následné kontrole, jestli vám nikde nevznikla mezera a zda vše drží, se můžete pustit do broušení, tak aby vám všude vznikl pravý úhel, konkrétně tedy na špaletách okna a nadpraží.

Zateplení okolo oken je zapraveno perlinkou s lepidlem. Rohy ostění a nadpraží se vyztuží pomocí rohových a profilů a okapniček.
Zateplení okolo oken je zapraveno perlinkou s lepidlem. Rohy ostění a nadpraží se vyztuží pomocí rohových a profilů a okapniček.
Zateplení okolo oken se vyztužuje pomocí rohových profilů s perlinkou.
Zateplení okolo oken se vyztužuje pomocí rohových profilů s perlinkou.

APU lišta pro zhotovení ostění okna

Dalším krokem při zateplování oken jsou systémové lištičky. Mezi tyto lištičky patří APU lišty, rohové lišty, okapnička a podparapetní lišta. APU lišty se vkládají mezi samotnou konstrukci zateplení a rám okna, jako jejich oddělení a díky nim také dosáhnete hladkého začišťování kolem oken. Při aplikaci APU lišt se často vyskytuje chyba, že je tato lišta použita ještě před přilepením zateplení ostění.  APU lišta se na rám okna lepí po montáži polystyrenu a před aplikováním stěrky a omítky.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zateplení - IN
Co potřebujete zateplit?

Podrobné informace k poptávce

Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Rohové lišty a okapničky

Další důležitou lištou je pak lišta do nadpraží, která slouží jako okapnička a do rohu pak patří rohové lišty. Je důležité vždy použít správné lišty a správně je instalovat, protože pak může voda stékat zpátky na špaletu či na okno. Pokud se v těchto místech bude vsakovat voda do zdiva, bude se zde hromadit vlhkost, což po čase může způsobit praskaní špalet. V tuto dobu také montujete rohové lišty. Nesmíte však zapomenout ani na podparapetní lištu, kterou poznáte tak, že má na sobě molitan. Tento molitan se přilepí na parapet, takže zde nevzniká mezera při pohybu parapetu.

Zateplení okolo oken se neobejde bez perlinky

Nyní je nutné zpevnit rohy zateplení okolo oken. K tomu použijte tzv. perlinku.  Perlinku je nutné v místě rohů oken umístit jednak podélně hrany otvoru, ale také diagonálně v místě rohu otvoru. Perlinka, která se pokládá do lepidla naneseného na zateplení, je druh skleněné síťoviny. Aplikovaná perlinka by měla být nařezána na pruhy o velikosti 25×50 cm a vkládá se do všech čtyř rohů okna. Nutné je usadit perlinku přesně, protože v rozích dochází k většímu pnutí a při špatné aplikaci perlinky může dojít k popraskání rohů.

Pás perlinky se lepí s přesahem, tedy tak, že se pás perlinky podélně do jedné třetiny rozřízne na půl, perlinka se přehne přes roh špalety okna a jeden tenčí pruh se nechá na vlastní fasádě a druhý pruh se stočí dovnitř na špaletu. Nyní je již zateplení kolem okna připraveno k natažení vlastní fasády.

Věřte – správné, esteticky povedené a funkční zateplení okolo oken zvládne úplně každý český kutil.

Tip: Chystáte se na zateplení fasády? Na konci tohoto článku si můžete spočítat orientační cenu zateplení fasády.

Cena zateplení fasády


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení fasády

Výpočet ceny zateplení fasády

Typ tepelné izolace:
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.
Včetně pronájmu lešení?

Nová zelená úsporám

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotaci až 650 000 Kč na zateplení stávajících rodinných domů.

Ušetříme vám čas s hledáním firmy

Přeji si:

Jaké výhody nabízí odeslání nezávazné poptávky?

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.

Místo realizace

Kam Vám máme kalkulaci ceny zaslat?

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů